اخبار برگزیده

کد خبر:273979
پ
بازار سرمایه
کارشناس بازار سرمایه پاسخ داد

اصلاح بازار بورس تا کجا ادامه دارد؟

کارشناس بازار سرمایه معتقد است، تورم انتظاری در جامعه رو به کاهش بوده و در کوتاه مدت، از رشد یا ریزش سنگین در بازارهای سرمایه‌گذاری اثری نخواهد بود. 

کارشناس بازار سرمایه معتقد است، تورم انتظاری در جامعه رو به کاهش بوده و در کوتاه مدت، از رشد یا ریزش سنگین در بازارهای سرمایه‌گذاری اثری نخواهد بود. 

 

*** دلایل افت این روزهای معاملات بورس

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، امیرعلی امیرباقری به افت این روزهای معاملات بورس اشاره کرد و اظهار داشت:

از هفته گذشته و با نزدیک شدن به انتهای هفته به دلیل داغ‌تر شدن بحث مربوط به بازگشت آمریکا به برجام و مذاکرات وین، فشار فروش در بازار سرمایه شدت گرفت و عملا در روزهای پایانی هفته بازار دچار فشار شدید فروش بود.

 

وی با بیان اینکه سایه مذاکرات برجامی بر سر کلیت بازار از جمله مسائل بسیار مهمی تلقی می‌شود که باید مورد توجه قرار گیرد، گفت:

اکنون مهمترین عامل تاثیرگذار در کلیت بازار و ریسک موجود در بازار ریسک سیاسی و مباحث مرتبط با برجام است که در راس ریسک‌های موجود قرار گرفته است.

 

امیرباقری در ادامه، خاطرنشان کرد:

اکنون با توجه به مسائل تغییر رویکرد سیاسی آمریکا در مقوله برجام و احتمال بازگشت آن، درخواست طرف ایرانی مبنی بر لغو همه تحریم‌ها و همچنین منع پذیرش مذاکرات گام به گام احتمال بازگشت طرف غربی‌ها به برجام و لغو تحریم‌ها وجود دارد.

از آنجایی که کلیت بازار به دلیل فشار تورم و با محوریت نرخ ارز رشد کرده بود دسترسی به منابع ارزی ایران و کاهش ریسک‌های سیاسی می‌تواند فشاری را در کلیت بازار ایجاد کند.

 

*** ریزش قوی و سنگینی در بازار سهام شکل نمی‌گیرد

 

کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه به دو علت، احتمال ایجاد فشار فروش سنگین و ریزش قوی در بازار شکل نخواهد گرفت، تصریح کرد:

فردی که سهامدار بوده است به دلیل ضرر و زیان‌های سنگینی که متحمل شده است اقدام به فروش و عرضه سهام خود در بازار نمی‌کند.

از سوی دیگر باتوجه به اینکه مبنای خریداران برای سرمایه‌گذاری در بورس، نرخ ارز و نرخ تورم است، افراد در شرایط فعلی مبادرت به خرید نمی کنند، بنابراین در کوتاه مدت معاملات کم حجمی را در بازار شاهد خواهیم بود و نباید انتظار روند سنگین و حجم بالای معاملاتی را در کلیت سهام داشته باشیم.

 

وی با بیان اینکه باید با  مسائل جدید حاکم در کشور و تاثیر آن با بازار مواجه شد، اظهار داشت:

چشم‌انداز سیاسی و تورم انتظاری باتوجه به گشایش‌های سیاسی به طور قطع دستخوش تغییر خواهد شد.

از این به بعد نباید در انتظار رشد کلی بازار سهام بود بلکه اگر قرار باشد رشدی در بازار صورت گیرد عمدتا به صورت گروه به گروه یا سهم به سهم خواهد بود.

 

*** انتخاب ریاست جمهوری ایران، ریسک فعلی بازار بورس

 

امیرباقری با تاکید بر اینکه انتخابات ریاست جمهوری از دیگر ریسک‌های سیاسی است که می‌تواند بر کلیت بازار اثرگذار باشد، گفت:

معاملات بازار همیشه در این برهه از زمان به دلیل وجود ابهام در کشور به سمت احتیاط پیش می‌رود، بازار به صورت ادواری در اواخر دولت فعلی و تحویل به دولت بعدی صبر می‌کند و دست نگاه می‌دارد تا سیاست‌های کلی کشور مشخص شود و بعد مبادرت به معامله خواهد کرد.

این موضوع در کاهش حجم معاملات بازار تاثیرگذار است و همین امر موید حجم کم معاملات و عدم خیزش های جدید در بازار می‌شود.

 

وی در ادامه، اظهار داشت:

بازار بورس در دوران وجود تورمی به سمت نگاه دارایی محور، سوق پیدا می‌کند و از آنجایی که تورم انتظاری رو به کاهش می‌رود نگاه سودمحور جایگزین نگاه دارایی محور خواهد شد به همین دلیل بازار باید برای انجام معاملات به سمت تحلیل پیش برود و سرمایه‌گذاران باید با نگاه تحلیلی قوی‌تری به بازار نظر داشته باشند.

 

*** کلیت بازار در انتظار تعیبن تکلیف سیاسی

 

امیرباقری با بیان اینکه اکنون کلیت بازار در انتظار تعیبن تکلیف سیاسی است تا مشخص شود شرایط سیاسی به کدام سمت سوق پیدا خواهد کرد، عنوان کرد:

در صورت لغو همه تحریم‌ها و برداشته شدن ریسک از سر بازار، فشاری در کوتاه مدت بر نرخ ارز وارد می‌شود اما نباید انتظار این وجود داشته باشد که نرخ ارز به ارقام خیلی پایین برسد و به دنبال آن بازار با ریزشی سنگین مواجه شود.

نزول بازار بورس بخشی از اصلاح خود را برای قیمت ارز پیشخور کرده است و از طرفی، دولت فعلی و مدیران اقتصاد به این نگاه دست پیدا کردند که نگه داشتن نرخ ارز در اعداد پایین نه تنها کمکی به کلیت اقتصاد نمی‌کند بلکه گاهی تاثیر خود را در قالب شوک‌های تورمی در اقتصاد کشور ظاهر می‌کند.

 

*** نرخ ارز به صورت دستوری پایین نگه داشته نمی‌شود

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، کارشناس بازار سرمایه در پایان با اشاره به اینکه احتمالا بانک مرکزی، دولت فعلی و دولت آتی به سمت نرخ ارز شناور مدیریت شده سوق پیدا می‌کنند که به معنای تعدیل نرخ ارز با توجه به شاخص‎‌های اقتصادی کشور خواهد بود، تصریح کرد:

از این به بعد اینگونه نیست که نرخ ارز به صورت دستوری پایین نگه داشته شود، زیرا این امر تاکنون نتیجه‌ای جز اتلاف منابع ارزی و پرتاب تورم به آینده نداشته است و اکنون شرایط اقتصاد ایران حتی در آینده توان تحمل شوک‌های تورمی را به بدنه اقتصاد ندارد.

ممکن است باتوجه به جو حاکم، نرخ ارز به صورت موقت دستخوش اصلاح شود اما در بلندمدت و میان مدت، خود را با واقعیات اقتصادی تطبیق خواهد داد و این امر به دنبال خود، رشدی معقول و منطقی را برای بازار سرمایه به ارمغان خواهد آورد.

در کوتاه مدت اثری از رشد سنگین در بازارهای سرمایه‌گذاری وجود ندارد اما در میان مدت، بازارهایی که با جهش زیادی مواجه شدند به پیشواز اصلاح قیمتی خواهند رفت و بازار بورس که اصلاح شدید قیمتی داشته است و اکنون در اصلاح زمانی به سر می‌برد توان اینکه با کلیت اقتصاد همخوانی پیدا کند و منعکس‌کننده بخش واقعی اقتصاد کشور باشد را خواهد داشت.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × سه =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول