کد خبر:273141
پ
همتی
رئیس کل بانک مرکزی:

مشکل بازار ارز از افزایش قیمت بنزین، شروع شد/ واردات در مقابل صادرات انجام می‌شود

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه با افزایش قیمت بنزین، مشکل بازار ارز شروع شد، تاکید کرد اعتقادی به سرکوب نرخ ارز ندارم.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه با افزایش قیمت بنزین، مشکل بازار ارز شروع شد، تاکید کرد اعتقادی به سرکوب نرخ ارز ندارم.

 

*** انتقادات حق طبیعی افراد است

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، عبدالناصر همتی در نشست تخصصی موافقان و مخالفان عملکرد بانک مرکزی در کلاب هاوس در خصوص پذیرش مسئولیت بانک مرکزی، اظهار داشت:

همه ما نیاز به نقد داریم و کارهای ما کامل نیست و تلاش داریم کارها به نحو احسن انجام شود، اما در کشور شرایط خاصی وجود دارد و روش‌هایی که کشور اداره می‌شود، باعث می‌شود که موارد تحقق نیابد، پس انتقادات، حق طبیعی افراد است.

 

*** عوامل تاثیرگذار بر رشد نرخ ارز

 

وی در خصوص نرخ ارز و ۱۵ ماهی که به اقتصاد ایران گذشت و نرخ ارز متلاطم بود، گفت:

اواخر سال ٩٨ و ٩٩ اتفاقی رخ داد که اعم آن نرخ بنزین و اتفاقات حواشی آن بود که همه را متأثر کرد و ورود ایران به لیست اف ای تی اف مسأله‌ساز شد، البته صادرات محصولات و فرآورده‌های نفتی نیز افزایش داشت.

کاهش تعهدات ایران در رابطه با فعالیت‌های هسته‌ای، تصویب قطعنامه ضدایرانی و درخواست فعال شدن مکانیزم ماشه باعث تشدید رشد نرخ ارز شد.

 

رئیس کل بانک مرکزی در ادامه، افزود:

بانک مرکزی با کاهش شدید درآمد ارزی، فشار تقاضای کالا و دارو مورد نیاز کرونا و بسته شدن دریچه ورود ارز مواجه شد و متأسفانه تحلیل‌ها نیز بر روی نرخ دلار ۴۵ هزار تومانی بود که انتظارات تورمی ایجاد کرد.

 

*** مدیریت نرخ سود بازار بین بانکی

 

همتی در خصوص انتشار اوراق در بازار به منظور مدیریت نرخ سود بازار بین بانکی، اعلام کرد:

به هر حال فرصت خوبی برای فروش اوراق دولتی در مقطعی فراهم بود که استفاده نشد ولی بانک مرکزی از طریق کارگزاری‌های خود ١٢۵ هزار میلیارد تومان اوراق فروخت و به این طریق، ٣٢ واحد که می‌توانست نقدینگی را افزایش یابد، را مدیریت کرد.

 

*** بانک مرکزی نرخ ارز را سرکوب نکرد

 

وی با بیان اینکه بانک مرکزی به دلیل تورم نرخ ارز را کنترل نکرده است، بلکه بازار بر اساس عرضه و تقاضا روند نرخ را تعیین می‌کند، گفت:

بانک مرکزی اجازه نمی‌دهد که نوسانات نرخ ارز سنگین شود، بلکه دخالت ما به این دلیل صورت می‌گیرد، نه اینکه ما نرخ را دستوری کنترل کنیم.

 

رئیس کل بانک مرکزی در خصوص تسعیر نرخ ارز نیز، عنوان کرد:

خرید ارز از صندوق توسعه ملی به معنای تسعیر است که این اقدام با قانون صورت گرفته است، ضمن اینکه کسی نمی‌تواند از اجرای قانون استنکاف کند، بنابراین قانون تکلیف کرده است که ما باید با نرخ نیمایی منابع صندوق توسعه ملی را تسعیر کنیم، اگرچه من مخالف بودم، اما به هر حال قانون شد و باید اجرا می‌کردم.

 

 

اخبار مهم صنایع:

ترخیص ۹۰ درصد از نهاده‌های تولید، بدون کدرهگیری بانک

آغاز تعطیلی اصناف تهران از ۲۱ فروردین به مدت ۲ هفته

بهانه‌تراشی دستگاه‌های اجرایی برای ارائه اطلاعات

 

 

*** سرکوب صادرکنندگان را تکذیب می‌کنم

 

وی با بیان اینکه ما صادرکنندگان را سرکوب نکردیم، تصریح کرد:

صادرکنندگان کشور را سرکوب نمی‌کنیم، ما اکنون اقتصاد خود را روی ارزآوری صادرات غیرنفتی متکی کرده‌ایم، به نحوی که دو سوم تأمین واردات ایران در کل کشور، از محل صادرات غیرنفتی تأمین شده است، بنابراین صادرکنندگان به کمک کشور آمده‌اند.

البته ۲۵۰ نفر از صادرکنندگان ارز خود را برنگردانده‌اند، هیچ‌یک تولیدکننده نیز نبودند و حدود ۶.۵ میلیارد دلار ارز به چرخه اقتصاد برنگردانند.

کارت بازرگانی این افراد یکبار مصرف یا فاقد اعتبار بودند، اما ما این موارد را به قوه‌ قضائیه معرفی کردیم و اکنون ۳۰ نفر که در ارتباط با ۷۰ صادرکننده متخلف و صادرکننده‌نما بوده‌اند، دستگیر شده‌اند، ما صادرکنندگان را سرکوب نکردیم.

خالص دارایی‌های ارزی که در بانک مرکزی اضافه شده است، به ارزپاشی منجر نشده است؛ این در حالی است که نرخ ارزی که منجر به خروج سرمایه شود، را تائید نمی‌کنم.

 

*** بازارساز بدون ابزار نمی‌تواند بازار را کنترل کند

 

همتی با بیان اینکه خیلی از مشکلات و فشارهای بانک مرکزی را بخش خصوصی نمی‌داند، گفت:

سال ۹۹ بدترین سال کشور بود، من بازارساز هستم و وقتی که ابزار من محدود شود، نمی‌تواند بدون ارز بازار را کنترل کند، شرایط کشور اما اکنون بهتر می‌شود.

با صادرکنندگان هر روز جلسه دارم این طور نیست که ارز را نیاورند، اما اگر پتروشیمی‌ها ارز ارزان بدهند، من نمی‌توانم جلوگیری کنم.

تیمی اکنون در وین هستند که این مسائل را پیگیری می‌کنند که فقط گفته نشود تحریم بانکی برداشته شد، بلکه نحوه استفاده منابع و سایر ابزارها را هم برای رفع تحریم‌ها باید به کار بگیریم.

 

رئیس کل بانک مرکزی در ادامه، افزود:

شرایط کشور ما طوری است که رئیس کل بانک مرکزی باید صبح تا شب پاسخ دهد، اما نمی‌خواهم صحبت من در متغیرهای اقتصادی اثرگذار باشد.

 

*** روزانه ۴۰ هزار میلیارد تومان تراکنش داریم

 

وی در خصوص مبارزه با پولشویی، تصریح کرد:

در سال ۹۷ چک‌های تضمینی را جمع کردم که میلیاردها تومان را در دوبی خرج می‌کردند و اکنون در زمینه پولشویی کارهای خوبی انجام شده است و به تدریج سیستم ما بهتر شود، نمونه آن هم شرط‌بندی و قمار است که سامانه‌ها به سرعت عمل می‌کند و در آینده نزدیک خبرهای خوبی را از کنترل‌های پولشویی ارائه خواهم داد.

 

همتی با بیان اینکه روزانه ۴۰ هزار میلیارد تومان، تراکنش داریم، اظهار کرد:

روزانه ۱۵۰ میلیون تراکنش شتابی و ۱۰۰ میلیون تراکنش شاپرک داریم و روزی ۴۰ هزار میلیارد تومان اکنون تراکنش صورت می‌گیرد و بنابراین این اعداد و ارقام نشان می‌دهد که کنترل، سخت است، ولی با کنترل و سامانه کار راحت می‌شود.

 

*** شناسایی سرشاخه‌های قمار با سیستم فاش 

 

رئیس کل بانک مرکزی از شناسایی شبکه‌ها و سرشاخه‌های قمار و جابجاکننده پول با سیستم فاش خبر داد و گفت:

اکنون سیستم فاش را داریم که به بانک مرکزی اجازه می‌دهد که شبکه‌ها و سرشاخه‌های قمار و جابجاکننده پول را شناسایی کنیم، البته این تراکنش‌ها صرفاً کار پولشویی انجام نمی‌دهند بلکه مالیات نمی‌پرداختند، این در حالی است که مجوز دو میلیون پوز را باطل کردیم و اطلاعات ۷ میلیون دیگر را به سازمان مالیاتی دادیم، اما شعب بانک‌های ما به این امر کمک می‌کردند که برخی از افراد بتوانند پول کلان جابجا شدند.

 

*** ماجرای بدهکاران بانکی چیست؟

 

وی در خصوص بدهکاران بزرگ بانکی، تصریح کرد:

۱۱ بدهکار بزرگ بانکی ۹۰ هزار میلیارد تومان بدهی دارند که البته متعلق به اکنون نیست، پس ساختار عظیمی در سیستم بانکی ما شکل گرفته که رئیس کل بانک مرکزی نمی‌تواند به تنهایی آن را مدیریت کند، اما اکنون با اختیاراتی که از سران سه قوه به بانک مرکزی داده شده است، مؤسسات نا تراز در کنترل قرار گرفته‌اند، این در حالی است که اکنون دیگر اضافه برداشت در کشور نداریم.

 

همتی با بیان اینکه تا زمانی که بانک‌ها را بتوان به صراط مستقیم آورد، ۵ سال زمان نیاز داریم، گفت:

بخش مهمی از وقت رئیس کل بانک مرکزی روی این موضوع متمرکز شده است که نمونه آن نیز ادغام بانک‌های نیروهای مسلح است.

پس ما در حال کار بر روی این موضوع هستیم، اما خیلی از مشکلات ساختاری اقتصاد ایران ناشی از بانک‌ها است ولی خیلی از تولید و پیشرفت کشور نیز مرهون نظام بانکی است.

 

*** دو سوم تأمین ارز از طریق صادرات است

 

وی با اشاره به اینکه اکنون دو سوم تأمین ارز از طریق صادرات است، افزود:

بسته ارزی ما بستگی به شرایط خاص تغییر کرد و ایراداتی به آن گرفتند، ولی شرایط و نیازهای کشور تغییر یافت و بر این اساس منجر به تغییر شد، البته این بسته آخر که اصلاح شد، خیلی از مسائلی که مرتبط با صادرکنندگان هست را حل خواهد کرد، این در حالی است که صادرکنندگان و واردکنندگان بدون ارتباط با بانک مرکزی کار خود را انجام می‌دادند و به طور میانگین ۴۵ میلیارد دلار ارز هم به کشور بر می‌گشت، اما اکنون که دو سوم تأمین ارز از طریق صادرات است، باید اصلاحات را انجام داد و با جهت‌گیری‌های خاص منجر به تنوع صادراتی و رونق تولید شود.

 

*** نقدینگی را نمی‌توان هدایت کرد

 

همتی در خصوص افزایش ۴۵ برابری نقدینگی نسبت به سال ۹۹، اظهار کرد:

نقدینگی را نمی‌توان هدایت کرد، هر جا نفع بیشتر باشد نقدینگی به آن سمت می‌رود.

در تبصره ۱۶ و ۱۸ بالای ۶۰۰ هزار میلیارد تومان را به نظام بانکی تحمیل می‌کند که اگرچه برای مسکن و سایر نیازها است، اما نسبت به سال ۹۹ چهار برابر شده است.

 

*** اصلاح تشکیلات اعتباری بانک مرکزی

 

وی درباره اینکه سیستم اعتبارسنجی مشکل دارد، عنوان کرد:

اعتبارسنجی ضعیف است، اما سامانه‌ای که برای تسهیلات لازم بود را در بانک مرکزی تعبیه کردیم، اما افتتاح رسمی نشده است که هر اعتبار بانک‌ها در آنجا ثبت می‌شود تا مشخص شود که پول به چه فردی داده شده است، البته سیستم اعتبارسنجی مشکل دارد، زیرا اکنون یک اعتبارسنج در کشور داریم اما در حال افزایش مجوز برای شرکت‌های اعتبارسنجی هستیم.

هفته گذشته تشکیلات اعتباری بانک مرکزی را اصلاح کردیم و اکنون مدیرکل عملیات پولی و اعتبارات ایجاد شده است، پس جهت‌گیری خود را نشان داده‌ایم.

 

*** دلار ۴۲۰۰ تومانی حذف شود، باید مابه التفاوت معیشتی به مردم داده شود

 

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به قانون بودجه سال ۱۴۰۰ در مورد ارز ۴۲۰۰ تومانی که گفته شده است مابه التفاوت نرخ ارز بعد از حذف ارز دولتی به مردم داده شود، گفت:

منکر مشکلات ارز ۴۲۰۰ نیستم، از اول نیز با آن مخالف بودم، ولی برای کالاهای اساسی تابع سیاست دولت هستیم، البته مشخص بود که در توزیع به دلیل عدم وجود شبکه‌های قوی مشکلات رانتی به وجود می‌آید، ولی از زمانی که بین ارز دولتی و بازار آزاد فاصله زیاد شد، صرفه اقتصادی آن برای برخی بیشتر شده است.

 

وی در ادامه، تصریح کرد:

من با وزیر اقتصاد هماهنگ هستم و روزانه با هم در تماس هستیم، بر اساس قانون کمیته، بند ک داریم که نرخ سود و اوراق را در آنجا مورد توافق قرار می‌دهیم ریال اما نرخ سود بانکی نیز در شورای پول و اعتبار با حضور رئیس سازمان برنامه و بودجه و وزیر اقتصاد تعیین می‌شود، در این حوزه نیز تخلفی نمی‌بینم که بانک مرکزی تنهایی کار کند.

تلاش داشتم که به بازار سرمایه کمک کنم و اعتقاد هم به رشد و توسعه آن دارم.

 

*** مخالفت با ارز ۴۲۰۰ تومانی

 

همتی بر ضرورت تعیین سیاستگذاری ارز ۴۲۰۰ تومانی توسط دولت تاکید کرد و اظهار کرد:

نامه‌ای به رهبری نوشتم و ایشان نیز به رئیس مجلس ارجاع دادند، اما در این نامه من خواستار حذف ارز ۴۲۰۰ تومان نشدم، بلکه نوشتم هر زمانی که می‌خواهید حذف ارز را انجام دهید، همان روز آن را انجام دهید.

سیاستگذاری ارز ۴۲۰۰ تومانی باید در دولت صورت گیرد، من نیز مخالف ارز ۴۲۰۰ تومانی بودم، به عنوان رئیس کل بانک مرکزی نمی‌توانم خارج از مجموعه تصمیمات اقتصادی کشور عمل کنم، اما به عنوان یک فرد، با این ارز مخالف هستم.

 

*** اگر ۷ میلیارد دلار در کره آزاد نشود، لنگ می‌مانیم

 

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه مسئول دلارهای بلوکه شده ایران در کره جنوبی، بانک مرکزی است، عنوان کرد:

هر خبری نیز به غیر از بانک مرکزی صحت ندارد، این اتفاق هنوز برای منابع ایران نیفتاده است، البته ۷ میلیارد دلاری که مورد پیگیری قرار می‌گیرد، چون این پول‌ها حق ایران و بانک مرکزی است.

این در حالی است که اگر ۷ میلیارد دلار آزاد نشود، ایران لنگ می‌ماند، اما اگر آزاد شود، جریمه عدم النفع را هم باید دولت کره تقبل کند.

 

*** محرومیت ایران از وام کرونا از سوی صندوق بین‌المللی پول

 

وی با اشاره به اینکه ۲.۲ میلیارد دلار از پول ایران نیز در صندوق بین‌المللی پول است و همه دارند استفاده می‌کنند، اما ما از آن بی‌بهره شدیم، گفت:

ما ۶۰ سال است که عضو صندوق بین‌المللی پول هستیم، این وام کرونا از سوی صندوق بین‌المللی پول به همه پرداخت شده است و مشروط هم نبوده است، اما ایران از آن محروم شد.

دو سه نامه نیز به صندوق بین‌المللی پول نوشتم، اما نامه‌ای در اکتبر سال پیش از سوی آمریکا به صندوق بین‌المللی پول ارسال شده که با این وام مخالفت کنند، اگر آمریکا اراده کند، نهادهای بین‌المللی نمی‌توانند تصمیم بگیرند و مستقل نیستند، اما ما همچنان پیگیر هستیم.

 

*** اف ای تی اف

 

رئیس کل بانک مرکزی در خصوص اف ای تی اف، افزود:

در مورد اف ای تی اف هم باید گفت که این جزو ضروریات بانک مرکزی و مبادلات پولی آن در دنیا است، اما اگر هم تصویب نشود، حتماً مشکلات جدی در سیستم بانکی ایران با دنیا ایجاد خواهد شد، پس راه سخت می‌شود و ما هم تلاش می‌کنیم که به نتیجه برسیم.

 

*** ضرورت اصلاح ساختار بانک مرکزی

 

همتی با بیان اینکه ساختار بانک مرکزی باید اصلاح شود، گفت:

باید سرمایه‌گذاری در کشور را تقویت کنیم، متوسط تشکیل سرمایه ثابت ناخالص داخلی ایران ظرف ده سال گذشت، نیم درصد به طور میانگین بوده و بنابراین در طول ده سال ۵ درصد هم کاهش یافته است.

این امر باعث شده تا میانگین رشد ده ساله ۹۰ تا ۱۴۰۰ به دو درصد برسد، این اشکال است و مجموعه تصمیم‌گیری نظام باید طراحی جدیدی صورت دهند و رابطه بانک مرکزی با دولت، رابطه سرمایه‌گذاران با دولت و مواردی از این دست را اصلاح و بازتعریف کنند، وقتی که در کل ده سال رشد دو درصد باشد، مسائل بهتر از این نمی‌شود.

 

وی در ادامه، تصریح کرد:

اگر تولید دو درصد رشد کند، تورم نباید داشته باشیم؟ این سوال مهمی است و نشان می‌دهد که بانک مرکزی چوب جادویی ندارد.

من مراقبت می‌کنم در دولت که بار بیشتری به سمت بانک مرکزی تحمیل نشود، اگر این ساختار اصلاح نشود و این روش حکمرانی در اقتصاد حاکم نشود، حتماً مسائل بدتر از این خواهد شد.

 

*** اعمال تعدیل نرخ تورم

 

همتی با اشاره به اعمال تعدیل نرخ تورم، گفت:

نیاز داریم که در مجموعه کشور هماهنگی داشته باشیم، البته حداقل‌هایی که برای کار به عنوان رئیس کل بانک مرکزی باید وجود داشته باشد، اما اگر احساس کنم که سیاست دولت غلط است ولی به هر حال کشور راهی برای آن ندارد، مجبور هستم که آن را بپذیرم.

رمزارزها اوایل سال ۹۹ تصویب شد و چند بار رفت و برگشت به دولت داشتیم، آئین‌نامه مرتبط با رمزارزها را تدوین کردیم ولی باید شورای عالی پولشویی نیز تائید می‌کرد، به محض اینکه آئین‌نامه بیاید به صرافی‌ها و بانک‌ها مجوز خواهیم داد تا واردات را با رمزارز انجام دهند.

 

*** لزوم ثبات‌بخشی سازمان بورس به مقررات بورسی

 

وی در خصوص نقش بانک مرکزی در بورس، افزود:

بانک مرکزی در موضوع بورس مظلوم واقع شده‌است، در خیلی از جاها نیز این طور شده است، اما بنا نداریم خیلی مسائل را پاسخ دهیم.

مشکل در مرغ را به بانک مرکزی نسبت می‌دهند، نرخ ارز بالا می‌رود میگویند بانک مرکزی کرد، هر اتفاقی که در کشور می‌افتد، می‌گویند زیر سر بانک مرکزی است.

 

همتی در ادامه، تصریح کرد:

بانک مرکزی چرا باید نرخ سود را پایین بیاورد و بعد بالا ببرد و بورس را بهم بریزد.

واقعاً رئیس کل بانک مرکزی این طور قدرتمند است؟ در حالیکه دو ماه ابتدایی ۹۹ معادل ۷۱ هزار میلیارد تومان اضافه ذخیره بانک‌ها نزد بانک مرکزی بود که الان به زیر ۲۰ هزار میلیارد تومان رسیده است.

اگر قرار بود که بانک مرکزی این گونه در بورس عمل کند، باید کانال هدف‌گذاری را به ۱۸ درصد در بازار بین بانکی برای نرخ سود می‌رساندم، اما این کار را نکردم.

 

*** بانک مرکزی به دنبال ثبات بازار بورس است

 

رییس کل بانک مرکزی درباره اینکه ۴ تا فاکتور را به خاطر بورس تغییر دادم، اظهار کرد:

برخی با سود نظام بانکی زندگی می‌کنند، در حالیکه متأسفانه برخی یک بعدی نگاه می‌کنند.

ما به دنبال ثبات بازار بورس هستیم، این در حالی است که آینده از آن بازار سرمایه است و همه باید کمک کنیم و الان نیز باور دارم که ۵۰ درصد سهام در بازار ارزشمند است، البته سازمان بورس هم باید سیاست‌گذاری‌های ثبات بخشی را برای بورس در نظر بگیرد، این در حالی است که دامنه نوسان، دامنه متقارن و مواردی از این دست که مدام در حال تغییر است، غلط است.

نمی‌شود که یک بازار همیشه بازدهی خوب داشته باشد و بقیه بازارها خراب باشند، اما پیش‌بینی می‌کنم که شرایط اقتصادی ما به سمت ثبات بیشتر پیش می‌رود، اما بورس هم روزهای خوبی خواهد داشت.

 

*** کارسازی پول‌های بلوکه شده ایران

 

همتی در خصوص کارسازی پول‌های بلوکه شده ایران که آزاد شد، گفت:

هر پولی که آزادسازی شده است، مشخص است که در کجا هزینه می‌شود، اما نباید بر اساس حدسیات حرف زد.

منابع متعلق به نظام جمهوری اسلامی ایران است که باید در مورد آن توضیح داده شود.

ظرف یک هفته یا یک ماه کار به نحوی شد که ۲۰ هزار میلیارد تومانی که معمول بود ذخایر اضافه بانک‌ها باشد، به ۷۰ هزار میلیارد تومان رسید، یعنی ۵۰ هزار میلیارد تومان به ذخایر اضافه شد، زیرا کسی وام نگرفت و ظرف یک ماه این اتفاق افتاد.

 

وی در ادامه، افزود:

ما اوراق بدهی را تازه شروع کرده بودیم و الان از نیمه سال ۹۹ به بعد که بخشی از اوراق دولتی را به صورت عملیات ریپو از بانک‌ها بگیریم و در حال انجام این کار هستیم، اینجا است که متوجه می‌شویم عملیات بازار باز چقدر مهم است.

 

*** بانک مرکزی طرفدار ثبات بازار ارز است

 

همتی با بیان اینکه اگر عرضه ارز در بازار زیاد شود، نرخ کاهش می‌یابد، تصریح کرد:

قیمت را هم بازار تعیین می‌کند، اما بانک مرکزی طرفدار ثبات بازار ارز است، البته سال ۹۹ به خاطر انتظارات تورمی که اوایل سال ایجاد شد و مطالبی مطرح شد که همه انتظار رشد ۱۰۰ درصدی نقدینگی داشتند، به خاطر انتظارات عجیبی بود که در جامعه ایجاد شد و نرخ رشد پول در مرداد به ۸۸ درصد رسید که نشان از سیالیت پول دارد.

این انتظارات تورمی را شکل داد و مجموعه این اتفاقات سبب شد که انتظارات در بازار سهام بالا رود و خیلی از تحلیلگران بازار سرمایه، سهام را با دلار ۶۰ هزار تومانی تحلیل کردند.

در مورد نرخ بهره اطمینان می‌دهم که اقدامی نمی‌کنم که بازار سرمایه بهم بخورد.

 

*** نرخ بهره بازار بین بانکی

 

رئیس کل بانک مرکزی درباره اینکه در مورد تغییر نرخ بهره نیز تصمیم نگرفتم، اظهار کرد:

اگر در مورد تورم توانستیم رقم را کاهش دهیم، نرخ بهره را نیز تغییر می‌دهیم، اما در مورد نرخ بهره بازار بین بانکی نیز به صورت جدی کنترل‌های لازم را می‌کنیم تا نرخ بازار بین بانکی بالا نرود.

 

*** اثر سامانه‌های بانک مرکزی در حوزه پولشویی

 

وی با بیان اینکه اثر سامانه‌های بانک مرکزی در حوزه پولشویی را به زودی خواهیم داد، گفت:

در بخش آی تی اقدامات جدی در حوزه پولشویی انجام داده‌اند و کارهای آنها بسیار مهم در حوزه قمار بوده است.

اکنون کاهش ۹۲ درصدی را در درگاه‌های اینترنتی قمار شاهد هستیم، دو سال است که فول کار می‌کنیم تا بتوانیم موضوع درگاههای قمار را ساماندهی کنیم.

اثرات سامانه‌های بانک مرکزی را به زودی خواهیم دید، البته قبول دارم که سیستم بانکی باید همراهی جدی تری داشته باشند و بنابراین باید قوه‌قضاییه نیز اطلاع‌رسانی کند، ولی بانک مرکزی مصمم است جلوی این فعالیت‌ها را بگیرد.

 

رییس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه مدتی ما بر روی اف ای تی اف کار کردیم، عنوان کرد:

شرایط سیستم بانکی به دور از ضوابط آن نیست و ما بخشی از کارهای خود را هم شروع کردیم.

امیدوارم روزی سلطه مالی آمریکا هم برود.

مطمئن هستم که اگر پیشنهادات ایران در بورد صندوق بین المللی پول برود، تا ۵۰ درصد تصویب می‌شود.

کشور چین و روسیه همراه ایران بودند و البته حمایت‌های محکم سیاسی داشتند، اما مسائل اقتصادی در شرایط تحریم خیلی کمک‌های خوبی داشتند و استفاده لازم را در این مدت از این روابط صورت دادیم.

 

*** بانک‌های ادغامی بعد از ادغام خلق نقدینگی نکردند

 

همتی در خصوص کم‌کاری بانک‌های ادغام شده، اظهار کرد:

برخی از بانک‌های نیروهای مسلح مثل قوامین مشکلات جدی داشت و خلق نقدینگی با ادغام ایجاد نشد، اما پیش از ادغام خلق نقدینگی شد، البته نیروهای مسلح بانک‌های خیلی خوبی نیز داشتند که از ادغام آنها، بخشی از ناترازی کاهش یافته است ولی بعد از ادغام شرایط بهتر شده است.

 

رییس کل بانک مرکزی با ابراز امیدواری درباره اینکه بتوانیم رشد اقتصادی را افزون کنیم و تورم را کنترل نماییم، گفت:

بانک مرکزی در شرایط عادی کار نمی‌کرد که همه انتظارات را بتوان پاسخ داد، اما فشار حداکثری ابرقدرت را شکست دادیم.

درآمد ارزی ما یک نهم میانگین سالیان سال شد و بانک مرکزی وظایف خیلی مهم دیگری را دارد.

 

وی در ادامه، افزود:

اولا بخشنامه سومی که می‌فرمایید مثل بخشنامه اول است و اصلاحات جزئی دارد، متاسفانه طوری این مسائل در فضای رسانه‌ای منتشر شد که انگار مخالف بخش خصوصی است.

خواهش دارم که مسائل فنی و ارزی مسائلی نیست در رسانه‌ها پخش شود.

نامه‌ها را دستی بدهید و با هم صحبت می‎کردیم.

 

*** واردات در مقابل صادرات انجام می‌شود

 

وی در خصوص اینکه واردات در مقابل صادرات انجام می‌شود، عنوان کرد:

اکنون واردات در مقابل صادرات سال ۱۴۰۰ آمار نگاه کنم، نزدیک ۱۵ میلیارد دلار از ارزی که در نیما عرضه شده، واردات در مقابل صادرات خود یا دیگران است، بانک مرکزی اجازه داده است واردات در مقابل صادرات صورت گیرد.

ما برای نیما سقف نداریم و در یک مقطع دوستان می‌خواستند تست کنند، مساله را امتحان کردند که سقف قرار داده شد، این در حالی است که خرید و فروش ارز تحت الشعاع برخی از موارد است.

در تعامل با صادرکنندگان و اتاق بازرگانی می‌توان کار را پیش برد.

 

*** علل کاهش صادارات

 

همتی در خصوص دلایل کاهش صادارات، اظهار کرد:

در گمرک اعتقاد داشتند که نرخ پایه صادرات بالا است و وزیر اقتصاد و گمرک تصمیماتی گرفتند و نرخ پایه را بین ۲۰ تا ۳۰ درصد کاهش دادند، پس یک دلیل کاهش این است و صادرات قبلی واقعی نبوده است.

از شش ماه اول سال نرخ خیلی از صادرات مهم مثل فولاد و پتروشیمی و فرآورده‌های نفتی کاهش جدی یافته است که اثر خود را در صادرات گذاشته است.

امیدواریم که در سال ۱۴۰۰ صادرات کاهشی نیست.

 

***عدم عمق بخشی به سامانه نیما

 

وی در خصوص عدم عمق بخشی به سامانه نیما، گفت:

خارج از نیما معاملات ارز صادراتی مجاز است ولی باید اطلاعات آن ثبت شود.

این در حالی است ممکن است گلایه هایی در مورد نیما وجود داشته باشد، ما هم قبول داریم ولی انتظار داریم که اشکالات برطرف شود، البته بازار متشکل ارزی نیز کمک کرده است و این بازار کمک کننده بوده و ساختارسازی‌ها نیز کارهای جدی برای بازار ارز انجام داده است که می توانند نهادسازی‌هایی در بانک مرکزی باشد که آیندگان تکمیل شده آن را مورد استفاده قرار دهند.

 

*** صادرات ریالی را نمی‌پذیریم

 

همتی با بیان اینکه صادرات ریالی را هنوز نپذیرفتیم و نمی‌پذیریم، خاطرنشان کرد:

ما صادرات ریالی را قبول نداریم ولی باید این مشکل را حل کنیم، اگرچه اعتقاد به صادرات ریالی نداریم و آن را خروج سرمایه از کشور می‌دانیم.

هیچ کشوری از دنیا صادرات با پول ملی خود را نمی‌پذیرد و صادرات با پول ملی خنده‌دار است؛ اما اینکه طرف مقابل ارزی را گرفته باشد و به کشور نیاورد، باز هم مورد قبول نیست.

در بخشنامه جدیدی که بر مبنای اصلاحیه ۱۷۷ قرار داده‌ایم، به صادرکنندگانی که در سال ۹۷ صادرات انجام داده‌اند ولی نتوانستند ارز را برگردانند

فرصت داده شده تا کالا بیاورند، البته کوتاژهای صادراتی آنها قابل مبادله نیست و مدعی هستند که ارز دارند و می توانند کالا بیاورند، نه اینکه پروانه صادراتی را ارایه دهند و تقاضا در بازار ارز ایجاد کنند.

اگر صادرکنندگان ثابت کنند که ارز در اختیار دارند می توانند در مقابل آن واردات کالا صورت دهند.

 

***ضرورت تعیین نرخ ارز توسط بازار

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس کل بانک مرکزی در پایان در خصوص سرکوب نرخ ارز در ماه‌های پایانی دولت با توجه به رونق فروش نفت، اظهار کرد:

در مورد نرخ ارز نظر دولت و بانک مرکزی تفاوتی ندارد و نرخ را باید بازار تعیین کند، این در حالی است که نرخ ارز با سرکوب به نرخ‌های پایین‌تر نخواهد رسید، بلکه ممکن است با عرضه و تقاضا نرخ ارز نیز کاهش یابد، زیرا وقتی ارز در کشور فراوان است، بخش عرضه را تحت تاثیر قرار می‌دهد، ولی مثل سابق ارزپاشی صورت نخواهیم داد و به آن اعتقاد ندارم.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + هجده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول