کد خبر:274470
پ
صادرات
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

حمایت از صادرات غیر نفتی، راهی برای پشتیبانی از تولید و تحقق شعار سال

حمایت و پشتیبانی از صادرکنندگان یکی از وظایف صندوق ضمانت توسعه صادرات است که می‌تواند نقش قابل توجهی در زمینه پشتیبانی از تولید داشته باشد.

حمایت و پشتیبانی از صادرکنندگان یکی از وظایف صندوق ضمانت توسعه صادرات است که می‌تواند نقش قابل توجهی در زمینه پشتیبانی از تولید داشته باشد.

 

*** تولید، پشتیبانی‌ها، مانع زدایی‌ها

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، نامگذاری سال ۱۴۰۰ به نام تولید، پشتیبانی‌ها، مانع زدایی‌ها، باز هم اهمیت بسیار زیاد تولید در اقتصاد کشور را نشان می‌دهد.

این نامگذاری، چشم انداز و افق اجرایی کشور را با محوریت اقتصادی تولید محور، هوشمند و تسهیل گر مشخص کردند.

بسیاری از کارشناسان معتقدند در شرایط تحریمی کشور که فروش نفت به مشکل خورده است، یکی از مهمترین راهکارها برای دور زدن تحریم‌ها، تمرکز بر صادرات کالاهای غیر نفتی است.

برای شتاب بخشیدن به صادرات باید به ماهیت ساختار موجود و سپس ایجاد تحول ساختاری در حوزه تولید با التزام به صادرات توجه کرد.

با توجه به شعار سال، مسئولان اجرایی با مشارکت بخش خصوصی اعم از تولیدکنندگان و صادرکنندگان می‌توانند اقداماتی را برای تغییر این روند و افزایش صادرات غیرنفتی انجام دهد.

 

 

اخبار مهم صنایع:

موافقت با تزریق ۲۴ هزار میلیارد تومان نقدینگی ظرف ۴۸ ساعت آینده به بورس

سقوط ذخایر ارزی قابل دسترسی ایران به چهار میلیارد دلار

ترخیص ۹۰ درصد از نهاده‌های تولید، بدون کد رهگیری بانک

 

 

*** صادرات کالاهای غیر نفتی 

 

گام اول در تحقق شعار سال، پشتیبانی و مانع‌زدایی از تولید داخلی با محوریت کالاهای صادراتی و به ویژه صادرات کالاهای غیر نفتی است.

با استفاده از افزایش تولید، اولا می توان تقاضای داخلی را پاسخ داد و در ثانی می توان از کالاهای تولید شده برای صادرات و ارزآوری استفاده کرد.

یکی از راه‌های پشتیبانی از تولید، پشتیبانی و حمایت از صادرات است.

صادرات در کشور دارای مشکلات و موانع متعددی است که برخی از آن‌ها شامل موانع پیمان سپاری ارزی، نوسانات نرخ ارز، افزایش هزینه تولید، عدم بازاریابی مناسب و … است.

تعیین راهبرد مناسب تجاری به منظور پشتیبانی از صادرکنندگان برای کشور و نحوه تعامل با اقتصاد جهانی از گام‌های مهم سیاستگذاری اقتصادی کشور بوده و وجود چنین راهبرد مناسبی، باعث می‌شود صادرکنندگان امکان برنامه‌ریزی برای بازاریابی محصولات خود و افزایش تولید و اشتغال را داشته باشند.

با این وصف یکی دیگر از مهمترین مشکل تولید و صادرات غیر نفتی کشور این است که با ضعف سیاست‌های تجاری پشتیبانی‌کننده در کشور مواجهه هستیم.

یکی از نهادهایی که می‌تواند از صادرکنندگان حمایت و پشتیبانی زیادی انجام دهد، صندوق ضمانت صادرات ایران است.

 

*** نقش صندوق ضمانت توسعه صادرات در تحقق شعار سال

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، بر اساس اساسنامه صندوق، موضوع فعالیت صندوق عبارت است از انجام تمامی تکالیف و اختیارات قانونی، تضمین سرمایه‌گذاری‌ها و ایجاد تسهیلات لازم در راستای توسعه و‌ گسترش صادرات کشور و ضمانت مطالبات صادرکنندگان کالاها و خدمات، از خریداران خارج از کشور در قبال خطرات حاصل از عواملی که به طور معمول‌ شرکت‌های بیمه تجاری آن‌ها را بیمه نمی‌کنند و نیز ناشی از اموری که در زیر می‌آید، مشروط بر این که نتیجه عدم ایفای تعهدات صادرکننده نباشد.

امور مزبور ‌عبارت هستند از:

ورشکستگی یا اعسار خریدار، استنکاف خریدار از قبول خدمات یا کالاهای صادرشده، خودداری خریدار از پرداخت برات در سررسید، عدم پرداخت بهای کالا یا خدمات در سررسید مربوط، اعمال سیاست‌های مربوط به محدودیت‌های وارداتی و ارزی در کشور خریدار، بروز جنگ یا حالت جنگ، تیره شدن روابط یا قطع رابطه سیاسی با کشور خریدار به نحوی که در نتیجه آن، صادرکننده موفق به دریافت مطالبات خود در سررسید آن‌ها نشود، اعمال سیاست‌های اقتصادی که موجب مسدود شدن مطالبات صادرکنندگان شود، سلب مالکیت از خریدار کالای یا خدمات در خارج از کشور بر اثر ملی شدن یا مصادره اموال به نحوی که صادرکننده موفق به دریافت مطالبات خود‌نشود، سایر عوامل خارج از حیطه اختیار صادرکننده و خریدار که به تشخیص هیأت مدیره صندوق موجب عدم وصول مطالبات صادرکننده شود.

هر یک از وظایف بیان شده در اساسنامه صندوق در صورتی که برای صادرکنندگان اجرایی شود، می‌تواند حمایت و پشتیبانی زیادی را از تولیدکنندگان انجام دهد.

این مساله می تواند در سال جاری که سال تولید، پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها نامگذاری شده است کمک شایان توجهی برای تولیدکنندگان و صادرکنندگان باشد.

فارس

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 1 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول