کد خبر:274059
پ
بورس
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

وضع بازار سرمایه در ۳ ‌ماه اول سال/ مسیر بورس تا انتخابات ۱۴۰۰

بازار سرمایه در ماه‌های آینده، انتخابات ریاست ‌جمهوری را پیش رو دارد و کارشناسان بر این باورند که این بازار به غیر از انتخابات، از مذاکرات برجامی نیز تاثیر خواهد پذیرفت.

بازار سرمایه در ماه‌های آینده، انتخابات ریاست ‌جمهوری را پیش رو دارد و کارشناسان بر این باورند که این بازار به غیر از انتخابات، از مذاکرات برجامی نیز تاثیر خواهد پذیرفت.

 

*** روند بازار سرمایه تا انتخابات ۱۴۰۰ چگونه خواهد بود؟

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، بازار سرمایه اولین فصل از سال را در حالی قرار است پشت سر بگذارد که از یک سو سایه انتخابات ریاست‌ جمهوری ۱۴۰۰ را بالای سر خود می‌بیند و از سوی دیگر مذاکرات هسته‌ای و امکان بازگشتن طرفین به توافق برجام اثر خود را بر بازار سهام خواهد داشت.

گرچه بررسی وضعیت بازار سرمایه قبل از انتخابات سال‌های ۸۸، ۹۲ و ۹۶ نشان می‌دهد که شاخص کل بورس در ماه‌‌های منتهی به انتخابات ریاست‌جمهوری سبزپوش بوده است، اما به نظر می‌رسد روند بازار در سه‌ ماه ابتدایی امسال که قرار است در این مدت دولت جدید مشخص شود، به راحتی قابل پیش‌بینی نباشد. چرا که بازار سرمایه از اواخر سال ۹۸ و تا میانه‌های سال ۹۹ همه‌گیر شد و بسیاری از مردم سهامدار شدند، از این رو بازار سهام در سال‌های ۸۸ و ۹۲ و ۹۶ متفاوت از بازار امروز است و به اعتقاد کارشناسان با اتفاقاتی که در این مدت روی داده نمی‌توان پیش‌بینی درستی از ما‌ه‌های آینده بازار داشت.

در این میان اما سه نگاه وجود دارد، برخی معتقدند دولت حسن روحانی در مدت زمان باقی مانده تا پایان فعالیتش بازار را متعادل نگه می‌دارد و با کمی رشد به دولت بعدی تحویل می‌دهد.

در مقابل اما گروه دیگر به این ایده خوش‌بین نیستند و بر این باورند رقبای دولت اجازه این کار را نخواهند داد و دولت بعدی بازار را سر و سامان خواهد داد.

گروه آخر نیز معتقدند در این مدت باقی‌مانده تا انتخابات ریاست ‌جمهوری، بازار سرمایه با روند فعلی به جلو خواهد رفت و نه رشد و ریزش خاصی خواهند داشت تا بعد از انتخابات سیاست‌های دولت جدید برای بورس چه باشد.

 

 

اخبار مهم صنایع:

تمرکز زیاد دولت بر ارتباط با غرب، موجب شکنندگی برجام شد

درخواست رئیس سازمان بورس از سهامداران عدالت

واردات بی‌رویه و قاچاق کالا، مهمترین موانع تولید

 

 

*** اثر منفی انتخابات بر بازار سرمایه

 

علیرضا کاهدی، کارشناس بازار سرمایه یکی از افرادی است که نظریه دوم را درست‌تر می‌داند و معتقد است کسانی که در مقابل دولت هستند، این امکان را دارند که بازار را خراب کنند و نگذارند بازار در این مدت رشد کند.

وی با بیان این که بازار سرمایه فصل بهار را در حالی قرار است طی کند که ما در این فصل انتخابات ریاست‌جمهوری دوازدهم را پیش‌رو داریم، اظهار داشت:

همین مساله تاثیر زیادی در روند بازار خواهد داشت.

 

کارشناس بازار سرمایه در ادامه افزود:

زمانی بورس ما بازار مهمی نبود که گروه‌های سیاسی بخواهند برای انتخابات کاری برایش انجام دهند ولی الان بازار مهمی شده و نگاه بسیاری از مردم شاید به روند این بازار باشد.

سقوط بورس می‌تواند نارضایتی گسترده‌ای ایجاد کند.

 

کاهدی با بیان این که چندان خوش‌بین نیستم که بازار در این مدت سه ‌ماهه تا انتخابات ریاست‌ جمهوری رشدی داشته باشد، گفت:

رقبای دولت در انتخابات سعی بر این دارند که بازار ریزش داشته باشد.

شاید بهتر است این گونه بگوییم که برداشت آنها این است که اگر بازار منفی باشد از لحاظ سیاسی به نفع آنان خواهد بود و آنان دست بالا را در انتخابات خواهند داشت.

 

وی در خصوص این که سهام کدام صنایع در این مدت می‌تواند اوضاع بهتری نسبت به صنایع دیگر داشته باشند، بیان کرد:

اولا سهم به سهم فرق می‌کند.

ممکن است برخی صنایع به دلیل اتفاقات اقتصادی که در آینده می‌افتد فرصت‌های عالی برای سرمایه‌گذاری در اختیار سهامداران قرار دهند.

 

کارشناس بازار سرمایه در پایان به موضوع مذاکرات برجامی و احتمال از سرگیری توافق هسته‌ای اشاره کرد و گفت:

برداشت من این است که مذاکرات خیلی سریع جواب ندهد و احتمالا در این مدت یک رشد قیمت ارز داشته باشیم بنابراین به نظر می‌رسد گروه صادراتی مورد توجه قرار گیرند و برای سرمایه‌گذاری جذاب شوند.

 

*** بهبود وضع صنایع غیر دلاری با افزایش احتمال از سرگیری توافق هسته‌ای

 

پیمان ارمغان، یکی دیگر از کارشناسان بازار سرمایه، اما تاثیر مذاکرات بر بازار در فصل پیش‌رو را بیشتر و مهم‌تر از انتخابات ریاست‌جمهوری می‌داند.

 

وی با بیان این که فاکتوری که اکنون بیش از بحث انتخابات ریاست‌ جمهوری در فصل پیش‌رو بر روی بازار تاثیر خواهد گذاشت بحث برجام و مذاکرات است، اظهار داشت:

به این صورت که اگر افقی دیده شود و احتمال توافق تقویت شود این موضوع باعث فشار بر روی قیمت دلار خواهد شد و به تبع آن سهم‌هایی که قیمت آن‌ها با دلار بالا و پایین می‌شود از این موضوع آسیب خواهند دید.

از آن طرف شرکت‌هایی که از رفع تحریم‌‌ها متنفع می‌شوند، جذاب خواهند شد.

 

کارشناس بازار سرمایه در پایان با تاکید مجدد بر اینکه تاثیرگذاری نتیجه مذاکرات از انتخابات ریاست ‌جمهوری بر بازار سرمایه بیشتر است، گفت:

در اولین گام نیز باید دید نتیجه نشست وین چه می‌شود. نشست وین که در حال برگزاری است اولین قدم جدی در بحث مذاکرات هسته‌ای بوده است و نتیجه‌اش مسیر سیاست‌ خارجه ما را مشخص خواهد کرد.

به عبارت دیگر اگر در اولین قدمی که برداشتیم نتیجه خاصی حاصل نشود شاید ما تداوم رشد منفی و تورم را داشته باشیم اما اگر نتایج ملموسی از نشست وین بیرون بیاید آن زمان شاید باید از سهام‌هایی که وابسته به قیمت دلار هستند به سمت سهام‌هایی که از رفع تحریم‌ها منتفع می‌شوند حرکت کنیم.

 

*** بازار در این مدت خنثی خواهد بود

 

مجتبی معتمدنیا اما برخلاف دو کارشناس دیگر معتقد است، بازار سرمایه در مدت باقی مانده تا انتخابات ریاست‌جمهوری خنثی خواهد بود و به عبارت دیگر نه رشد خواهد کرد و نه ریزش چندانی خواهد داشت.

 

وی با بیان این که همیشه قبل از انتخابات ریاست ‌جمهوری بازار سرمایه عملا یک رشد کوتاه‌مدتی داشته است، اظهار داشت:

بنابراین اگر به آن سابقه تاریخی بخواهیم نگاه کنیم و آن سابقه را مدنظر داشته باشیم باید بازار یک رشد کوتاه‌مدت را تجربه کند.

 

معتمدنیا با بیان این که اتفاقی که الان افتاده، این است که اکنون همه مسائل تحت‌الشعاع برجام و پیش‌بینی نرخ دلار قرار دارد،‌ گفت:

طبیعتا فکر می‌کنم تا قبل از انتخابات ریاست جمهوری، نه انتقال قدرت، بازار روند خنثی خواهد داشت و شاخص در حد فاصل بین یک میلیون و ۲۵۰ هزار واحد تا یک میلیون ۳۰۰ هزار واحد در نوسان خواهد بود.

بعد از انتخاب رئیس‌ جمهور جدید شرایط بازار سرمایه تا حدودی متحول می‌شود.

 

*** معتقدم فروش سهام با این قیمت‌ها منطقی نیست

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، کارشناس بازار سرمایه در پایان پیرامون این که استراتژی سهامداران در این مدت چه باید باشد، اظهار داشت:

بهتر است ابتدا به این سوال پاسخ دهیم که اگر نخواهیم در حوزه بازار سرمایه سرمایه‌گذاری کنیم، در کدام بازار می‌توانیم ورود کنیم؟

واقعیت این است که بازار سرمایه به قیمت‌تر از بازارهای دیگر است.

حداقل این است که اکنون اصلاح شدیدی نمی‌توان روی کلیت بازار متصور بود.

در شرایط فعلی سوئیچ به بازارهای دیگر اصلا منطقی نیست.

معتقدم فروش سهام با این قیمت‌ها و انتظار تورمی که وجود دارد و چاپ اسکناسی که انجام شده و همچنین خلق نقدینگی که اتفاق افتاده است، به هیچ وجه منطقی نباشد.

دنیای اقتصاد

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + 12 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول