کد خبر:273260
پ
سید شمس‌الدین حسینی
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:

تمرکز زیاد دولت بر ارتباط با غرب، موجب شکنندگی برجام شد/ ۱۰ برابر شدن نرخ ارز، نتیجه برجام بود

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، معتقد است، تمرکز زیاد دولت برای برای برقراری ارتباط با غرب، موجب شکنندگی برجام شد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، معتقد است، تمرکز زیاد دولت برای برای برقراری ارتباط با غرب، موجب شکنندگی برجام شد.

 

*** داشتن رابطه راهبردی با اقتصاد بزرگ دنیا، یکی از ضرورت‌ها است

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سید شمس‌الدین حسینی در خصوص نقش سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین در توسعه اقتصاد خُرد و کلان کشور، با بیان این که باید نگاه آینده‌ پژوهانه به اقتصاد جهان داشته باشیم، اظهار داشت:

اگر روند طی شده در اقتصاد دنیا و آینده‌ای که می‌توان برای آن پیش‌بینی می‌شود را نگاه کنیم، به این نتیجه می‌رسیم که چه در اقتصاد امروز و چه در اقتصاد فردا، بزرگ‌ترین اقتصاد جهان، قطعاً اقتصاد چین خواهد بود، لذا داشتن یک رابطه راهبردی با اقتصاد بزرگ دنیا، یکی از ضرورت‌ها است.

 

وی با انتقاد از مناسبات اقتصادی و بین‌المللی یک‌سویه، گفت:

از سوی دیگر نباید این گونه تلقی کرد که اگر چین، بزرگ‌ترین اقتصاد دنیا خواهد بود، به این معنی است که ما باید مناسبات اقتصادی خود را منحصر یا متکی به چین کنیم، چون تجربه جهانی نشان می‌دهد که اگر مناسبات اقتصادی و بین‌المللی ما یک‌سویه باشد، حتماً دچار مضایق و محدودیت‌هایی خواهیم شد.

 

*** توسعه مناسبات با شرق در دولت‌های ۱۱ و ۱۲ مورد کم توجهی قرار گرفت

 

حسینی با اشاره به سیاست‌گذاری‌های دولت‌های یازدهم و دوازدهم، تصریح کرد:

اتفاقی که طی سالیان گذشته و مشخصاً در دولت‌های یازدهم و دوازدهم رخ داد این بود که به طور کلی سیاست توسعه مناسبات با شرق، تحت تأثیر مذاکرات با کشورهای اروپایی و حتی آمریکا، مورد کم توجهی یا به نوعی بی توجهی قرار گرفت و حتی با گوشه و کنایه‌ها و بی اعتنایی‌ها، منجر به تحدید روابط موجود هم شدند.

 

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در ادامه افزود:

از روزی که دولت یازدهم کار خود را شروع کرد، به جای این که در امتداد توسعه روابط با شرق، توسعه رابطه با غرب را با حفظ ۳ اصل عزت، حکمت و مصلحت دنبال کند، به ارائه نوعی تصویر غیر واقعی و دست نیافتنی با مناسبات را شروع کرد و در عین حال روابط موجود با کشورهای حوزه شرق و حتی حوزه‌هایی مانند آمریکای لاتین و همسایگان را مخدوش کرد.

 

*** تمرکز زیاد بر غرب، عامل شکنندگی برجام بود

 

وی با بیان این که رفته رفته به سمتی حرکت کردیم، که توسعه روابطمان با غرب را گره زدیم و ملاحظه کردیم که بزرگ‌ترین نتیجه آن، حتی با وجود آنکه کشورهای شرق هم در آن حضور داشتند، به برجام منتهی شد که توافق بسیار شکننده‌ای بود، گفت:

در شکنندگی آن همین بس که با خروج ایالات متحده آمریکا از برجام، مختصر نتایج آن هم به سرعت از دست رفت و حالا چون مناسبات با مشرق و نیز حوزه شرق و کشورهای همسایه و آمریکای لاتین محدود شده بود، آسیب پذیری ما بیشتر شد.

 

*** ۱۰ برابر شدن نرخ ارز، نتیجه برجام بود

 

حسینی با اشاره به رشد شدید نرخ ارز و تاثیرات آن در وضع کنونی اقتصاد کشور، اظهار داشت:

ملاحظه کردیم که نرخ ارز این بار تا ۱۰ برابر افزایش یافت، به این معنی که اگر در پی تحریم‌های قبلی، نرخ ارز از هزار تومان تا ۳ هزار تومان رسید، این بار از ۳ هزار تومان تا ۳۰ هزار تومان افزایش پیدا کرد و ما بسیاری از پیامدهای سنگین را به همین دلیل تجربه کردیم.

 

نماینده مجلس یازدهم در ادامه افزود:

همه این نتایج نشان می‌دهد که ما باید همه سو نگری در روابط خارجی خود داشته باشیم.

از این منظر، احیای روابط با کشورها و اقتصادهای بزرگی مانند چین، یک تصمیم و یک راه راهبردی است و از این منظر مثبت برآورد می‌شود، البته نباید این نوع روابط به چینی‌ها منحصر شود و باید تلاش‌های خودمان برای توسعه مناسبات با آن دسته از کشورهای اروپایی که استقلال رأی بیشتری دارند و تعادل و توازن در مناسبات را حفظ می‌کنند، هم دنبال کنیم.

 

*** محتوای سند همکاری ایران و چین خوب بود

 

وزیر اقتصاد دولت‌های نهم و دهم در خصوص چارچوب سند همکاری‌های جامع ۲۵ ساله ایران و چین، بیان کرد:

ما یک فرآیند داریم و یک محتوا، من محتوای سند را در آن اندازه‌ای که سند آن در دسترس نمایندگان مجلس شورای اسلامی قرار گرفته، مطالعه کرده‌ام، آن را خوب ارزیابی می‌کنم، ولی در خصوص فرآیند اجرای آن معتقدم که باید باز نگری شود.

چرا نمایندگان مجلس شورای اسلامی متن اصلی این سند همکاری را دریافت نکرده‌اند؟ ممکن است در سطح محدودی، تعدادی از نمایندگان مجلس، متن اصلی را دیده باشند یا حتی گزارشی را هم معاونت حقوقی و قوانین مجلس شورای اسلامی تهیه کرده و در اختیار نمایندگان گذاشته باشد، اما همه این‌ها کار کارشناسی است.

 

 

اخبار مهم صنایع:

ترخیص ۹۰ درصد از نهاده‌های تولید، بدون کدرهگیری بانک

آغاز تعطیلی اصناف تهران از ۲۱ فروردین به مدت ۲ هفته

بهانه‌تراشی دستگاه‌های اجرایی برای ارائه اطلاعات

 

 

*** چرا مفاد سند همکاری ایران و چین به اطلاع نمایندگان مجلس نرسید؟

 

حسینی با بیان این که مجلس باید کار حاکمیتی خود را انجام دهد، تصریح کرد:

در چارچوب حکمرانی ایران، مجلس در رأس امور است.

از همین رو مطابق اصول ۷۷ و ۱۲۵ قانون اساسی، مقاوله نامه‌ها، عهدنامه‌ها، پیمان‌ها و… بین‌المللی، نه تنها با اطلاع بلکه با تصویب مجلس باید همراه باشد، اما اجرای این اصول قانون اساسی در حال حاضر رخ نداده است و به نظر من بایستی در این موضوع، حق را باید به مردم داد که طرح مباحثی از سوی دولت از قبیل (سری بودن) یا (انتشار مفاد این سند همکاری، باید طی ملاحظات امنیتی باشد) را نپذیرند.

 

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در ادامه افزود:

رسانه‌ها و صداوسیما نیز در خصوص این موضوع کاملاً منفعل عمل کردند یعنی وقتی که رسانه‌های غربی یا وابسته به غرب، این سند همکاری را زیر سوال بردند و از آن تصویر منفی درست کردند، رسانه ملی و رسانه‌های داخلی ما سعی کردند این تصویر را بازسازی کنند.

این در حالی است که در مناسبات بین‌المللی ما اعم از اقتصادی و سیاسی، محتوا به تنهایی مهم نیست، بلکه فرآیند هم مهم است، لذا این نقطه ضعف باید اصلاح شده و هر تلاشی که انجام می‌شود باید مطابق قانون اساسی با تصویب مجلس باشد.

 

*** سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین، راهبردی است نه اجرایی

 

وزیر اقتصاد دولت‌های نهم و دهم جمهوری اسلامی ایران در خصوص این که امضای سند همکاری بلند مدت ۲۵ ساله ایران و چین تا چه حد می‌تواند در معیشت مردم تاثیرگذار باشد، اظهار کرد:

این سند، سند اجرایی نیست بلکه راهبردی است و اگر قرار به اجرای آن باشد باید تبدیل به قراردادها و پیمان‌هایی شود که در آن زمان می‌بایست به تصویب مجلس برسند.

حال اگر این فرآیند طی شود، طبعاً بخشی از توسعه اقتصاد کشورها، در گروی مناسبات بین‌المللی آن‌ها است.

 

وی در ادامه افزود:

این که رهبر معظم انقلاب نرمش قهرمانانه را مطرح کردند یا این که ما سراغ برجام رفتیم، به این دلیل بود که اگر ما یک سری محدودیت‌ها و نظارت‌های بین‌المللی را می‌پذیریم، اما در مقابل برای توسعه مناسبات اقتصادی کشورها یا جذب سرمایه‌های خارجی برای رونق و رشد تولید ملی، از این روابط استقبال نیز می‌کنیم.

 

*** نقش اجرای مفاد سند همکاری ایران و چین در بهبود معیشت عمومی

 

نماینده مجلس یازدهم با بیان این که اگر مناسبات اقتصادی‌ خود با دیگر کشورها افزایش یابد، درآمدهای کشور بیشتر می‌شود و در نتیجه قدرت خرید بهبود می‌یابد که نتیجه آن را می‌توان بهبود معیشت مردم عنوان کرد، گفت:

اگر با توسعه مناسبات بین‌المللی، بتوانیم صادرات محصولات تولید داخل را توسعه دهیم، این چرخه از مسیر افزایش تقاضا در بازارهای بین‌المللی به بهبود زندگی مردم منجر خواهد شد.

 

حسینی در ادامه افزود:

به همین دلیل بحثی در اقتصاد بین‌الملل وجود دارد این است که اگر تجارت خارجی، موتور رشد نباشد، حداقل این است که می‌تواند نقش روغن موتور رشد اقتصادی را ایفا کند.

 

*** باید زمان‌بر بودن اجرایی شدن سند همکاری ایران و چین را بهینه کنیم

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در پایان پیرامون زمان‌بر بودن تبدیل سند همکاری بلند مدت ایران و چین به قراردادهای تجاری، اظهار داشت:

باید از نظر من ابتدا یک موافقت اصولی از مجلس اخذ شده و سپس به دنبال اخذ این موافقت اصولی، حسب مورد برخی از آنها در قالب شرایط و ضوابط موجود که فراهم است، به قرارداد منجر شود.

مثلاً اگر بخواهیم توسعه روابط بانکی با چین یا هر کشور دیگری داشته باشیم، قوانین و دستورالعمل‌های مربوطه را داریم، ما چندین کمیسیون مشترک اقتصادی با چین برگزار کرده‌ایم.

من شخصاً زمانی که وزیر اقتصاد بودم، ریاست کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و چین را هم بر عهده داشتم و کمیسیون مذکور را نه به صورت محرمانه، بلکه کاملاً شفاف و روشن در پکن و با حضور وزیر بازرگانی وقت چین برگزار کردم.

بنابراین برخی از موارد مذکور در سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین با ظرفیت قوانین موجود قابل انجام است اما اگر قرار باشد برای قراردادهای جدیدی امضا شده تعهداتی را بپذیریم و متقابلاً، مزایای جدیدی هم از چینی‌ها دریافت شود، حسب مورد نیاز به تدوین موافقت نامه و قرارداد بین‌المللی دارد که در این صورت مطابق قانون اساسی، باید به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد.

چابکی حکمرانی‌های دو کشور طبق موارد مذکور، در بهینه بودن استفاده از زمان برای طی این مراحل، مؤثر است.

مهر

 

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + هشت =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول