کد خبر:273041
پ
روحانی
رئیس جمهور:

آمریکا مانع انتقال پول واکسن کرونا شد/ استفاده از واکسن داخلی آنفلوانزا در پاییز سال جاری

رئیس جمهور در مراسم افتتاح پنج طرح ملی دانش بنیان و نوآوری از بهره‌برداری واکسن داخلی آنفلوانزا در پاییز سال جاری خبر داد.

رئیس جمهور در مراسم افتتاح پنج طرح ملی دانش بنیان و نوآوری از بهره‌برداری واکسن داخلی آنفلوانزا در پاییز سال جاری خبر داد.

 

*** افتتاح پنج طرح ملی دانش بنیان و نوآوری

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، حسن روحانی در پویش تدبیر و امید و ادامه برنامه‌های افتتاحیه‌ها، در افتتاح ویدئو کنفرانسی پنج طرح ملی دانش بنیان و نوآوری، اظهار کرد:

برای ما بسیار خوشحال کننده است که در شصت و یکمین پنجشنبه افتتاح کشور شاهد افتتاح پروژه‌های بسیار مهم فناورانه و علمی بودیم که در بسیاری از موارد ما را خودکفا و از واردات بسیاری از محصولات بی نیاز می‌کند.

 

 

اخبار مهم صنایع:

ابلاغ ضوابط نحوه ایفای تعهدات ارزی بر اساس مصوبه جدید دولت

احتمال کاهش قیمت سکه و طلا در ماه رمضان

چه تعداد تایر در سال ۹۹ تولید شده است؟

 

 

*** تحول بزرگ کشور در بخش واکسن

 

رئیس جمهوری با بیان این که در بخش واکسن امروز شاهد تحول بزرگی در کشور هستیم، تصریح کرد:

شاید در برخی موارد در غرب آسیا جزو اولین‌ها بودیم که هر ساله در فصل پاییز میلیون‌ها دز واکسن آنفولانزای فصلی را خریداری و هر سال آن را تکرار می‌کردیم. اما در سال جاری به خاطر کرونا داوطلبان برای این واکسن بیشتر بود.

 

وی در ادامه افزود:

آنفلوانزا امسال تحت الشعاع کرونا قرار گرفت و اینکه این واکسن‌ها تا چه حد تأثیرگذار بود به دلیل وجود کرونا چندان مشهود نبود و در سال جاری هم چندان مشهود نخواهد بود چون واکسن کرونا واکسنی است که باید به بازار بیاید.

اما در عین حال این واکسنی است که سالانه مورد نیاز ما است و همیشه از خارج وارد می‌کردیم.

حال که امروز مراحل مختلف آن را طی کرده‌ایم بسیار امیدواریم که در فصل پاییز سال جاری بتوانیم از واکسن داخلی آنفلوانزا استفاده کنیم.

 

رئیس دولت  با بیان این که رای ما ایرانیان جای بسیار غرور است که قدم به قدم در زمینه‌های علمی و فناوری در حال خودکفا شدن هستیم به ویژه در زمینه بهداشت و درمان که برای ما بسیار مهم است، گفت:

در ذهن ما این بود در زمینه بهداشت و درمان هیچ وقت در هیچ جایی فشار و تحریم بر ما وارد نمی‌شد، همیشه در دنیا مرسوم بود حتی آنانی که تحریم کننده و در تاریخ بسیار جلاد بودند، معمولاً دارو غذا و نیازمندی‌های ضروری یک ملت و یک جامعه را استثنا می‌کردند.

 

*** فشار حداکثری علیه ملت ایران کاملا شکست خورده است

 

وی پیرامون فشارهای حداکثری آمریکا، بیان کرد:

ترامپ روی دست همه جلادان تاریخ زد و جنگی را که علیه ملت ایران شروع کرد که هیچ استثنایی نداشت مانند جنگی که سلاح‌های شیمیایی، میکروبی و اتمی، مسکونی و غیرمسکونی سرش نمی‌شد و یک تحریم کامل و تمام عیار و یک جنگ بزرگ علیه ملت ما شروع کرد.

 

روحانی با اشاره به اینکه یکی از کشورهایی که صدمه فراوانی از کرونا خورد خود آمریکا بود و خود آنان با معضل بزرگی مواجه شده‌اند، گفت:

دولت یاغی و ضد قانون آمریکا در دوران کرونا هم هیچ توجه نکرد، هیچ تسهیلی قائل نشد و هیچ تحریمی را برطرف نکرد و حتی برای خرید دارو و واکسن مورد نیاز ما هیچ‌گونه تسهیلاتی فراهم نشده است و همه مشکلات پیش روی ما بوده است.

 

وی در ادامه افزود:

برای خرید واکسن از کواکس با مشکلات عدیده‌ای برای جابجایی پول مواجه شده‌ایم.

پول در بانک‌های خارجی داریم اما همه آن‌ها توسط تحریم آمریکا قفل شده است.

 

رئیس جمهوری با اشاره به اعتراف دولت جدید آمریکا به شکست سیاست فشار حداکثری، تصریح کرد:

امروز هم دولت جدید آمریکا به زبان کاملا مدعی است که ترامپ خطا کرد و به صراحت این را می‌گوید که ترامپ راه غلط را انتخاب کرده و فشار حداکثری شکست خورده است.

همه دنیا این را اعتراف می‌کنند که فشار حداکثری علیه ملت ایران برای اهدافی که در نظر گرفته بوده‌اند، صد درصد شکست خورده است.

 

وی در ادامه افزود:

هدف آنان به هم ریختن اقتصاد ایران و جامعه ایران و در تصور خودشان سرنگونی نظام بود که در این هدف خود صد درصد شکست خورده‌اند.

مردم ما در این سال‌ها فشار، رنج و زحمت فراوانی متحمل شده‌اند اما این که ما در یک جنگ دربرابر قدرتی مانند آمریکا بایستیم، سه سال مبارزه و ایستادگی کنیم و به طور قطعی پیروز شویم، یکی از افتخارات بزرگ ملت و دولت ایران و همچنین افتخار برای رهبر معظم انقلاب است که هدایت های لازم را از ابتدا نسبت به دولت و مسیری که باید انتخاب کنیم، ارشاد کردند و امروز هم ارشاد می‌کنند.

 

*** برای خرید واکسن سفارش دادیم و در کنار آن برای تولید هم اقدام کردیم

 

رئیس جمهوری با بیان این که امروز بسیار خوشحالیم که در زمینه واکسن آنفلوانزا قدم به قدم در حال رسیدن به خودکفایی کامل هستیم، گفت:

امیدوارم در زمینه کرونا هم در ماه‌های پیش رو به نقطه‌ای برسیم که بتوانیم به توان داخلی خود تکیه کنیم.

 

وی با اشاره به مطالب برخی رسانه‌های ضد ملت ایران، بیان کرد:

امروز رسانه‌های ضد ایران مداوم حرف می‌زنند و ادعا می‌کنند که ایران نتوانست به موقع واکسن را به مردم برساند، این درحالی است که کشورهایی که توانستند به نسبت واکسن‌های قابل قبولی ارائه کنند به تعداد انگشتان دو دست هم نمی‌رسد.

 

روحانی در ادامه افزود:

همه کشورها در حال حاضر گرفتار واکسن هستند، چون تولید واکسن در دنیا کم است و به اندازه نیاز نیست.

به اندازه یک جمعیت چند میلیاردی در دنیا، نیاز به واکسن وجود دارد.

از سویی دیگر واکسن‌های کرونا هم دو مرحله‌ای است پس دو برابر دزهای تولیدی، واکسن مورد نیاز است.

 

وی با بیان اینکه برای خرید واکسن سفارش دادیم و در کنار آن برای تولید هم اقدام کرده‌ایم، گفت:

جزو کشورهای سرآمدی هستیم که به موقع سفارش خرید دادیم این که آمریکا مانع شده است و انتقال پول ما را یکی دو ماه معطل کرده است به همین دلیل در مجموعه کواکس نوبت ما کمی عقب افتاده است، مقصر آن آمریکا است و باید فحش آن را به ترامپ بدهند.

 

روحانی در ادامه افزود:

به جای این که شهامت داشته باشند در برابر آمریکا بایستند و حرف خود را بزنند، به ملت و بخش بهداشت و درمان ما یا به بخش سیاسی دولت و بانک مرکزی حمله می‌کنند که همه این‌ها دروغ و فریب و تحریف این رسانه‌های ضدایرانی و ضد ملت ایرانی است و ربطی هم به جمهوری اسلامی، مسئولان و رهبری ندارد.

این‌ها ضد کشور و ضد ملت ایران هستند که رسوا و شکست خورده هستند و همیشه هم شکست خورده خواهند بود.

 

*** آمریکا مانع دستیابی ایران به ۱۰ میلیون دز واکسن کرونا شد

 

وی پیرامون ممانعت آمریکایی‌ها برای خرید واکسن، اظهار کرد:

با کشوری قرار داد واکسن بستیم، آمریکایی‌ها مانع شده‌اند یعنی آمدند و به شرکت‌هایی که بخش‌هایی از واکسن را از بیرون تامین می‌کنند، فشار آوردند و ۱۰ میلیون دز واکسنی که قرار بود وارد کشور کنیم را قفل کردند.

۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دز واکسنی که از کواکس خریداری کرده بودیم به تدریج بخش کوچکی از آن وارد شده است و بقیه هم وارد کشور می‌شود.

 

رئیس دولت در ادامه افزود:

ما اقدامات خود را انجام داده‌ایم از هند واکسن خریده و پول آن را هم پرداخت کرده‌ایم اما می‌گویند که قوه قضاییه ما مانع شده است و نمی‌توانیم واکسن را به شما بدهیم، بنابراین می‌خواهم بگویم این مسئله ساده‌ای نیست.

دولت، وزارت بهداشت و درمان و بانک مرکزی همه اقدامات لازم را انجام دادند و من از روز نخست تاکید کرده‌ام و دستور داده‌ام و الان هم تاکید می‌کنم چیزی برای ما مقدم بر مسئله واکسن نیست.

هر جا واکسن باشد ما بلافاصله پول آن را تامین و خریداری می‌کنیم تا وارد کشور شود.

 

وی با بیان اینکه مدافعان سلامت در خط مقدم، امروز از واکسن استفاده می‌کنند، گفت:

اینها مهم و در اولویت دریافت واکسن هستند. در مرحله بعد هم آنانی که در سن بالاتر هستند و بیماری زمینه ای دارند از واکسن استفاده خواهند کرد.

تلاش خواهد شد واکسن داخلی هم به ثمر بنشیند و وارد بازار شود و روسیاهی برای زغال خواهد ماند.

دو ماه دیگر وقتی به اندازه کافی واکسن آمد و واکسن داخلی ما هم وارد شد آنها شرمنده ملت ایران می‌شوند.

 

روحانی یک قدم بسیار مهم امروز را مسئله واکسن عنوان و اظهار کرد:

از واکسن انسانی آنفلوآنزا تا واکسن آبزیان و دام که آن‌ها هم بسیار مهم بود، از اقدامی که برای استارتر لبنی انجام گرفته تا آنچه که در زمینه صنعت صورت گرفته بسیار مهم است.

توانستیم یک موتور سبک سه سیلندر با مصرف بسیار کم پنج لیتری را تولید کنیم و موتور آن موتور قدرتمند یورو ۶ است یعنی از حیث محیط زیستی کاملاً برای ما مهم است و یکی از اقدام مهم زیست محیطی این دولت به شمار می‌رود.

 

*** شتاب‌دهنده‌ها باید دانشگاه را به تولید و سپس به بازار فروش متصل کنند

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس جمهور در پایان با بیان این که بخش دیگری از افتتاحیه امروز به تولید یک رام با هفت واگن مترو اختصاص داشت که جزو نیاز فوری ما در کلان شهرها است، اظهار داشت:

به لطف خدا امروز این قدرت را یافته‌ایم تا بتوانیم واگن‌های مورد نیاز را تولید کنیم و به تدریج روی پای خود بایستیم و خودکفا شویم.

در زمینه فناوری دانشگاه شریف افتتاحیه‌ای داشتیم که بسیار اهمیت دارد.

در کنار دانشگاه‌های بزرگ ما به ویژه دانشگاه‌هایی که در زمینه علوم تجربی، ریاضی، انسانی و پزشکی دارند کار می‌کنند، یک مرکز فناوری و نوآوری هم در نظر گرفته شود تا شتاب دهنده‌ها در آنجا فعال باشند.

این شتاب دهنده‌ها هستند که باید دانشگاه را به تولید وصل کنند و این اتصال را به بازار فروش برسانند تا شاهد یک تحول بزرگ باشیم.

از همه بخش علمی و فناوری ریاست جمهوری بابت تلاش بسیار خوب در این ۷ سال و نیم تشکر می‌کنم و در ۴ ماه پیش رو این تلاش‌ها ادامه خواهد یافت.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 3 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول