کد خبر:273345
پ
حسین فهیمی
سخنگوی آزادسازی سهام عدالت:‌

جزئیات انتخابات شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت

سخنگوی آزادسازی سهام عدالت، جزئیات انتخابات شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت را تشریح کرد.

سخنگوی آزادسازی سهام عدالت، جزئیات انتخابات شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت را تشریح کرد.

 

*** جزئیات برگزاری بزرگترین انتخابات اقتصادی ایران

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، حسین فهیمی با حضور در رسانه ملی به ارائه توضیحاتی درباره انتخابات شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت پرداخت و اظهار داشت:

اکنون در پنجمین مرحله از بحث آزادسازی سهام عدالت قرار گرفته‌ایم، افرادی که روش غیرمستقیم را برای مدیریت سهام عدالت خود انتخاب کرده‌اند باید بیش از ۱۶۰ نفر از اعضای هیئت مدیره را برای مدیریت دارایی خود انتخاب کنند، به زودی زمان بندی دقیق انتخابات سراسری و مشارکت جمعی برای بزرگترین انتخابات اقتصادی کشور را اعلام خواهیم کرد.

 

وی به لغو برگزاری انتخابات مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی در اسفندماه اشاره کرد و افزود:

در ابتدا هماهنگ شده بود تا سهامداران شرکت‌های سرمایه‌گذاری ۱۷ استان در اسفند ماه و با یک زمان بندی مشخصی رای بدهند اما شورای عالی بورس با توجه به ضرورت اطلاع رسانی بیشتر، جلب مشارکت حداکثری و حضور بیشتر داوطلبان تصمیم گرفت تا انتخابات اسفند ماه را ملغی اعلام کند و اکنون قرار بر این است تا برنامه‌ریزی‌های لازم برای برگزاری انتخابات بین نیمه نخست اردیبهشت تا نیمه نخست خرداد ماه صورت گیرد.

 

فهیمی درباره وظایف اصلی مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت، خاطرنشان کرد:

بر اساس دستور رهبر معظم انقلاب قرار بر این شد تا مدیریت سهام عدالت برای افرادی که روش مدیریت مستقیم یا غیر مستقیم را انتخاب کرده‌اند به مردم واگذار شود.

 

سخنگوی آزادسازی سهام عدالت در ادامه افزود:

برای سهامداران مستقیم که حدود ۱۹ میلیون نفر بودند آزادسازی انجام شد، به دنبال آن مردم به صورت مستقیم در شرکت‌های بورسی و فرابورسی سهامدار شدند و مدیریت دارایی خود را بر عهده گرفتند.

 

وی به مجموع دارایی شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی که بیش از ۳۸۰ هزار میلیارد تومان است، اشاره کرد و گفت:

این حجم قابل توجه دارایی نیازمند مدیریت صحیح، ایجاد ارزش افزوده است، نقش موثر آن در بازار سرمایه امر مهمی تلقی می‌شود که باید از طریق شرکت‌های سرمایه‌گذاری مورد مدیریت قرار بگیرند.

 

فهیمی با بیان این که در این میان عده‌ای به عنوان افراد متخصص مدیریت این دارایی‌ها را بر عهده می‌گیرند که از طریق مردم انتخاب خواهند شد، خاطرنشان کرد:

تاکنون در کشور شاهد مشارکت‌های جمعی زیادی برای فعالیت‌های مذهبی و سیاسی بوده‌ایم اما انتخابات شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی بزرگترین و اولین مشارکت میلیونی مردم برای یک فعالیت اقتصادی محسوب می‌شود.

 

*** برگزاری انتخابات حضور ۳۰ میلیون ایرانی در ۳۱ استان 

 

وی با بیان این که انتخابات با حضور ۳۰ میلیون نفر در ۳۱ استان و با زمان‌بندی‌های متفاوت برگزار می‌شود که برنامه دقیق آن‌ها به ترتیب به اطلاع سهامداران خواهد رسید، اظهار داشت:

در مجامع شرکت‌ها فعالیت یا صورت‌های مالی شرکت در طول یک سال تایید و رد می‌شود و نظارت همگانی اتفاق می‌افتد اما آنچه که برای انتخاب مدیران صورت می‌گیرد، مجمعی تحت عنوان مجمع عمومی عادی به صورت فوق‌العاده ویژه انتخاب اعضای هیئت مدیره این شرکت‌ها است.

 

 

خبار مهم صنایع:

ترخیص ۹۰ درصد از نهاده‌های تولید، بدون کدرهگیری بانک

آغاز تعطیلی اصناف تهران از ۲۱ فروردین به مدت ۲ هفته

بهانه‌تراشی دستگاه‌های اجرایی برای ارائه اطلاعات

 

 

*** ضرورت ثبت نام رای دهندگان در سامانه سجام

 

سخنگوی آزادسازی سهام عدالت به ضرورت ثبت نام رای دهندگان در سامانه سجام اشاره و خاطرنشان کرد:

۳۰ میلیون نفر باید در این سامانه ثبت نام کنند، در سطح استان‌ها به غیر از تهران اطلاع‌رسانی به خوبی صورت گرفته است و در استان‌هایی مانند کرمان، خراسان جنوبی فارس تا ۸۰ درصد از سهامداران یک شرکت در سامانه سجام ثبت نام کرده‌اند که این نشان دهنده اطلاع رسانی درست برای ثبت نام در سجام بوده است.

 

وی در ادامه افزود:

در استان‌هایی مانند تهران و البرز سطح ثبت نام در سجام کم بوده است که امیدواریم از طریق اطلاع‌رسانی‌های دقیق شاهد افزایش مشارکت مردم برای ثبت نام در سجام باشیم.

 

*** شرایط داوطلبان برای عضویت در هیئت مدیره

 

سخنگوی آزادسازی سهام عدالت به شرایط داوطلبان برای عضویت در هیئت مدیره اشاره کرد و گفت:

نخستین شرط سابقه تحصیلی و مدرک کارشناسی از یکی دانشگاه‌های معتبر است تا از این طریق امکان مشارکت در این فعالیت را داشته باشند.

رشته تحصیلی آنها باید مرتبط با مدیریت یک شرکت سرمایه‌گذاری باشد که ترجیحا رشته مدیریت مالی، حسابداری، حقوق و اقتصاد در اولویت قرار دارند و دیگر رشته‌ها باید از سوابق اجرایی برخوردار باشند.

 

فهیمی در ادامه افزود:

ثبت نام افراد با توجه به شرایط حاکم در کشور به صورت الکترونیکی و از طریق سامانه ستان انجام می‌شود، همچنین در مراکز استان‌ها هم می‌توانند از طریق مراجعه حضوری به ادارات کل امور اقتصادی استان اقدام به ثبت نام کنند.

 

سخنگوی آزادسازی سهام عدالت به نحوه تایید صلاحیت این افراد اشاره کرد و گفت:

بررسی صلاحیت در کمیته بررسی صلاحیت صورت می‌گیرد که شورای عالی بورس در آخرین مصوبه خود این امکان را فراهم کرد تا کمیته صلاحیت از یک کمیته به ۱۰ کمیته افزایش پیدا کند تا در مدت زمانی کوتاه تر تایید صلاحیت صورت بگیرد.

 

وی در ادامه افزود:

افرادی که از حداقل‌های مشارکت در انتخابات را برخوردار نباشند، باید مصاحبه شوند.

در شرایط فعلی برای انتخاباتی که تاریخ آن به صورت اجمالی برای نیمه نخست اردیبهشت ماه تا نیمه نخست خرداد ماه اعلام شده است افرادی که به دنبال کاندیدای هیئت مدیره هستند تا ۲۸ فروردین ماه فرصت دارند از طریق مراجعه در سامانه ستان یا مراجعه حضوری ثبت نام کنند.

 

سخنگوی آزادسازی سهام عدالت با بیان این که سرنوشت حجم عظیم این دارایی ارزشمند که نقش زیادی را در بازار سرمایه و در سطح اقتصاد کل کشور ایفا می‌کند توسط مدیرانی که از طریق مردم انتخاب می‌شوند رقم خواهد خورد، گفت:

چالشی که پیش روی ما وجود دارد این است که تعداد بیشتری از سهامداران در این انتخابات مشارکت داشته باشند و این هیئت مدیره، نماینده تعداد بیشتری از سهامداران است که دارایی شرکت‌ها را باید به نحو درستی مدیریت کنند.

 

*** واریز سود سهام عدالت از طریق شرکت سپرده‌گذاری مرکزی

 

سخنگوی آزادسازی سهام عدالت با تاکید بر این که دارایی‌هایی که اکنون در قالب شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی ساماندهی شده‌اند در اختیار هیئت مدیره قرار دارد، گفت:

در سال نخست آزادسازی سهام عدالت بر اساس تصمیم شورای عالی بورس سود متعلق به شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی از طریق شرکت سپرده‌گذاری مرکزی بین مشمولان به صورت یکپارچه توزیع شد.

 

وی با بیان این که از سال ۱۴۰۱ همه سود و دارایی شرکت تحت اختیار هیئت مدیره قرار می‌گیرد، تصریح کرد:

بر اساس تصمیم‌هایی که تاکنون شورای عالی بورس اتخاذ کرده است، این هیئت مدیره قادر است تا ۳۰ درصد از دارایی شرکت را به فروش برساند و در پروژه‌های ملی، استانی و بین‌المللی یا هر پروژه دیگری که صلاح بداند به منظور ایجاد ارزش افزوده سرمایه‌گذاری کند.

 

*** ارزش فعلی سهام عدالت

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سخنگوی آزادسازی سهام عدالت در پایان با اشاره به ارزش فعلی سهام عدالت، اظهار داشت:

فردی که دارای سهام عدالت ۵۰۰ هزار تومانی است، سهام این افراد دارای ارزش نزدیک به ۱۰ میلیون تومانی است، همچنین برگه‌های سهام یک میلیون تومانی دارای ارزشی دو برابر برگه‌های ۵۰۰ هزار تومانی هستند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × یک =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول