کد خبر:274404
پ
قانون صدور چک
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

موافقت مجلس با کلیات لایحه اصلاح قانون صدور چک

نمایندگان مجلس، با کلیات لایحه اصلاح برخی از مواد قانون صدور چک موافقت کردند.

نمایندگان مجلس، با کلیات لایحه اصلاح برخی از مواد قانون صدور چک موافقت کردند.

 

*** موافقت مجلس با کلیات قانون صدور چک

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، نمایندگان در نشست علنی در ۲۴ فروردین مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی لایحه یک فوریتی الحاق یک تبصره به ماده ۱۴ قانون صدور چک، با کلیات این لایحه با ۱۸۲ رأی موافق، ۳ رأی مخالف و یک رأی ممتنع از مجموع ۲۲۸ نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

 

*** سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس/ نکات مهم چک‌های تضمینی

 

سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در توضیح خود در خصوص لایحه مذکور، اظهار کرد:

چند نکته را در مورد چک‌های تضمینی بیان می‌کنم.

اولاً براساس ماده ۱ مکرر قانون صدور چک که در سال ۹۷ به این قانون الحاق شده، چک‌های صادر شده از ۲۲ آذر سال ۹۹ می‌بایست در سامانه صیاد ثبت شود و همه چک‌ها به صورت الکترونیکی صادر شود.

عملاً با توجه به اینکه بیش از ۲۴۰ میلیون برگ چک در دست مردم است، در شرایط کرونایی این مقدور نیست که چک‌های قدیمی کنار گذاشته شود.

از ۲۲ آذر سال ۹۹ چک‌های جدید صادر می‌شوند و همزمان با آن تا زمانی که شرایط ایجاب کند، چک‌های قدیمی هم مورد استفاده قرار می گیرند

دوم اینکه در ماده ۲ لایحه دولت در راستای مدیریت نقدینگی، ثبات بخشی به اقتصاد کشور در راستای پولی، ارزی و بانکی و شفافیت و پیشگیری از جرایمی مانند پولشویی، این ساز و کار برای چک‌های تضمینی، همینطور احراز هویت افراد این موضوع تنظیم شده است.

 

دلخوش اباتری با بیان اینکه کمیسیون قضایی، اصلاحاتی را روی لایحه دولت انجام داده است که در ماده ۲۴ به قانون الحاق شده است، گفت:

بر اساس متن تبصره پیشنهادی درج شماره حساب گیرنده چک در متن چک تضمین شده الزامی است، همچنین برای جلوگیری از پولشویی و امثال آن برای ابطال چک تضمین شده توسط متقاضی، صدور و وصول آن توسط گیرنده چک، به مدت یک ماه قرار داده شده است و بعد از آن نیازمند تکمیل فرم‌‌های مبارزه با پولشویی است.

در یکی از بخش‌های الحاقی، برای تشدید مجازات جعل چک تضمین شده علاوه بر مجازات جعل، مجازات تکمیلی محرومیت از دریافت دسته چک همه پیش‌بینی شده است.

 

سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با اشاره به اینکه روش جدید چک‌های تضمین شده باعث ساماندهی پولی در کشور می‌شود، عنوان کرد:

سامانه صیاد دایر شده است و ۴۴۰ هزار چک در این سامانه درج شده، در صورتی که لاشه چک گم شود، از آنجا که در سامانه ثبت شده است، مشکلی ایجاد نمی‌کند.

با وجود این سامانه سرقت چک نیز معنی ندارد، البته چک‌های تضمینی مانع از چک‌های فعلی نیست و افراد می‌توانند از چک‌های قبلی خود نیز استفاده کنند.

 

 

اخبار مهم صنایع:

موافقت با تزریق ۲۴ هزار میلیارد تومان نقدینگی ظرف ۴۸ ساعت آینده به بورس

سقوط ذخایر ارزی قابل دسترسی ایران به چهار میلیارد دلار

ترخیص ۹۰ درصد از نهاده‌های تولید، بدون کد رهگیری بانک

 

 

*** نماینده مردم ملکان/ لایحه باید به کمیسیون بازگردانده شود

 

سید علی موسوی در مخالفت با لایحه یک فوریتی الحاق یک تبصره به ماده ۱۴ قانون صدور چک، گفت:

در وضعیت رکود، بحث چک بسیار مهم است، زیرا چک باعث گردش مالی می‌شود و اگر محدودیت‌هایی برای صدور چک ایجاد شود، ما رکود ایجاد کرده‌ایم.

از آنجا که چک‌ها باید در سامانه ثبت شوند، در مناطق محروم برای برخی افراد، کشاورزان و… محدودیت ایجاد کرده است و ما با این کار بوروکراسی را افزایش داده‌ایم، به نظر من این لایحه به کمیسیون بازگردانده شود.

 

***عضو کمیسیون برنامه و بودجه/ اصلاح قانون چک گامی در مبارزه با پولشویی است

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، عضو کمیسیون برنامه و بودجه نیز در موافقت با لایحه مذکور، مطرح کرد:

از کمیسیون قضایی و حقوقی تشکر می‌کنم، مبادلات پولی باید شفاف‌سازی شود و اصلاح قانون چک، یک گام در مبارزه با پولشویی است.

اصلاح قانون چک در راستای قانون مبارزه با پولشویی است.

مجلس انقلابی به روز و به هنگام است و این موضوع فرآیند قانونی خود را طی کرده و در معرض نمایندگان قرار دارد.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 5 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول