کد خبر:273315
پ
طرح آمایش
یادداشت:

نقدی بر کلیات طرح آمایش سرزمینی کشور

طرح آمایش سرزمینی کشور از جمله طرح‌هایی است که نقدهایی بر آن وارد می‌شود و تجربه نشان داده است که چنین طرح‌هایی حتی مورد مطالعه مجریان نیز قرار نگرفته است.

طرح آمایش سرزمینی کشور از جمله طرح‌هایی است که نقدهایی بر آن وارد می‌شود و تجربه نشان داده است که چنین طرح‌هایی حتی مورد مطالعه مجریان نیز قرار نگرفته است.

 

*** پیشنهادهای آمایش کلان کشور

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، احسان‌اله باقری در یادداشتی در خصوص کلیات طرح آمایش سرزمینی، نوشت:

با احترام به برنامه‌ها و پیشنهادهای آمایش کلان کشور، نکاتی را بر پایه تجارب حرفه‌ای عرضه و جهت نقد عرضه می‌دارم:

برنامه‌های کلان نظام، باید با ساختارها و دوره‌های سیاسی کشور هماهنگ و منطبق باشند و عوامل اجرائی در آن حاضر و دخیل در تنظیم برنامه‌ها باشند، که تعهدی هم بر اجرای آن‌ها داشته باشند.

تجربه نشان داده است که برنامه‌های دراز مدت مثل افق ۱۴۰۰ و اولین طرح آمایش سرزمینی کشور حتی مورد مطالعه مجریان هم قرار نگرفته است.

در مورد این دولت حتی طرح‌های ۵ ساله و ده ساله که هیچ، حتی بودجه‌ریزی‌های یکساله هم تعهد و اجرائی نشده‌اند و گزارش تفریغ ۹۸ انحراف ۶۵ درصدی را نشان می‌دهد که فاجعه بار است.

در بالا با کمی تفضیل و سربسته عرض شد که دولت‌های ما این طرح‌های بلند مدت را نمی‌خواهند، نمی‌توانند و یا الزام حقوقی به اجرا و بیلان‌دهی در مورد آن ندارند وگرنه سقوط آزاد از تراز ۲۱ به ۳۰ در تولید ناخالص داخلی که در این دولت اتفاق افتاده، الزام به برخورد قضائی باید داشته باشد، چون طبق افق ۱۴۰۰ باید جایگاه اول منطقه قبل از ترکیه و عربستان، یعنی جایگاه ۱۶ یا ۱۷ را داشته باشیم.

 

 

اخبار مهم صنایع:

ترخیص ۹۰ درصد از نهاده‌های تولید، بدون کدرهگیری بانک

آغاز تعطیلی اصناف تهران از ۲۱ فروردین به مدت ۲ هفته

بهانه‌تراشی دستگاه‌های اجرایی برای ارائه اطلاعات

 

 

*** تسلط دقیق و مطالعات اولیه اجرائی بر انواع طرح‌های پایین دستی 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، نویسنده در پایان با بیان اینکه ارائه طرح‌های بالادستی، نیاز به تسلط دقیق و مطالعات اولیه اجرائی بر انواع طرح‌های پائین دستی دارد، آورده است:

اما موضوع دیگر که کمی جدی‌تر از این حرف‌ها است، چه آمایش سرزمین، مناطق و نواحی و چه طرح‌های جامع شهر و شهرستان، چیزی جز کلی گویی و نظریه‌پردازی با ارائه نقشه‌های گرافیکی زیبا و بدون مقیاس نیستند و برخلاف طرح‌های تفضیلی هیچ دقت و تمرکزی بر موضوعات اجرائی ندارند؟؟

بعنوان مصداق موردی همگن نمودن نقاط جمعیتی در سطح کشور که در پیشنهادهای ارائه شده مطرح شده، نیاز به تسلط بر طرح‌های آماده‌سازی، امکان سنجی و مکانیابی دارد که به مراتب پیچیده تر از اصل موضوع هستند و برای استقرار جمعیت در مثلا نقاط ساحلی و کویری بدلیل فقدان زیرساخت‌های حیاتی مثل آب و برق و گاز و تلفن و شبکه و فاضلاب و بهره‎‌مندی‌های از مواهب طبیعی و اشتغال و… تقریبا تمام مطالعات زیردستی جواب درست نمی‌دهند و رد خواسته‌ها را در آلترناتیوهای اصلی نمودارهای swot بولد می‌کنند، که نتیجه‌اش تایید نشدن سرمایه‌گذاری اقتصادی در نقاط زیبای گرافیکی طرح آمایشی مصوب است و در نتیجه تمامی نقشه‌های اصلی و مرتبط کلی و جزئی زیر سئوال رفته و یکجا کنار گذاشته می‌شوند.

با عدم دقت در امکانسنجی، مکانیابی آماده‌سازی این طرح‌ها، مانند ده‌ها گزارش کلان به بایگانی‌ها سپرده می‌شوند.

 

نویسنده: دکتر احسان‌اله باقری- کارشناس مسائل اقتصادی 

 

 

 

انتهای پیام////

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × یک =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول