کد خبر:272229
پ
ارسلان قاسمی
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

درخواست رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون از دولت برای کنترل بازار گندم

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون از دولت خواست که راه رفته در خصوص مرغ را برای گندم تکرار نکند.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون از دولت خواست که راه رفته در خصوص مرغ را برای گندم تکرار نکند.

 

*** عدم اصلاح قیمت خرید تضمینی گندم

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، ارسلان قاسمی در خصوص انتقادات گسترده به عدم اصلاح قیمت خرید تضمینی گندم، اظهار کرد:

با توجه به شرایط بارندگی و اقلیمی کشور و احتمال وقوع خشکسالی، باید برنامه‌ریزی‌ها منطبق با این شرایط و در جهت تسهیل اوضاع باشد.

 

وی در ادامه افزود:

بخش کشاورزی ضامن امنیت غذایی کشور است و دولت‌ها موظف به تأمین امنیت غذایی هستند، اما متأسفانه در کشور ما دولت‌ها می‌خواهند هزینه این کار را از جیب کشاورزان بردارند.

مشابه این اتفاق درباره مرغ رخ داد و در حالی که دولت وظیفه داشت نهاده مورد نیاز مرغداران را تأمین و از تولید حمایت کند، نه تنها به این وظیفه خود به درستی عمل نکرد بلکه با سرکوب قیمت مرغ، به بحران بازار دامن زد.

 

*** دولت راه رفته درباره مرغ را برای گندم تکرار نکند!

 

قاسمی خطاب به دولت، اظهار کرد:

از دولت می‌خواهیم که راه رفته درباره مرغ را در خصوص گندم و دانه‌های روغنی و سایر محصولات استراتژیک تکرار نکند و از این تجربه درس بگیرد.

 

وی با اشاره به شرایط حساس کشور و جنگ اقتصادی، افزود:

این سیاست گذاری‌های غلط موجب نارضایتی کشاورزان و تولیدکنندگان می‌شود چرا که نه تنها حمایتی از تولیدکننده نمی‌شود بلکه هزینه تولید نیز از جیب تولیدکننده می‌رود.

 

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون با اشاره به واگذاری مزارع سبز گندم به دامداران، گفت:

واگذاری گندم زارها به دامداران و استفاده از آنها به عنوان مرتع برای چرای دام نشان می‌دهد که تاکنون سیاست گذاری در این حوزه به شدت غلط بوده است.

 

قاسمی در ادامه افزود:

قیمت ناعادلانه خرید تضمینی گندم قطعاً موجب می‌شود تولید کاهش یابد و یا گندم تولیدی از چرخه تأمین آرد و نان خارج شود و کشور در شرایط دشوار محدودیت ارزی ناچار به واردات گندم شود.

 

*** سرکوب قیمت؛ چالش مهم بخش کشاورزی

 

وی با بیان این که در دو تا سه سال گذشته کشاورزان نشان دادند که پای کارند و فقط دولت نباید دست و پای آنها را بندد، تاکید کرد:

تولیدکنندگان ما در شرایط دشوار تحریم اقدام به تولید کردند و سرپا ماندند، حتی خود مسئولان نیز بارها اذعان کرده‌اند که رشد اقتصادی کشور طی دو سال گذشته مرهون رشد بخش کشاورزی است و در چنین شرایطی ما نباید به سمت و سویی حرکت کنیم که تولید داخلی محصولات کشاورزی تضعیف شده و قاچاق خروجی گسترش یابد.

 

قاسمی در ادامه افزود:

سرکوب قیمتی در بخش کشاورزی از جمله چالش‌های مهم این بخش طی سال‌های اخیر است.

در تمام دنیا کشورها به فکر تأمین امنیت غذایی خود هستند و از مهم‌ترین عامل استقلال کشورها همین بحث امنیت غذایی است.

 

*** دولت نباید یارانه مصرف کننده را از جیب کشاورز پرداخت کند

 

وی با بیان این که درباره سرکوب قیمت گندم و تبعات ناشی از آن به دستگاه‌های مختلف از جمله وزارت جهاد کشاورزی، وزارت صنعت، مجلس و ریاست جمهوری چه به صورت مکتوب و چه به صورت شفاهی هشدارها و تذکرات لازم را ارائه کرده‌ایم، گفت:

دولتمردان بحث کمبود بودجه و افزایش قیمت نان را به دنبال افزایش قیمت گندم مطرح می‌کنند.

ما نیز معتقد هستیم که نان باید با نرخی معقول و منطقی به دست مردم برسد اما این یارانه را دولت باید بدهد نه این که آن را از جیب گندم‌کار پرداخت کند، نمی‌شود که یارانه مردم را از جیب کشاورز بردارد.

 

قاسمی در ادامه با انتقاد شدید از سیاست‌های دولت در بحث تولید و تأمین مرغ، بیان کرد:

ما شاهد بودیم که قیمت مصوب مرغ نیز حدود ۴ هزار تومان از نرخ تمام شده تولید آن کمتر بود و همان موقع می‌شد حدس زد که چه اتفاقاتی در بازار رخ خواهد داد.

 

وی با بیان این که اگر دولت سیاست‌های خود را در قبال قیمت‌گذاری گندم اصلاح نکند، کمبود تولید گندم و آرد در کشور طی ماه‌های آینده فرضیه‌ای محتمل است و باید از همین الان به فکر واردات گندم باشند، افزود:

این اتفاق درباره مرغ رخ داد و مسئولان اعلام کردند که حدود ۵۰ هزار تن مرغ برای تنظیم بازار این کالا وارد کشور خواهد شد در حالی که اگر همین میزان ارزی را که الان می‌خواهند صرف واردات مرغ کنند را در زمان درست، صرف تولید می‌کردند و از قیمت‌گذاری دست برمی‌داشتند، بازار مرغ این اندازه نابسامان نمی‌شد.

 

 

اخبار مهم صنایع:

وزرای صن‍عت و جهاد کشاورزی به کمیسیون اقتصادی فراخوانده شدند

راه‌اندازی سامانه جدید پس از معاملات بورس در سال ۱۴۰۰

استعلام برخط سوابق کیفری فراهم نشد

 

 

*** سیاست‌های غلط دولت، تولید داخلی را زمین‌گیر کرده

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون در پایان با اشاره به این که نیاز کشور به مرغ بین ۱.۸ تا ۱.۹ میلیون تن است، اظهار داشت:

ظرفیت تولید مرغ در واحدهای تولیدی کشور بیش از ۲.۳ میلیون تن است و این یعنی ما به راحتی می‌توانیم صادرکننده مرغ باشیم کما اینکه در گندم نیز چنین ظرفیتی داریم، اما سیاست‌های غلط دولت، تولید داخلی را زمین‌گیر کرده و کشور را محتاج واردات می‌کند.

مهر

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + 14 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول