کد خبر:274507
پ
فولاد
صنایع گزارش می‌دهد:

نقشه راه شمش داخلی و CIS

نرخ شمش در ادامه مسیر صعودی خود، طی چند روز گذشته به مرحله مقاومت رسیده و باید منتظر ماند و دید آیا می‌تواند از این مرحله گذر کند.

نرخ شمش در ادامه مسیر صعودی خود، طی چند روز گذشته به مرحله مقاومت رسیده و باید منتظر ماند و دید آیا می‌تواند از این مرحله گذر کند.

 

*** روند رو به رشد رینگ معاملاتی فولاد بورس کالا

 

به گزارش صنایع، رینگ معاملاتی فولاد بورس کالا در چند روز اخیر با روندی رو به رشد همراه بوده است، به طوری که در طول هفته گذشته، تولیدکنندگان شمش فولاد حدود ۱۴۵ هزارتن محصول را با نرخ پایه ۱۰ هزار و ۷۰۰ تومان به ازای هر کیلوگرم در بورس کالا عرضه کردند.

در عین حال، این عرضه با استقبال خوبی از سوی خریداران مواجه شد، به طوری که در صنایع تکمیلی این بخش تقاضای ۱۷۴ هزارتنی در این بازار به ثبت رسید.

در نهایت ۹۸ هزارتن شمش فولاد از این بازار با متوسط قیمت ۱۰ هزار و ۸۰۰ تومان در این بازه زمانی معامله گردید.

شایان ذکر است، نوسان نرخ فولاد در بازار داخلی تا حد زیادی به نرخ ارز و قیمت‌های جهانی وابسته می‌باشد، اما در چند روز اخیر، نرخ ارز در بازار داخلی از ثبات نسبی برخوردار بوده و حتی با نوسانات کاهشی روبرو شده است.

پس بر این اساس به نظر می‌رسد علت این رشد را باید در قیمت‌های جهانی بررسی کرد.

افزایش بهای جهانی شم‍ش و همچنین مقاطع طویل فولادی می‌تواند بازار صادراتی این محصولات را تقویت کرده و زمینه‌ای برای رونق بازار شمش فولاد در داخل فراهم کند.

نرخ بیلت صادراتی ایران از ۵۴۵ دلار به ازای هرتن در روزهای پایانی مارس به چیزی حدود ۵۷۵ دلار در هفته منتهی به ۹ آوریل رسید و این به معنای افزایش تمایل بازار برای صادرات شم‍ش فولاد است که موجب افزایش بهای مقاطع طویل فولادی تولید داخل در بازارهای صادراتی نیز می‌شود.

از طرفی دیگر مسئله رشد قیمت سنگ آهن در معاملات بورس کالا نسبت به نرخ پایه، این ذهنیت را برای اهالی بازار ایجاد کرده است که قیمت‌ها در معاملات سایر حلقه‌های زنجیره در روزهای آتی، افزایش می‌یابد و این موضوع موجب تحریک بازار مقاطع طویل فولادی نیز شد.

لازم به ذکر است، در معاملات ۲۴ فروردین، قیمت پایه عرضه شمش فولاد با افزایش ۳۰۰ تومانی به ازای هر کیلوگرم همراه شد.

 

 

اخبار مهم صنایع:

موافقت با تزریق ۲۴ هزار میلیارد تومان نقدینگی ظرف ۴۸ ساعت آینده به بورس

سقوط ذخایر ارزی قابل دسترسی ایران به چهار میلیارد دلار

ترخیص ۹۰ درصد از نهاده‌های تولید، بدون کد رهگیری بانک

 

 

*** نقشه راه شمش داخلی ایران

 

در معاملات ۲۳ فروردین‌ماه، بنا بر شاخص نرخ شم‍ش القایی نرخ باکس در بازار داخلی، شمش توانست با ثبت رکورد نزدیک به ۱۱،۰۰۰ تومان ( ۱۰،۹۹۰ تومان )، مقاومت مهم محدوده ۱۰۸۰۰ الی ۱۰۹۰۰ تومانی را شکسته و از آن عبور کند که در این صورت به نوعی حمایت آن محسوب خواهد شد.

بنا بر نقشه راه ترسیمی، به نظر می‌رسد که مقاومت استاتیک بعدی پیش روی شمش القایی در بازار داخلی، محدوده‌های قیمتی به ترتیب (۱) حول (۱۱،۰۰۰ تا ۱۱،۱۰۰) و (۲) حدود ۱۱،۳۰۰ تومان باشد که به نظر می‌رسد با تحریک معاملات بورس کالا، نرخ محدوده اول مقاومت را لمس کرده باشد.

به طور حتم حرکت نرخ ش‍مش CIS به عنوان یک عامل مهم تاثیرگذار روانی بر روی مشتریان نوردی این کالای داخلی، در ادامه نقشه راه نرخ این ش‍مش در بازار داخلی تاثیر گذار خواهد بود.

 

در معاملات ۲۴ فروردین‌ماه شمش بورس کالا و متعاقب آن اعلام افزایش ۳ درصدی نرخ‌های جدید میلگرد آجدار نسبت به نرخ میانگین موزون معاملات هفته گذشته، عاملی شد تا طی معاملات ۲۳ و ۲۴ فروردین‌ماه، شاهد برخی تحرکات در پیشنهاد قیمت نرخ‌های کف بازار از سوی برخی مبادی باشیم تا جایی که به نظر می‌رسد، روی نرخ ش‍مش معاملاتی صورت گرفته در ۲۴ فروردین، بازار میلگرد آجدار روی مرز ۱۳،۰۰۰ تومان (+vat) در حال کف‌سازی است، به طوری که تا این لحظه به گوش می‌رسد، عمده قیمت‌های پیشنهادی کف بازار از این نرخ شروع شده است.

 

*** نقشه راه شمش CIS

 

به گزارش صنایع، نرخ شم‍ش CIS در ادامه مسیر صعودی خود، در چند روز اخیر ظاهرا با نرخ ۵۸۲.۵ دلار/تن به مقاومت میدلاین کانال پرایس، عکس‌العمل نشان داده و حالا باید نظاره‌گر این مهم بود که آیا میتواند این مقاومت را پشت سر بگذارد یا خیر.

همچنین خبرهای شنیده شده از سمت و سوی نرخ شمش چین، به عنوان بزرگترین بازار فولاد دنیا از عقب نشینی بیش از ۲۰ دلاری حکایت داشته است.

از سوی دیگر فرا رسیدن ماه مبارک رمضان در منطقه و در کشورهای حاشیه خلیج فارس و مسلمان، می‌تواند به عنوان مجموعه عوامل محرک منفی بر روی این نرخ تلقی گردد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 8 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول