کد خبر:274891
پ
مرغ
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

دلیل گرانی مرغ در بازار چیست؟

در حالی که کارشناسان از دی ماه ۱۳۹۸ درباره عواقب سوءمدیریت در بازار نهاده‌های دامی هشدار داده بودند، بی‌توجهی به این مسئله باعث گرانی مرغ شد.

در حالی که کارشناسان از دی ماه ۱۳۹۸ درباره عواقب سوءمدیریت در بازار نهاده‌های دامی هشدار داده بودند، بی‌توجهی به این مسئله باعث گرانی مرغ شد.

 

*** عوامل اصلی گرانی در بازار مرغ

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سرکوب قیمتی مر‌غداران توسط دولت و اجبار آن‌ها به فروش در قیمت‌های غیر منطقی از جمله دلایلی بود که نسبت به عواقب آن هشدار داده شده بود، چرا که مداخلات دولت در فرآیند قیمت‌گذاری به جای ایفای نقش تنظیم‌گری در سمت عرضه و توزیع، عملاً کسب و کار مر‌غداران را از صرفه اقتصادی خارج و طبیعتاً بخشی از آن‌ها را ناگزیر به خروج از بازار می‌کند.

از طرف دیگر سامانه پر از نقص بازارگاه و اعطای ارز ۴۲۰۰ به عنوان سوبسید ارزی به واردکننده‌های نهاده‌ها که به دلیل اختلاف قیمت ۴۰۰ درصدی با نرخ ارز در بازار آزاد، بروز رانت و فساد از محل این اختلاف قیمتی را بسیار جذاب کرده بود، تا جایی‌که برای مرغدار خرید نهاده بیش از حد نیاز از سامانه بازارگاه و فروش آن در بازار آزاد بسیار به صرفه تر از ادامه کسب و کار مرغداری شده بود.

 

 

اخبار مهم صنایع:

اتهامات بورسی‌ها به دولت و واکنش دولتی‌ها

دستورالعمل وزارت صنعت برای صدور مجوز فعالیت استخراج رمز ارزها

صدور الکترونیکی ۶۰۰ هزار مجوز کسب و کار جهت حذف کاغذبازی‌های اداری

 

 

*** گرانی در بازار مرغ با وجود تولید روزانه ۷۵۰۰ تن مر‌غ در کشور!

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، شایان ذکر است، آمارهای مرکز آمار، نشان می‌دهد در سال ۹۹ بین ۴ تا ۵ هزار م‍رغداری غیر فعال در کشور وجود داشته که این تعداد سال ۹۸ به ۲ هزار ۲۴۴ واحد کاهش یافته بود، اما بازهم در سال ۹۹ تعطیلی ۱۸۲۴ مرغداری گوشتی، بار دیگر تعداد م‍رغداری‌های غیر فعال به بیش از ۴ هزار واحد رساند.

 

مرغ

 

در حالی که کارشناسان و فعالان صنعت دام و طیور از دی ماه ۱۳۹۸ درباره عواقب سوءمدیریت در بازار نهاده‌های دامی هشدار داده بودند، بی توجهی به این مسئله و سوءمدیریت مسئولان باعث شده است که امروز دچار گرانی در عین تولید روزانه ۷۵۰۰ تن مرغ در کشور شویم!

مهر

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − دوازده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول