کد خبر:273410
پ
سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز
سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز پاسخ داد

صدور و تمدید کارت بازرگانی چگونه متوقف شد؟

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، توضیحاتی را درباره چگونگی توقف صدور و تمدید کارت بازرگانی ارائه داد.

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، توضیحاتی را درباره چگونگی توقف صدور و تمدید کارت بازرگانی ارائه داد.

 

*** اهداف مهم سامانه، تمدید و ابطال کارت بازرگانی 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، حمیدرضا دهقانی‌نیا در مورد توقف فرایند صدور و تمدید کارت بازرگانی، اظهار داشت:

طبق بند ۳ ماده ۶ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، سامانه یکپارچه رتبه‌بندی و اعتبارسنجی باید توسط وزارت صنعت عملیاتی می‌شد که شد، یکی از اهداف خیلی مهم این سامانه، شفاف‌سازی رویه صدور، تمدید و ابطال کارت بازرگانی است.

به واسطه اینکه پیشتر این کار از طریق استعلام‌های دستی و محاسبات انجام می‌شد، شاهد یک وضعیت آشفته‌ای بودیم بنای این سامانه روی استعلام الکترونیکی از دستگاه‌ها گذشت.

 

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در ادامه، افزود:

یکی از موارد این استعلام الکترونیکی مربوط به استعلام ورشکستگی به تقصیر یا تقلب و به صورت خلاصه بحث این است که آیا سابقه محکومیت کیفری برای شخص درخواست‌کننده در سوابق قوه‌قضائیه وجود دارد یا خیر.

بدین منظور سال ۹۹ با رایزنی بین وزارت صنعت و مرکز فناوری قوه‌قضائیه این استعلام مهیا شد و در اختیار وزارت صنعت قرار گرفت.

 

*** راهبرد جدید قوه‌قضائیه، اجرای سامانه‌های الکترونیکی است

 

وی با بیان اینکه راهبرد جدید قوه‌قضائیه، اجرای سامانه‌های الکترونیکی است، عنوان کرد:

با توجه به تغییرات اساسی که در حوزه الکترونیکی کردن قوه‌قضائیه در پیش گرفته شد از برج ۱۱ و ۱۲ سال ۹۹ به بعد بحث سه جلد قضائی و سامانه‌های مرتبط و جدید مطرح شد.

بر اساس این راهبرد، این سرویسی که پیشتر به وزارت صنعت داده بود قطع کردند به همین دلیل از همان اسفند سال ۹۹ وزیر صنعت شروع به مکاتبه با رئیس قوه‌قضائیه کرد و به پیرو وزیر نیز مدیران کل صنعت از جمله مرکز توسعه تجارت الکترونیک، مدیرکل دفتر بازرگانی و … شروع به مکاتبه کردند.

 

*** صدور و تمدید کارت بازرگانی چگونه متوقف شد؟

 

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در خصوص اینکه صدور و تمدید کارت بازرگانی چگونه متوقف شد، گفت:

با توجه به اینکه عمرانی به عنوان نماینده قوه‌قضائیه در ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز منصوب و مستقر شده و از این طریق پل ارتباطی بین ستاد و قوه‌قضائیه ایجاد شده است ما از طریق ایشان موضوع را پیگیری کردیم و بلافاصله بعد از نامه ۲۵ اسفند سال ۹۹ ستاد به عمرانی، در ۲۶ اسفند ماه نامه‌ای را به قوه‌قضائیه ارسال و موضوع را مطرح کردند.

همچنین با توجه به حساسیتی که این وب سرویس دارد و عدم اجرای آن ضربه ناگواری را به حوزه تجارت خارجی از نظر صدور کارت بازرگانی، واردات و تأمین مواد اولیه به ویژه با توجه به نزدیکی به ایام ماه رمضان، می‌زند، به همین دلیل هم ستاد و هم وزارت صنعت مصرانه پیگیر موضوع هستند.

از این رو ۱۶ فروردین ماه نیز مجدد مکاتبه‌ای را با عمرانی در مورد نتیجه نامه نگاری‌ها کردیم، مکاتبه‌ای را با معاون وزیر کشور انجام دادیم تا در صورت ضرورت، وزیر کشور موضوع را از رئیس قوه قضائیه پیگیری کند تا مساله را حل و فصل کنیم.

 

*** کم کاری دستگاه‌های اجرایی؟ 

 

دهقانی‌نیا در مورد اینکه آیا از سوی وزارت صنعت یا قوه‌قضائیه کم کاری صورت گرفته است یا خیر، تصریح کرد:

نمی‌توان گفت قوه‌قضائیه یا وزارت صنعت کم کاری کرده‌اند، به هر حال قوه‌قضائیه با راهبرد جدیدی که در دستور کار خود قرار داده به دنبال اجرای سامانه‌های الکترونیکی است.

 

 

اخبار مهم صنایع:

واردات بی‌رویه و قاچاق کالا، مهمترین موانع تولید

 

 

*** توقف فرایند صدور کارت بازرگانی، آگاهانه بوده است

 

وی در مورد اینکه آیا عمدی در کار بوده است یا خیر، گفت:

این اتفاقات عمداً رخ نداده است اما اینکه بگوییم آگاهانه نبوده هم درست نیست.

آگاهانه این اتفاق افتاده است ولی شاید اصلاً عمداً نبوده باشد. اینکه بگوییم به این دلیل که سرویس به این سامانه ارائه نشود این کار را انجام داده‌اند، درست نیست، ولی بر اساس راهبردهای اتخاذ شده آگاهانه این اتفاق افتاده است.

انتظار ما این است که تا نهایی شدن موضوع، سرویس مجدداً با همان شاخص‌های قبل از توقف احیا شود، تا این مشکل هم حل شود. با توجه به ورود آقای عمرانی امیدواریم که هر چه سریع‌تر این موضوع حل و فصل شود.

حداقل در گام نخست سرویس برقرار شود تا در گام بعدی، در صورت ضرورت با برگزاری جلسه موضوع تعیین تکلیف شود.

 

*** سرویس قبلی صدور کارت بازرگانی فعلا، احیا شود

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در پایان پیرامون اینکه قوه‌قضائیه در دوره جدید خود راهبرد الکترونیکی کردن رویه‌ها و فرایندها بابت شفافیت و تسریع امور در قوه را در دستور کار خود قرار داده است، اظهار کرد:

شاید با توجه به راه‌اندازی سامانه سه جلد قضائی و احصا و ابلاغ آئین‌نامه جدید این اتفاقات افتاده باشد که امیدواریم اگر حتی این دلیل موجب بروز این موضوع باشد هر چه سریع‌تر سرویس قبلی ارائه و برقرار شود تا در صورت ضرورت با برگزاری جلسه، مشکل کامل حل شود.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 7 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول