کد خبر:273644
پ
گاز مایع

گاز مایع به سبد سوخت خودروها بیاید یا نیاید؟

سازمان برنامه و بودجه در خصوص نقش و جایگاه گاز مایع و ضرورت حذف آن از سبد سوخت خودروها توضیح داد.

سازمان برنامه و بودجه در خصوص نقش و جایگاه گاز مایع و ضرورت حذف آن از سبد سوخت خودروها توضیح داد.

 

*** ضرورت حذف گاز مایع از سبد سوخت کشور

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سازمان برنامه و بودجه در پی انتشار گزارشی در رسانه‌ها با عنوان (تناقض آشکار در متن قانون بودجه با یک سند بالادستی/ گاز مایع به سبد سوخت خودروها بیاید یا نیاید؟)، اعلام کرد:

در لایحه ارسالی بودجه دولت به مجلس، هیچ‌گونه پیشنهادی  در خصوص ساخت جایگاه‌ها و زیر ساخت‌های استفاده قانونمند از سوخت گاز مایع یا ال.پی.جی (LPG) لحاظ نشده بود و اساساً بند (ح) تبصره یک قانون بودجه سال ۱۴۰۰، پیشنهاد نمایندگان مجلس شورای اسلامی است.

از بُعد اقتصادی، منابع حاصل از جایگزینی بنزین با سی.ان.جی به قیمت‌های رقابتی دست‌کم سه تا چهار برابر منابع جایگزینی بنزین با گاز مایع است.

از این رو در راستای منافع ملی، درآمد حاصل از صادرات بنزین جایگزین شده با سی.ان.جی منابع بیشتری برای تامین هزینه‌های موضوع هدفمندی یارانه‌ها مطابق تبصره (۱۴) قانون بودجه، ایجاد خواهد کرد.

همچنین، هزینه انتقال و توزیع LPG در مقایسه با بنزین و حتی CNG بالاتر بوده و بنابراین مزیت اقتصادی برای این نوع سوخت متصور بود.

به دلیل وجود منابع سرشار گاز طبیعی در کشور و با توجه به سرمایه‌گذاری‌های حداقل ۵ میلیارد دلاری در ۲ دهه گذشته در صنعت سی.ان.جی در بخش جایگاه‌ها و خودروها و قیمت تمام شده و پایین این سوخت برای رانندگان در مقایسه با سایر سوخت‌ها (از جمله ال.پی. جی)، سوخت سی.ان.جی از جانب حاکمیت و دولت همواره مورد حمایت بوده است.

 

 

اخبار مهم صنایع:

تمرکز زیاد دولت بر ارتباط با غرب، موجب شکنندگی برجام شد

درخواست رئیس سازمان بورس از سهامداران عدالت

واردات بی‌رویه و قاچاق کالا، مهمترین موانع تولید

 

 

*** حذف سوخت LPG از سبد سوخت حمل و نقل

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، در پایان این گزارش پیرامون موضوع استفاده از سوخت LPG، آمده است:

با در نظر گرفتن ملاحظات اقتصادی مذکور و ضمن لحاظ مزیت‌های فنی و ایمنی، موضوع استفاده از سوخت LPG در شورای عالی انرژی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و با اجماع کارشناسان و اهل فن تصمیم بر آن شد تا این سوخت از سبد سوخت حمل و نقل کشور حذف و سهم سوخت CNG در سبد افزایش یابد.

این موضوع به درستی در (سند تامین انرژی بخش حمل و نقل کشور تا افق ۱۴۲۰)، ابلاغی شورای عالی انرژی که در آن قرار است سهم سوخت CNG در ناوگان حمل و نقل در افق تقریبا ۲۰ ساله از ۱۵.۲۵ درصد در سال ۱۳۹۸ به ۲۲.۷۸ درصد در سال ۱۴۲۰ افزایش یابد، مورد تاکید قرار گرفته است.

 

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − 7 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول