کد خبر:273562
پ
پژمانفر
رئیس کمیسیون اصل نود مجلس:

ثبت اطلاعات بیش از یک میلیون مورد از املاک افراد در سامانه املاک و اسکان

رئیس کمیسیون اصل نود مجلس از ثبت اطلاعات بیش از یک میلیون مورد از املاک افراد در سامانه املاک و اسکان خبر داد.

رئیس کمیسیون اصل نود مجلس از ثبت اطلاعات بیش از یک میلیون مورد از املاک افراد در سامانه املاک و اسکان خبر داد.

 

*** ثبت اطلاعات املاک افراد

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، حجت‌الاسلام نصرالله پژمانفر در خصوص اقدامات موثر کمیسیون اصل نود به مجلس درباره سامانه ملی املاک، اسکان، اظهار کرد:

یکی از اقداماتی که در کمیسیون اصل نود به مجلس مورد پیگیری قرار گرفت در ارتباط با سامانه ملی املاک، اسکان و مستغلات است که برای ثبت اطلاعات املاک افراد که پس از پیگیری‌ها زیاد به نتیجه رسیده و امروز اطلاعات بیش از یک میلیون به ثبت رسیده است.

 

*** ضرورت راه‌اندازی سامانه‌ای در ارتباط با اخذ مالیات مستقیم

 

وی بر ضرورت راه‌اندازی سامانه‌ای در ارتباط با اخذ مالیات مستقیم تاکید کرد و گفت:

بر اساس ماده ۱۶۹ مصوبه اصلاح شده قانون مالیات‌های مستقیم که در ۳۱ تیر ۹۴ به تصویب رسیده، باید سامانه‌ای در ارتباط با اخذ مالیات مستقیم راه‌اندازی شود که تمامی کسانی که املاک و ساختمان‌هایی دارند اطلاعات املاکشان در این سامانه بارگذاری شود تا معلوم شود هر فرد چند واحد مسکونی دارد.

بر اساس این قانون هر کسی که بیش از یک خانه داشته باشد باید مالیات آن را بدهد، زیرا با آن کار اقتصادی می‌کند و درآمد دارد و اگر راه‌اندازی این سامانه باعث می‌شود جلوی بسیاری از فرارهای مالیاتی گرفته شود.

 

پژمانفر با اشاره به اینکه برای این که ما بتوانیم قانون مالیات‌های مستقیم را درست اجرا کنیم، در بخشی از درآمدها که مربوط به املاک است، باید این سامانه راه‌اندازی شود، عنوان کرد:

من در مجلس قبل برای راه‌اندازی این سامانه پیگیری‌هایی را داشتم که کار به مجلس یازدهم کشید و من وارد کمیسیون اصل نود شدم و با توجه به ظرفیت کمیسیون اصل نود پیگیری‌های زیادی را در این باره انجام دادیم.

 

رئیس کمیسیون اصل نود مجلس در ادامه، تصریح کرد:

در پایان آبان ماه سال ۹۹ یکی از کارشناسان زبده را مسئول پیگیری این کار کردیم.

کارهای مطالعاتی توسط این کارشناس انجام شد و این فرد ارتباطاتی را با دستگاه‌های مرتبط گرفت و گزارشی را از وضعیت این سامانه برای ما مطرح کرد.

رای این منظور خودم جلساتی را با وزیر راه و شهرسازی و مقامات دیگر این وزارتخانه در این باره داشتم.

 

 

اخبار مهم صنایع:

ترخیص ۹۰ درصد از نهاده‌های تولید، بدون کدرهگیری بانک

آغاز تعطیلی اصناف تهران از ۲۱ فروردین به مدت ۲ هفته

بهانه‌تراشی دستگاه‌های اجرایی برای ارائه اطلاعات

 

 

*** ۲ مشکل در مسیر راه‌اندازی سامانه‌ 

 

وی با اشاره به اینکه دو مشکل در مسیر راه‌اندازی این سامانه وجود داشت، اظهار کرد:

یکی موانع قانونی به این معنا که یکسری قوانین شفافیت خوبی ندارند و مشکل دوم که مانع جدی‌تر بود، عدم همکاری بعضی دستگاه‌هایی بود که در این زمینه مسئولیت داشتند و در ارتباط با این موضوع به علل مختلف مسامحه می‌کردند.

ما در آذرماه ۹۹ توانستیم ماده واحده‌ای را در قانون مالیات‌های مستقیم جایگزین کنیم که بر اساس آن گفته شد که از خانه‌های خالی مالیات اخذ شود و دولت مکلف است که نسبت به تهیه زیرساخت‌ها در این زمینه اقدامات لازم را داشته باشد.

 

***  اعلام آمادگی سازمان‌های مالیاتی برای ثبت اطلاعات 

 

پژمانفر با بیان اینکه دستگاه‌ها اعلام آمادگی کردند که اطلاعات خودشان را برای راه‌اندازی این سامانه در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار دهند، گفت:

به محض مصوب شدن این موضوع پیگیری ما برای اجرای این قانون و فراهم آوردن زیرساخت‌ها بیشتر شد.

مکاتبات زیادی را با سازمان‌های مالیاتی و دیگر دستگاه‌های مرتبط داشتیم و پیگیری‌ها نهایتا به اینجا رسید که توانستیم دستگاه‌های مرتبط را دور هم جمع کنیم و این دستگاه‌ها اعلام آمادگی کردند که اطلاعات خودشان را برای راه‌اندازی این سامانه در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار دهند.

تا همین اواخر هرچه وزارت راه تلاش می‌کرد این اطلاعات را از دستگاه‌های مختلف بگیرد و بر اساس آن اقدام کند، محقق نمی‌شد، به عنوان مثال اگر اداره ثبت احوال کد ملی افراد را در اختیار وزارت راه قرار ندهد، طبیعتا امکان ثبت اطلاعات به طور صحیح وجود نداشت.

 

*** ثبت اطلاعات املاک افراد در سامانه املاک و اسکان

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس کمیسیون اصل نود مجلس در پایان ثبت اطلاعات بیش از یک میلیون مورد از املاک افراد در سامانه املاک و اسکان خبر داد و اظهار کرد:

در نهایت با پیگیری‌هایی که کمیسیون اصل نود انجام داد، دستگاه‌های مختلف اطلاعاتشان را در مورد افراد مختلف در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار دادند و ما هم جلساتی را در همین راستا داشتیم و نتیجه کار این شد که این سامانه شروع به فعالیت کرد و اطلاعات املاک بیش از یک میلیون از هموطنان در این سامانه تاکنون به ثبت رسیده است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × پنج =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول