کد خبر:272359
پ
اوپک پلاس
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

عقبگرد نفت در واکنش به افزایش تولید اوپک پلاس

قیمت نفت در معاملات ۱۶ فروردین ماه در واکنش به موافقت وزیران اوپک پلاس برای افزایش تدریجی تولید در ماه‌های آینده، کاهش پیدا کرد.

قیمت نفت در معاملات ۱۶ فروردین ماه در واکنش به موافقت وزیران اوپک پلاس برای افزایش تدریجی تولید در ماه‌های آینده، کاهش پیدا کرد.

 

*** عقبگرد نفت در واکنش به افزایش تولید اوپک پلاس

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، بهای معاملات نفت برنت برای تحویل در ژوئن ۳۳ سنت معادل ۰.۵ درصد کاهش یافت و به ۶۴ دلار و ۵۳ سنت در هر بشکه رسید.

بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا برای تحویل در ماه مه ۲۵ سنت معادل ۰.۴ درصد کاهش یافت و به ۶۱ دلار و ۲۰ سنت در هر بشکه رسید.

هر دو قرارداد ۱۲ فروردین ماه که آخرین روز معاملات هفته گذشته بود، بیش از دو دلار در هر بشکه افزایش داشتند زیرا سرمایه‌گذاران تصمیم اوپک پلاس را تاییدی بر روند احیای تقاضا ارزیابی کردند و این خوش بینی با رونمایی برنامه هزینه زیرساخت دو تریلیون دلاری از سوی جو بایدن، رییس جمهور آمریکا تقویت شد.

بازارها روز جمعه به دلیل تعطیلات عید نیک تعطیل بودند.

اوپک و متحدانش شامل روسیه در کنفرانس ویدیویی ۱۲ فروردین ماه با افزایش تولید به میزان ۳۵۰ هزار بشکه در روز در ماه مه و به همین میزان در ژوئن و افزایش ۴۵۰ هزار بشکه در روز دیگر در ژوییه موافقت کردند.

این تصمیم پس از تماس دولت جدید آمریکا با عربستان سعودی در خصوص لزوم پایین نگه داشتن هزینه انرژی برای مصرف‌کنندگان با وجود نگرانی نسبت به قرنطینه در اروپا صورت گرفت.

تحت توافق هفته گذشته، کاهش تولید اوپک پلاس از ماه مه اندکی بالاتر از ۶.۵ میلیون بشکه در روز در مقایسه با پایین هفت میلیون بشکه در روز در آوریل خواهد بود.

عمده این افزایش تولید از سوی عربستان سعودی انجام خواهد گرفت که بزرگترین صادرکننده نفت جهان است.

عربستان سعودی کاهش تولید یکجانبه یک میلیون بشکه در روز را در فاصله ماه مه تا ژوییه به صورت تدریجی خاتمه خواهد داد و ۲۵۰ هزار بشکه در روز در ماه مه و به میزان مشابه در ژوئن و ۴۵۰ هزار بشکه در روز در ژوییه به تولیدش اضافه می کند.

پس از این تصمیم، شرکت آرامکوی سعودی ۱۵ فروردین ماه قیمت فروش رسمی نفت در ماه مه برای منطقه آسیا را افزایش داد.

 

 

اخبار مهم صنایع:

جزئیات ساعت کاری جدید بانک‌ها در شهرهای رنگی کرونا

 

 

*** اعتماد به احیای تقاضا برای نفت در آسیا وجود دارد

 

اقتصاددان بانک OCBC در این باره، اظهار کرد:

تولید بالاتر با افزایش قیمت فروش رسمی دنبال شد که نشان می‌دهد اعتماد به احیای تقاضا برای نفت در آسیا وجود دارد.

سرمایه‌گذاران هفته جاری به مذاکرات غیرمستقیم میان ایران و آمریکا در وین که در راستای مذاکرات گسترده برای احیای توافق ۲۰۱۵ برجام بین تهران و قدرتهای جهانی برگزار می‌شود، متمرکز خواهند بود.

در آستانه این مذاکرات، وزارت خارجه ایران اعلام کرد خواهان آن است که آمریکا همه تحریم‌ها را بردارد و هر گونه تسهیل گام به گام تحریم‌ها را رد کرد.

 

*** بازگشت ایران به تعهدات پیشین زمانبر است

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، تحلیلگر اوراسیا با بیان اینکه انتظار دارد تحریم‌های آمریکا از جمله محدودیت‌ها روی فروش نفت ایران پس از کامل شدن مذاکرات و بازگشت ایران به تعهدات هسته‌ای برداشته شوند، اظهار کرد:

دیپلماسی ممکن است ماه‌ها زمان ببرد و بازگشت ایران به تعهدات پیشین ممکن است سه ماه به طول بینجامد.

اجرای چنین توافقی و افزایش صادرات نفت ایران ممکن است به اوایل سال ۲۰۲۲ کشیده شود.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × سه =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول