کد خبر:272901
پ
رییس کمیته بنادر و دریانوردى مجلس
رییس کمیته بنادر و دریانوردى مجلس:

دپوى کالا، عامل افزایش قیمت براى مصرف‌کننده/ ضرورت تبدیل پسکرانه بنادر به کارگاه‌هاى تولیدى

رییس کمیته بنادر و دریانوردى مجلس، دپوى کالا را عامل افزایش قیمت براى مصرف‌کننده دانست.

رییس کمیته بنادر و دریانوردى مجلس، دپوى کالا را عامل افزایش قیمت براى مصرف‌کننده دانست.

 

*** دپوى کالا، عامل افزایش قیمت براى مصرف‌کننده

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مجتبى یوسفى با اشاره به شعار سال ۱۴۰۰ مبنى بر تولید، پشتیبانى‌ها و موانع‌زدایى‌ها، اظهار داشت:

به صراحت باید اعلام کرد که سازمان بنادر و دریانوردى، در صف مقدم قرار دارد و چه در حوزه بندرى و چه در حوزه دریایى نقش بسزایى در بهبود وضعیت اقتصادى کشور خواهد داشت.

تولید در پسکرانه بنادر نیازمند تغییر نگاه است و باید به صورت ویژه در زمینه برنامه‌ریزى، زیرساخت‌ها، امکانات و تجهیزات در بنادر اقدام کرد تا در این راستا به اهداف ترسیم شده دست پیدا کنیم.

 

 

اخبار مهم صنایع:

صادرکنندگان، می‌توانند به ازای تعهدات ارزی سال ۹۷، واردات انجام دهند

واکنش معاون فنی گمرک به عدم ترخیص تجهیزات یک فدراسیون ورزشی

توزیع ۳۰۰ هزار میلیارد تومان رانت در ۳ سال گذشته

 

 

*** الزام تبدیل پسکرانه بنادر به محل فعالیت‌هاى تولیدى

 

رییس کمیته بنادر و دریانوردى مجلس با تاکید بر اینکه باید با اصلاح نگاه، پشتیبانى، حمایت، ارائه تسهیلات، رفع موانع و اصلاح قوانین به سمت تکمیل زنجیره ارزش افزوده در پسکرانه بنادر حرکت کنیم، عنوان کرد:

بنادر نباید محلى براى دپوى کالا باشند، بلکه آن‌ها هماهنگ کننده صادرات و واردات هستند و باید مجموعه‌هاى تصمیم‌گیر نظیر وزارت صنعت، وزارت جهاد کشاورزى و بانک مرکزى شرایط بهتر و مطلوب‌ترى را در بخش تولید رقم بزنند.

دپوى کالا، عملا افزایش قیمت براى مصرف‌کننده را به همراه دارد و نیازمند آن هستیم که از نگاه سنتى فاصله بگیریم و با ایجاد فعالیت‌هاى ارزش افزوده‌اى و تولیدى در پسکرانه بنادر آنها را به محلى براى رونق اقتصادى کشور تبدیل کنیم.

 

*** خودکفایى در بخش صادرات

 

وى با اشاره به اینکه باید از ظرفیت بخش خصوصى به منظور تکمیل زنجیره تولید و تبدیل مواد خام به مواد مصرفى نهایى استفاده کرد، گفت:

تنها راهکار ما این است که در بخش صادرات به خودکفایى برسیم و در چشم‌اندازهاى توسعه‌اى کشور، پایانه‌هاى صادراتى داشته باشیم.

 

*** بهره‌گیری از جهیزات و امکانات مدرن در بنادر

 

یوسفی با بیان اینکه ایجاد فرصت براى بخش خصوصى باید در دستور کار قرار گیرد، اظهار داشت:

ضرورت دارد، تخلیه و بارگیرى مدرن داشته باشیم و از تجهیزات و امکانات مدرن در بنادر بهره ببریم و بتوانیم علاوه بر افزایش سرعت تخلیه و بارگیرى، به کاهش دموراژ کمک کنیم.

 

*** تورم قانون وجود دارد

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رییس کمیته بنادر و دریانوردى مجلس شوراى اسلامى در پایان با تاکید بر اینکه با کمبود قانون مواجه نیستیم، بلکه تورم قانون داریم، اظهار کرد:

مجلس شوراى اسلامى به عنوان تصمیم‌ساز و تصمیم‌گیر در حوزه قانون‌گذارى و مانع‌زدایى مى‌تواند کمک شایانى به موانع‌زدایى‌ها در حوزه تولید داشته باشد.

باید دستگاه‌هاى اجرایى و دولتى به عنوان مجرى که عملا ۹۰ درصد منابع و نیروى انسانى را در اختیار دارند، موانع تولید را اعلام کرده تا با اصلاح و حذف قوانین، شاهد پالایش قوانینى باشیم که در حوزه تولید ایجاد مانع کرده‌اند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × پنج =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول