کد خبر:271893
پ
وزیر راه
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

پیشنهاد وزیر راه به مالکان خانه‌های خالی

وزیر راه و شهرسازی به مالکان خانه‌های خالی پیشنهاد داد، در صورت عرضه خانه خود به بازار، زمین مرغوب شهری جهت ساخت و ساز به آن‌ها تعلق می‌گیرد.

وزیر راه و شهرسازی به مالکان خانه‌های خالی پیشنهاد داد، در صورت عرضه خانه خود به بازار، زمین مرغوب شهری جهت ساخت و ساز به آن‌ها تعلق می‌گیرد.

 

*** تأثیر ثبت اطلاعات ملکی اشخاص در سامانه املاک و اسکان

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، محمد اسلامی درباره تأثیر ثبت اطلاعات ملکی اشخاص حقیقی و حقوقی در سامانه املاک و اسکان کشور، اظهار داشت:

ما روند شناسایی واحدهای خالی را انجام داده‌ایم اما در قانون هم آمده که باید همه افرادی که ملکی دارند، آن را در سامانه اسکان ثبت کنند.

ما ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار خانه خالی را به سازمان امور مالیاتی معرفی کرده‌ایم، همچنین طبق اصلاحیه جدید قانون مالیات بر خانه‌های خالی، قانونگذار مردم را به ثبت اطلاعات ملکی خود در سامانه جامع املاک و اسکان و وزارت راه و شهرسازی را به تهیه زیرساخت‌های آن مکلف کرده است.

 

*** مردم از ۱۹ فروردین به سامانه اسکان مراجعه کنند

 

اسلامی با بیان اینکه تکلیف قانونی موجب شده تا شرایطی در وزارت راه و شهرسازی فراهم کنیم که مردم از ۱۹ فروردین اطلاعات ملکی خود را در سامانه اسکان درج کنند، گفت:

دیتابیس ما در وزارت راه و شهرسازی کامل است و اگر مردم اطلاعات ملکی را وارد نکنند، ما می‌دانیم که آنها چه تعداد املاک در اختیار دارند، اما فراخوانی که از ۱۹ فروردین داریم، در حقیقت نوعی تأیید گرفتن از آنهاست، داشتن مسکن برای زندگی و همچنین یک اقامتگاه در شهر دیگر برای آنها مجاز است، اما افزون بر آن، مشمول مالیات مضاعف خواهد شد.

 

*** طی ۳ ماهه پایانی ۹۹، قیمت مسکن ۲۵ درصد کاهش یافت

 

وزیر راه با تأکید بر اینکه درج اطلاعات ملکی افراد در سامانه اسکان تأثیر به سزایی در کنترل قیمت در بازار مسکن خواهد داشت، افزود:

بر اساس اطلاعات سامانه املاک و مستغلات، به محض اینکه اجرای قانون مالیات بر خانه‌های خالی را شروع کردیم، در سه ماه پایانی سال گذشته ۲۵ درصد قیمت مسکن کاهش یافت و عرضه نیز فراوان‌تر شد؛ بنگاه‌های معاملاتی، مملو از فایل‌هایی است که برای فروش در اختیار املاکی‌ها قرار گرفته است.

در هر صورت عرضه بالاتر از طاقت بازار مسکن، حتماً به تعدیل قیمت‌ها کمک می‌کند.

 

 

اخبار مهم صنایع:

 

 

*** قیمت مسکن حباب دارد

 

وی با بیان اینکه در کشور ما قیمت مسکن همچنان دچار حباب است و قیمت‌ها واقعی نیست، عنوان کرد:

تاکنون درخواستی از دولت برای تجمیع درآمدهای حاصل از انواع مالیات‌های بخش مسکن در وزارت راه و شهرسازی نداشته‌ایم چون دولت به دنبال کسب درآمد از مسیر مالیات‌های مسکن نیست بلکه به دنبال تعادل بخشیدن به بازار است و دنبال این است که مسکن کالای سرمایه‌ای نبوده و از سوداگری و بورس بازی خارج شود.

مسکن باید به عنوان کالای مصرفی در سبد مالی مردم قرار گیرد برای ما هم تمام هدف این است که تمام پول‌هایی که برای سرمایه گذاری در مسکن وارد می‌شود، به بخش تولید هدایت شود نه در بخش سوداگری.

 

*** ‏‬ پیشنهاد جذاب برای مالکان

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر راه و شهرسازی در پایان درباره اینکه آیا بخش‌هایی از مردم می‌توانند از پس رقم مالیاتی سنگینی که برای خانه‌های خالی تعیین می‌شود، بربیایند، اظهار داشت:

نکته مهم این است که مالکان خانه‌های خالی یا واحد خود را به بازار اجاره بیاورند یا با فروش آن، برای سرمایه‌گذاری به بخش‌های دیگر مانند سایر بازارها منتقل کنند، باید کاری کنیم که سرمایه‌گذاری در بخش مسکن، صرفاً به سمت تولید برود.

کسانی که واحد مسکونی خالی زیادی دارند، در صورت عرضه این واحدها به بازار، آمادگی داریم در مقابل آن، زمین مرغوب شهری برای ساخت و ساز بدهیم.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × سه =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول