کد خبر:272122
پ
داریوش باقرجوان
مدیرکل حمل و نقل مسافری سازمان راهداری:

بازگشت قیمت بلیت اتوبوس به قبل از عید

مدیرکل حمل و نقل مسافری سازمان راهداری از بازگشت بلیت اتوبوس به قیمت قبل از عید نوروز از ۲۱ فروردین ماه خبر داد.

مدیرکل حمل و نقل مسافری سازمان راهداری از بازگشت بلیت اتوبوس به قیمت قبل از عید نوروز از ۲۱ فروردین ماه خبر داد.

 

*** سفرهای نوروزی ۱۴۰۰

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، داریوش باقرجوان درباره سفرهای نوروزی ۱۴۰۰، اظهار داشت:

سفرهای جاده‌ای سال ۱۴۰۰ با حمل و نقل عمومی، با سال‌های قبل هیچ شباهتی ندارد، چون تأکید بر عدم سفر بود سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای هم بنا بر تأکید ستاد ملی مقابله با کرونا، بر همین موضوع تأکید داشت و اعلام کرد صرفاً سفرهای اجتناب ناپذیر و روز فروش را تضمین می‌کنیم از همین رو برنامه‌ای برای پیش فروش بلیت سفرهای نوروزی در اسفند سال پیش انجام نشد.

 

*** ۵ میلیون نفر با اتوبوس سفر رفتند

 

وی با اشاره به اینکه ۵ میلیون نفر با اتوبوس سفر رفتند، افزود:

از ۲۵ اسفند ۹۹ تا ۱۴ فروردین ۱۴۰۰، به مدت ۲۰ روز تعداد سفرهای انجام شده، ۶۷ هزار و ۳۰۰ سفر بوده است تعداد مسافران جابه جا شده هم ۵ میلیون و ۱۰۰ هزار مسافر بوده است.

از آنجایی که در نوروز سال ۹۹، هیچ سفری انجام نشد و فعالیت اتوبوس‌ها متوقف شده بود، لذا در مقایسه با نوروز ۹۸، کاهش ۲۱.۵ درصدی تعداد سفرها را تجربه کرده‌ایم اما نزدیک به ۹ درصد تعداد سفرها را نسبت به ماه قبل از آن افزایش دادیم تا فاصله‌گذاری اجتماعی به دقت رعایت شود.

 

مدیرکل حمل و نقل مسافری سازمان راهداری در ادامه، تصریح کرد:

در ایام پیش رو هم ما همچنان بر عدم مسافرت رفتن و صرفاً انجام سفرهای اجتناب ناپذیر همزمان با رعایت دقیق پروتکل‌های بهداشتی در وسایل حمل و نقل عمومی تا زمان ریشه‌کنی کرونا، تأکید داریم.

 

*** نرخ بلیت اتوبوس به قیمت قبل عید بازمی‌گردد

 

وی درباره قیمت بلیت اتوبوس، تصریح کرد:

در نوروز سال ۱۴۰۰ مانند نوروز هر سال به دلیل انجام سفرهای جاده‌ای به صورت یک سر خالی، قیمت بلیت اتوبوس ۲۰ درصد برای هر مسیر افزایش یافت، این افزایش قیمت طبق مصوبه هیئت عامل سازمان راهداری تا ۲۰ فروردین است و از ۲۱ فروردین، نرخ بلیت‌ها به قیمت قبل از آن باز می‎‌گردد.

 

*** اتوبوس‌داران به نرخ‌های فعلی بلیت معترض هستند

 

مدیرکل دفتر حمل و نقل مسافری سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای در خصوص اینکه در سال‌های گذشته هم همواره بر بازگشت قیمت بلیت‌ها به نرخ قبل از تعطیلات نوروز تأکید می‌شد، اما عمدتاً این اتفاق رخ نمی‌داد، گفت:

بحث قیمت تمام شده خدمات حمل و نقل با قیمت‌هایی که رانندگان یا مالکان اتوبوس برای بیمه، قطعات خودرو، لاستیک، روغن موتور، فعالیت با ۵۰ درصد ظرفیت و… می‌دهند، باید بازنگری شود، شرایط فعلی برای رانندگان اتوبوس بحرانی است، اما این افزایش نرخی که در نوروز شده بود، قطعاً باید به قیمت بلیت در قبل از نوروز برگردد، اگر هم فعالان حمل و نقل مسافری جاده‌ای تأکید دارند که هزینه‌های آنها، بیش از این ارقام است باید در فرآیند کاری خود نسبت به درخواست افزایش نرخ‌ها اقدام کنند.

 

*** جریمه‌ در انتظار رانندگانی که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نکنند

 

وی در خصوص اینکه برخی مقامات وزارت بهداشت از عدم رعایت پروتکل‌های کرونا در سفرهای جاده‌ای با حمل و نقل عمومی گلایه مند بودند، بیان کرد:

شیوه‌های مقابله با کرونا لازم الاجراست و ستاد ملی مقابله با کرونا به ما ابلاغ کرده است، جرایم سختی هم برای کسانی که آن را رعایت نکنند، در نظر گرفته شده است.

 

باقرجوان با اشاره به دریافت ۱۸۰۰ مورد شکایت در ایام نوروز از سوی مسافران نسبت به فعالان حمل و نقل عمومی جاده‌ای، گفت:

۳۲۶ مورد از شکایت‌ها مربوط به عدم رعایت شیوه نامه‌های مقابله با کرونا بود، لذا شرکت‌های حمل و نقل، مالکان و رانندگان خاطی به کمیسیون‌های مربوطه در ادارات کل راهداری استان‌ها معرفی شدند.

 

 

اخبار مهم صنایع:

پیشنهاد وزیر راه به مالکان خانه‌های خالی

نامه روسای ۳ اتاق‌ به رئیس جمهور

بانک مرکزی با ساختار فعلی نمی‌تواند منافع کلان اقتصاد کشور را تامین کند

 

 

*** توقف فعالیت شرکت حمل و نقلی و راننده اتوبوس 

 

وی درباره کلیپی که در فضای مجازی منتشر شده و مسافران یک اتوبوس، بدون داشتن ماسک، در حال انتقاد از رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی کرونا هستند، گفت:

در خصوص تخطی راننده اتوبوس و شرکت حمل و نقلی مربوطه، بلافاصله اداره کل راهداری همان استان وارد عمل شد و شرکت، راننده و مالک قطع خدمات شدند. در بحث سلامت عمومی، مسامحه‌ای نداریم.

مسافران در صورت مشاهده تخلف و عدم رعایت فروش صندلی ۵۰ درصدی، با شماره ۱۴۱ (سازمان راهداری) یا پلیس راهور آن را گزارش دهند.

 

*** استعلام مسافران قبل از سوار شدن 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مدیرکل حمل و نقل مسافری سازمان راهداری در این خصوص که آیا در میان مسافران اتوبوس یا سایر وسایل حمل و نقل عمومی طی سفرهای نوروز سال ۱۴۰۰، بیمار کرونایی وجود داشته، اظهار داشت:

در هنگام خرید بلیت اتوبوس، کد ملی متقاضی سفر از پایگاه داده‌های وزارت بهداشت استعلام می‌شود اگر کد ملی مسافر اجازه سفر نداشته باشد، بلیت صادر نمی‌شود همچنین اگر کسی ۲۰ اسفند بلیت اتوبوس را اینترنتی برای تاریخ مثلاً ۵ فروردین خریداری کرده باشد، در هنگام سوار شدن باید پرینت آن را از شرکت مربوطه دریافت کند، در هنگام پرینت نیز بار دیگر کد ملی مسافر از وزارت بهداشت استعلام می‌شود و اگر فرد مبتلا باشد، از سوار شدنش جلوگیری خواهد شد.

در طی مسیر هم درگاه‌هایی در اختیار رانندگان اتوبوس قرار داده‌ایم که از طریق موبایل نیز می‌توانند بیمار بودن مسافران را استعلام کنند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − هشت =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول