کد خبر:274429
پ
۳۶۳۹۴۹۲ (۱)
قائم مقام معاونت توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی:

تولید ۱۴۶ میلیون قطعه مرغ از اسفند ۹۹ تا ۱۰ فروردین‌ماه سال جاری

قائم مقام معاونت توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی از تولید ۱۴۶ میلیون قطعه مرغ از اسفند ۹۹ تا ۱۰ فروردین‌ماه سال جاری خبر داد.

قائم مقام معاونت توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی از تولید ۱۴۶ میلیون قطعه مرغ از اسفند ۹۹ تا ۱۰ فروردین‌ماه سال جاری خبر داد.

 

*** ۱۴۶ میلیون قطعه مرغ تولید شد

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، زورار پرمه با بیان این که بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، سرانه مصرف روزانه گوشت مرغ در کشور حدود ۶۵۰۰ تن است، اظهار داشت:

این در حالی است که در اسفند ۹۹ روزانه ۷ هزار تن و در ۱۰ روز نخست فروردین روزانه ۷۴۰۰ تن گوشت مرغ در کشور تولید شده است.

به رغم چالش‌ها و تنگناهای تولید، نزدیک به ۱۴۶ میلیون قطعه مرغ از اسفندماه ۹۹ تا دهم فروردین ماه امسال در کشور تولید شده است.

 

 

اخبار مهم صنایع:

موافقت با تزریق ۲۴ هزار میلیارد تومان نقدینگی ظرف ۴۸ ساعت آینده به بورس

سقوط ذخایر ارزی قابل دسترسی ایران به چهار میلیارد دلار

ترخیص ۹۰ درصد از نهاده‌های تولید، بدون کد رهگیری بانک

 

 

*** تولید گوشت مرغ از مرغ لاین

 

وی در تحلیل و ارزیابی عوامل اثرگذار بر بازار مرغ، گفت:

تولید گوشت مرغ از مرغ لاین آغاز و سپس مرغ اجداد، مرغ مادر و سپس به جوجه یکروزه ختم می‌شود.

این فرایند که منتج به تولید جوجه یک روزه می‌شود، حداقل ۲۱ ماه به طول می‌انجامد.

 

پرمه با اشاره به این که ۶۰ تا ۷۰ درصد مرغ لاین کشور از نژاد رأس تأمین می‌شد، تصریح کرد:

در سال ۱۳۹۸ واردات مرغ لاین رأس با تحریم آمریکا مواجه شد بنابراین وزارت جهاد کشاورزی احیای نژاد مرغ آرین کشور را در دستور کار قرار داد و توانست ۶۰ درصد مرغ لاین آرین را جایگزین نژادهای قبلی وارداتی نماید.

 

وی در ادامه افزود:

این اقدام اساسی وزارت جهاد کشاورزی که بدون هیچ تبلیغاتی صورت گرفت توانست یکی از دغدغه‌های کشور در بخش تأمین مرغ لاین را مرتفع نماید.

 

*** وابستگی تام به نهاده‌های وارداتی

 

پرمه با بیان این که یکی از چالش‌های اساسی کشور در تولید محصولات دام و طیور، وابستگی تام به نهاده‌های وارداتی از جمله ذرت، جو، کنجاله به ویژه در شرایط تحریم است، گفت:

مقایسه ۱۱ ماهه سال ۱۳۹۹ با مدت مشابه سال ۹۹ نشان می‌دهد که وزن ثبت سفارش، تخصیص و تأمین ذرت به ترتیب ۴۶، ۱۶ و ۱۷ درصد کاهش یافته است.

 

وی در ادامه افزود:

این وضع در مورد نهاده جو بسیار شدیدتر بوده به طوری که وزن ثبت سفارش، تخصیص و تأمین این نهاده در سال ۱۳۹۹ در مقایسه با سال ۱۳۹۸ به ترتیب ۶۸، ۵۴ و ۶۹ درصد کاهش نشان می‌دهد.

در مورد کنجاله سویا هر چند وضعیت سال ۱۳۹۹ در مقایسه با سال ۱۳۹۸ بهبود یافته است، اما وزن ترخیص و خروج از گمرک از کاهش ۳۸ و ۴۳ درصدی برخوردار بوده است و چرایی این وضعیت را می‌توان به طور مستقیم به تحریم‌های ایران و تأمین ارز کالاهای اساسی کشور به رغم تمام تلاش‌های مجموعه دولت دانست.

 

*** قیمت، یکی از فاکتورهای مهم اثرگذار بر جریان تولید است

 

قائم مقام معاونت توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی در مورد افزایش شدید قیمت‌های جهانی نهاده‌ها، توضیح داد:

قیمت سویای برزیل در یک سال اخیر با حدود ۴۳ درصد رشد از ۳۷۰ دلار در هر تن به ۵۲۸ دلار در هر تن و قیمت ذرت به عنوان مهمترین نهاده وارداتی مورد نیاز بخش دام و طیور کشور در یک سال اخیر با حدود ۷۸ درصد رشد از ۱۵۱ دلار در هر تن به ۲۷۰ دلار در هر تن افزایش داشته است.

 

پرمه در ادامه افزود:

این وضعیت در مورد جو نیز مصداق دارد به طوری که قیمت این نهاده در یک سال اخیر با حدود ۳۱ درصد رشد از ۱۸۶ دلار در هر تن به ۲۴۴ دلار در هر تن رسیده است.

در شرایطی که از یک طرف کشور با تحریم‌های شدید آمریکا مواجه و دسترسی به منابع ارزی‌اش محدود است، قیمت‌های جهانی نیز در حال افزایش بوده و با تخصیص محدود ارز توسط بانک مرکزی، دسترسی به نهاده‌ها نیز در حجم کمتری اتفاق افتاده است.

 

پرمه با اشاره به این که یکی از فاکتورهای مهم اثر گذار بر جریان تولید در کل اقتصاد، قیمت است، اذعان کرد:

در صورتی که قیمت در بازار مناسب باشد و تولیدکننده اطمینان مناسب از سودآوری کالا داشته باشد، جریان تولید به طور مداوم ادامه خواهد داشت.

 

وی در توضیح عامل قیمت‌گذاری و تأثیر سیاست‌های تنظیم بازاری بر تولید گوشت مرغ، گفت:

بررسی‌های انجام شده در ۹ سال اخیر در خصوص مقایسه قیمت بازار و قیمت وضع شده تنظیم بازار نشان می‌دهد که تنها در ۳۵ ماه، قیمت تنظیم بازار از قیمت بازاری کمتر بوده و در ۱۰۶ ماه قیمت بازار همواره از قیمت ارائه شده توسط کارگروه ستاد تنظیم بازار بیشتر می‌باشد.

 

*** اصلاح قیمت در بازار

 

پرمه با تاکید بر این که تمام تلاش وزارت جهاد کشاورزی و کارگروه تنظیم بازار کشور از بهمن‌ماه سال ۱۳۹۹ اصلاح قیمت در بازار بوده است، خاطرنشان کرد:

بر اساس محاسبات انجام شده تنها ۶۰ درصد نهاده‌های مورد نیاز (دان) از طریق ارز ۴۲۰۰ تومانی تأمین می‌شود که در اختیار دولت قرار دارد اما همان طوری که اشاره شد افزایش قیمت‌های جهانی این نهاده‌ها موجب شده است که بخش تولید و سیاست‌گذاران در قیمت گذاری این نهاده‌ها در بازار داخلی نیز تصمیم گیری نمایند.

 

وی با اشاره به مشکلات تنظیم بازار مرغ، فقدان سیاستگذاری یکپارچه در کل کشور را از جمله عوامل مؤثر عنوان کرد و گفت:

هرچند سیاست‌های تنظیم بازار در سطح کشور وضع می‌شود، اما شورای تأمین در استان‌ها به منظور تأمین بازار استان خود، قیمت‌های متفاوتی را وضع کردند. همین امر موجب شد مرغ از استان‌ها به سمت استان‌های دارای قیمت بالا حرکت کرده و با وجود تولید مناسب در کل کشور، به دلیل سیاست‌های منطقه‌ای، توزیع در کل کشور با چالش مواجه شود.

 

*** جایگزینی مصرف کالای یارانه‌ای مرغ با سایر محصولات پروتئینی

 

پرمه، جایگزینی مصرف کالای یارانه‌ای مرغ با سایر محصولات پروتئینی (ماهی و گوشت قرمز) که در یک سال اخیر با افزایش قیمت مواجه شده‌اند را از دیگر عوامل اثرگذار بر بازار مرغ دانست و تصریح کرد:

در سال ۱۳۹۸ به دلیل شرایط خاص کرونایی مصرف صنف و صنعت کاهش یافته بود، اما در ماه‌های اخیر به دلیل شرایط مناسب‌تر جامعه به لحاظ شیوع کرونا، تقاضا در این بخش نیز افزایش یافت به ویژه به دلیل قابلیت ذخیره سازی در این بخش، بخش مهمی از تقاضای واردشده از این ناحیه بوده است.

 

*** افزایش ذخیره‌سازی مردم

 

وی، افزایش ذخیره‌سازی مردم و تصمیم‌گیری دیرهنگام در زمینه اصلاح قیمت را از دیگر عوامل مؤثر بر بازار مرغ برشمرد و یادآور شد:

همان طوری که اشاره شد با وجود تأمین ارز ۴۲۰۰ برای دان کشور (۶۰ درصد قیمت تمام شده)، ۴۰ درصد هزینه دیگر تولید تحت تأثیر تورم جامعه قرار دارد.

بنابراین اصرار بر تثبیت قیمت و همچنین افزایش قیمت‌های جهانی نهاده‌ها اثر منفی بر تولید داشت.

 

*** فقدان هماهنگی بین وزارت صنعت و وزارت جهاد کشاورزی

 

پرمه به فقدان هماهنگی در سطح خرده فروشی بین وزارت صنعت و وزارت جهاد کشاورزی اشاره کرد و گفت:

بر اساس تصمیم دولت در سال ۱۳۹۸ مبنی بر برگشت وظایف تجاری بخش کشاورزی به وزارت صنعت، در ماه‌های اخیر به دلیل تعدد وظایف وزارت صنعت، در عمل بخش نظارت بر خرده فروشی با مشکل مواجه شد و با وجود تولید کافی تا سطح عمده فروشی، در سطح خرده فروشی گوشت مرغ در کشور با چالش مواجه شده‌ایم.

 

*** اولویت وزارت جهاد کشاورزی در حوزه تولید گوشت مرغ

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، قائم مقام معاونت توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی در پایان پیرامون اولویت وزارت جهاد کشاورزی در حوزه تولید گوشت مرغ، اظهار داشت:

به دلیل تغییر ساختار تولید گوشت مرغ در سطح جهان و حرکت به سمت توسعه زنجیره‌ها، وزارت جهاد کشاورزی در سال جاری یکی از اولویت‌های مهم خود را برنامه ریزی برای تحقق این مهم در دستور کار قرار داده است تا با افزایش بهره‌‌وری و افزایش تولید بتواند محصولی سالم و با برندهای معتبر در اختیار مصرف کننده قرار دهد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + 14 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول