کد خبر:272939
پ
قراردادهای پژوهشی حوزه صنعت
معاون پژوهشی دانشگاه خواجه نصیر:

قراردادهای پژوهشی حوزه صنعت در سال ۹۹ گران‌تر و محصول مبنا شدند

معاون پژوهشی دانشگاه خواجه نصیر معتقد است، قراردادهای پژوهشی سال‌های قبل حوزه صنعت، در سال ۹۹ به قراردادهای گران‌تر و محصول مبنا تبدیل شدند.

معاون پژوهشی دانشگاه خواجه نصیر معتقد است، قراردادهای پژوهشی سال‌های قبل حوزه صنعت، در سال ۹۹ به قراردادهای گران‌تر و محصول مبنا تبدیل شدند.

 

*** نقش دانشگاه خواجه نصیر در تحقق شعار جهش تولید

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، محمد طالعی در خصوص تأثیر و نقش دانشگاه خواجه نصیر در تحقق شعار جهش تولید در سال ۹۹، اظهار کرد:

ابتدا باید این توضیح را بدهم که وقتی سال با عنوان سال جهش تولید نامگذاری می‌شود، هدف این نیست که در همان سال دستاوردهای شگرفی اتفاق بیفتد.

در واقع آنچه بیشتر مورد توجه است، نخست ریل‌گذاری برای رسیدن به هدف و در ادامه، ارزیابی فعالیت‌های پژوهشی دانشگاه از این جهت که آیا بر روی این ریل قرار گرفته‌اند یا خیر؟

 

وی در ادامه افزود:

اگر بخواهم به این پرسش پاسخ بدهم، بله ما در دانشگاه خواجه نصیر و بطور ویژه مجموعه ذینفعانی که می‌توانستند در این حوزه ایفای نقش کنند، خوب عمل کردند.

به طور مثال، ما با حمایت مجلس، مصوباتی را در خصوص سوق دادن بودجه‌های پژوهشی به حل مسئله از سوی دستگاه‌های اجرایی دولت اخذ کردیم، از جمله بند (ه) قانون بودجه که از سال ۹۷ شروع شد و در سال جاری به خوبی پیش رفت.

 

*** نیازهای فناورانه و تقاضاها در سامانه ساتع

 

معاون پژوهشی دانشگاه خواجه نصیر به سامانه ساتع اشاره کرد و گفت:

در این سامانه عملاً نیازهای فناورانه و تقاضاها هم در قالب حمایت از طرح‌های تحصیلات تکمیلی (پایان نامه‌های ارشد و رساله‌های دکترا)، هم در قالب دوره‌های پسا دکترا و هم در قالب طرح‌های ارتباط با صنعت، بصورت کاملاً شفاف، توسط دستگاه‌های دولتی در حال بارگذاری است و با توجه به ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار صندوق، دانشگاه‌ها، از جمله دانشگاه خواجه نصیر از این طریق، در حل مشکلات و رفع نیازهای مطرح شده، مشارکت می‌کنند.

 

*** رشد ۱۰۰ درصدی قراردادهای صنعتی‬ از نظر ریالی

 

طالعی درباره وضعیت ارتباط اعضای هیأت علمی با صنعت و میزان قراردادهای ارتباط با صنعت دانشگاه خواجه نصیر در سال ۹۹، اظهار داشت:

در سال ۹۹ از نظر ریالی، تقریباً رشد ۱۰۰ درصدی در مقایسه با سال ۹۸ داشتیم.

هرچند برخی دوستان معتقدند که با توجه به تورم، این درصد افزایش چندان قابل تکیه نیست.

 

وی در ادامه افزود:

باید به این موضوع توجه داشت که شیوع کرونا، تأثیر مستقیم بر کاهش فعالیت‌ها در بخش ارتباط با صنعت داشته است، با این وجود ارزیابی بنده این است که در سال ۹۹ پروژه‌های جدی‌تری مطرح و روی آن‌ها کار شد.

 

*** قراردادها در سال ۹۹ گران‌تر و محصول مبنا شد

 

طالعی با بیان اینکه قراردادهای کوچک پژوهشی سال‌های قبل، در سال ۹۹ به قراردادهای گران‌تر و محصول مبنا تبدیل شد، گفت:

در بخش ارتباط با صنعت در سال ۹۹ بیش از ۱۳۰ قرارداد یاری داشتیم که با حدوداً ۳۵ درصد اعضای هیأت علمی ما درگیر اجرای آن‌ها بوده‌اند.

 

 

اخبار مهم صنایع:

صادرکنندگان، می‌توانند به ازای تعهدات ارزی سال ۹۷، واردات انجام دهند

واکنش معاون فنی گمرک به عدم ترخیص تجهیزات یک فدراسیون ورزشی

توزیع ۳۰۰ هزار میلیارد تومان رانت در ۳ سال گذشته

 

 

*** راه‌اندازی مدرسه اشتغال و مدرسه کسب و کار

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون پژوهشی دانشگاه خواجه نصیر در پایان با اشاره به راه‌اندازی مدرسه اشتغال و مدرسه کسب و کار تابستانه در دانشگاه خواجه نصیر، اظهار کرد:

هدف ما از ایجاد این مدارس، ارائه آموزش‌های لازم مهارتی و حرفه‌ای در حوزه کسب و کار به دانشجویان است تا به آن‌ها کمک کند تا افقی بیش از انجام یک پایان نامه را مد نظر داشته باشد.

البته با توجه به کرونا، دوره‌های امسال مدرسه اشتغال و مدرسه کسب و کار تابستانه، به صورت مجازی برگزار شد.

در مجموع امیدواریم با ادامه روند فعالیت این ۲ مدرسه، در آینده و زمان تصویب پایان نامه‌های ارشد و رساله‌های دکتری، دانشجویان و اساتید علاوه بر انتشارات علمی، به اینکه خروجی فعالیت شأن بتواند منجر به یک محصول فناورانه شود نیز توجه کنند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + چهار =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول