کد خبر:274031
پ
بیگلو
دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو:

مشکل قطعه‌سازان برای تأمین ورق فولادی چیست؟/ انتقاد از رویه جدید وزارت صنعت

دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو، نسبت به رویه وزارت صنعت درباره تخصیص ورق فولادی به قطعه سازان انتقاد کرد.

دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو، نسبت به رویه وزارت صنعت درباره تخصیص ورق فولادی به قطعه‌سازان انتقاد کرد.

 

*** تخصیص ورق فولادی به قطعه‌سازان

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مازیار بیگلو با تشریح مشکل قطعه‌سازان برای تأمین ورق فولادی، اظهار داشت:

قبلاً روال کار قطعه‌سازان این طور بود که ورق مورد نیاز خود را یا از طریق سیستم مچینگ و به صورت مذاکره مستقیم با فولاد مبارکه پیگیری می‌کردیم و آن‌ها پس از بررسی شرایطمان، ظرفیت را تعیین کرده و فولاد به قطعه‌سازان اختصاص می‌دادند و یا اینکه از طریق بورس کالا خرید می‌کردیم.

قطعه‌سازان کوچک نیز که توان مالی لازم برای خرید مستقیم ورق فولادی را نداشتند، ورق را از شرکت‌های ساپکو یا سازه‌گستر به صورت امانی دریافت می‌کردند و پس از تولید قطعه، آن را به همراه ضایعات به این شرکت‌ها برمی‌گرداندند.

از بهمن سال ۹۹ مسئولان وزارت صنعت با بهانه‌های عجیب اعلام کردند که برخی از قطعه‌سازان، ورق فولادی را از ساپکو یا سازه‌گستر تحویل گرفته‌اند و آن را در بازار فروخته‌اند.

این مسئله در حالی مطرح شد که ساپکو و سازه‌گستر قیمت ورق را با نرخ روز محاسبه می‌کردند و اصولاً چنین کاری برای قطعه‌سازان صرفه مالی نداشت.

 

 

اخبار مهم صنایع:

سقوط ذخایر ارزی قابل دسترسی ایران به چهار میلیارد دلار

تحقق ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار، داخلی‌سازی در کشور

 

 

*** قطع سیستم مچینگ از سال ۹۸ 

 

وی با بیان اینکه سیستم مچینگ از سال ۹۸ قطع شده است، گفت:

وزارت صنعت با این بهانه سهمیه قطعه‌سازان را در سامانه بهین یاب نیز مورد بازنگری قرار داد و ارقام کمتر از نیاز واقعی را برای شرکت‌ها منظور کردند، به طوری که مثلاً به جای نیاز ۵۰۰ تنی به ورق فولادی، عدد ۱۰۰ تن را برای یک شرکت قطعه‌ساز تعیین کردند.

ما به این موضوع اعتراض کردیم و آن‌ها از ما خواستند تا صورت‌های مالی سال‌های ۹۸ و ۹۹ را ارائه کنیم تا مصرف و سهمیه ورق فولاد، برایمان تعیین شود.

ما نیز این کار را انجام دادیم، اما به ما گفتند که طبق آئین‌نامه جدید، ورق فولادی فقط به واحد‌هایی اختصاص می‌یابد که دارای تجهیزات پرس‌کاری باشند.

 

*** ثبت نام  در سامانه بهین‌یاب

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، دبیر انجمن قطعه‌سازان در پایان با بیان اینکه طبق این آئین‌نامه، حتی سازه‌گستر و ساپکو نیز نمی‌توانند ورق فولادی دریافت کنند و به صورت امانی دراختیار قطعه‌سازان قرار دهند، اظهار داشت:

طبق اعلام وزارت صنعت، قطعه‌سازانی که ورق امانی دریافت می‌کرده‌اند، باید در سامانه بهین‌یاب ثبت‌نام کنند تا از بورس کالا ورق فولادی بگیرند، اما این کار نیز عملی نیست، زیرا بسیاری از کارگاه‌های کوچک که به این روش فعال بودند توان مالی لازم برای خرید ورق از بورس را ندارند.

 

 

انتهای پیام/// 

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − هجده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول