کد خبر:272227
پ
کرونا
بر اساس گزارش مرکز آمار:

بیکاری حدود ۶۸۱ هزار نفر در بخش خدمات به دلیل شیوع کرونا

بر اساس گزارش مرکز آمار، حدود ۶۸۱ هزار نفر در بخش خدمات در مدت زمان یک ساله زمستان ۹۸ تا ۹۹ به دلیل شیوع کرونا بیکار شده‌اند.

بر اساس گزارش مرکز آمار، حدود ۶۸۱ هزار نفر در بخش خدمات در مدت زمان یک ساله زمستان ۹۸ تا ۹۹ به دلیل شیوع کرونا بیکار شده‌اند.

 

*** آسیب بخش خدمات در دوران شیوع کرونا

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، بخش خدمات اقتصاد که به عنوان فاز سوم از توسعه در اقتصاد کشورهای توسعه یافته، بعد از بخش کشاورزی و صنعت (فازهای اول و دوم توسعه در گذر زمان)، جایگاه مناسبی در دهه های اخیر به خود اختصاص داده که در عصر حاضر برخی از اقتصاددانان از آن به عنوان موتور رشد اقتصادی کشورهای توسعه یافته نیز یاد می‌کنند.

اما همزمان با شیوع ویروس کرونا، بخش زیادی از مشاغل در سراسر جهان آسیب دیدند و در ایران نیز از آنجایی که ۵۰ درصد سهم اشتغال از آن خدمات است، این حوزه آسیب بیشتری دید.

 

*** اشتغال در بخش خدمات قبل و بعد از کرونا

 

بر اساس آمارهای ارائه شده مرکز آمار، سهم اشتغال در بخش زنان در بخش خدمات حدود ۲ میلیون و ۲۶۷ هزار و ۱۲۵ نفر و در بخش صنعت در بخش زنان حدود ۱ میلیون و ۰۳۳ هزار و ۳۷۲ نفر و در بخش کشاورزی در بخش زنان حدود ۶۱۹ هزار و ۶۷۷۷ و سهم اشتغال در بخش خدمات برای مردان حدود ۱۰ میلیون و ۰۸۰ هزار و ۷۷۵ نفر و سهم اشتغال مردان در بخش صنعت ۶ میلیون و ۳۹۵ هزار و ۸۹۶ نفر و در سهم اشتغال مردان در کشاورزی حدود ۳ میلیون و ۳۵ هزار و ۶۶۴ نفر است.

در مجموع تعداد شاغلان بخش خدمات در کل کشور در زمستان ۹۸ حدود ۱۲ میلیون و ۳۴۷ هزار و ۹۰۰ نفر بوده است.

اما در زمستان ۹۹ مطابق آمار ارائه شده مرکز آمار بررسی اشتغال در بخش‌های عمده اقتصادی نشان می‌دهد که در زمستان ۹۹، بخش خدمات با ۵۰٫۴ درصد بیش­‌ترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است.

در مراتب بعدی بخش‌های صنعت با ۳۳٫۸ درصد و کشاورزی با ۱۵٫۸ درصد قرار دارند.

اما به خاطر شیوع کرونا مقایسه مدت مشابه سال ۹۸ حاکی از این است که تعداد شاغلان بخش خدمات در زمستان ۹۹ به ۱۱ میلیون و ۶۶۶ هزار و ۵۶۲ نفر کاهش یافته است.

یعنی در سایه بیکاری‌های بیش از یک میلیون نفری نیروی کار در کرونا حدود ۶۸۱ هزار و ۳۳۸ نفر در بخش خدمات در مدت زمانی یک ساله زمستان ۹۸ تا ۹۹ بیکار شده‌اند.

 

 

اخبار مهم صنایع:

وزرای صن‍عت و جهاد کشاورزی به کمیسیون اقتصادی فراخوانده شدند

راه‌اندازی سامانه جدید پس از معاملات بورس در سال ۱۴۰۰

استعلام برخط سوابق کیفری فراهم نشد

 

 

*** بیکاری و کاهش نرخ مشارکت

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، بر این اساس و در حالت کلی، نرخ بیکاری زمستان ۹۹ به دلیل افت مشارکت، تک رقمی شد.

گزارش مرکز آمار ایران حاکی از این است که با کاهش ۱٫۵ درصدی مشارکت اقتصادی، نرخ بیکاری زمستان ۹۹ نیز به ۹٫۷ درصد رسیده است.

کاهش نرخ مشارکت به معنی این است که تعداد زیادی از یافتن شغل دلسرد شده و از صف جویندگان کار خارج شده‌اند.

در صورتی که اگر افراد دلسرد شده در بازار کار باقی می‌مانند نرخ بیکاری تک رقمی نبود.

 

بیکار

 

بیکار

 

بیکار

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + 8 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول