کد خبر:271786
پ
جعفر قادری
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:

انتقاد از برخوردهای سلیقه‌ای در مورد قوانین بیمه و مالیات

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از برخوردهای سلیقه‌ای در مورد قوانین بیمه و مالیات انتقاد کرد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از برخوردهای سلیقه‌ای در مورد قوانین بیمه و مالیات انتقاد کرد.

 

*** سرمایه‌های کشور ما ترکیه و امارات را آباد کرده است

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، جعفر قادری با اشاره به نامگذاری سال ۱۴۰۰ از سوی رهبر انقلاب به نام سال تولید، پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها، اظهار داشت:

هرچه ما فضای کسب و کار را تسهیل کنیم و شرایط ورود به کسب و کار و تداوم در آن را تسهیل کنیم، از هر حمایتی برای تولید بهتر و موثرتر است.

اگر ما تسهیلات، زمین، وام و مجوز برای تولید بدهیم خیلی از کسانی که از تولید هم ممکن است سررشته نداشته باشند وسوسه می‌شوند که وارد این عرصه شوند و کار آنها لزوما منجر به تولید نخواهد شد اما اگر موانع ورود و تداوم برداشته شود باعث می‌شود کسی که در بخش تولید است در تولید باقی بماند و فعالیتش را توسعه دهد، حتی خیلی‌ها اگر ببینند موانع برداشته شده با منابع و امکانات خود وارد بخش تولید می‌شوند.

 

وی در ادامه، تصریح کرد:

تسهیلات، وام و امکانات به جای خودش لازم است اما کشورهای دنیا به جای دادن این تسهیلات و پیش از آن شرایط، ورود به کسب و کار را تسهیل می‌کنند.

ما در حال حاضر رتبه ۱۲۷ فضای کسب و کار را داریم با این رتبه نمی‌شود پالس مثبت به سرمایه‌گذاران داد که وارد فضای سرمایه‌گذاری شوند.

متاسفانه بخش عظیمی از سرمایه‌های کشور ما ترکیه، امارات و کشورهای دیگر را آباد کرده چرا که در آنجا قوانین باثبات‌تر و موانع کمتر است و حرف مسئولین هم تغییر نمی‌کند. آنها امروز برای تولید فرش قرمز پهن نمی‌کنند و فردا برای آن مزاحمت ایجاد ‌کنند.

 

*** لزوم حمایت از تولید داخل

 

قادری با بیان اینکه بسیاری از فرآیندهای تسهیل فضای کسب و کار هزینه چندانی ندارد، گفت:

مثلا ما در شهرک‌های صنعتی مناطق ویژه، زمان‌بندی می‌کنیم و واحدهای قابل احداث را مشخص می‌کنیم چه ضرورتی دارد این‌ها را سراغ استعلام از دستگاه‌های مختلف بفرستیم؟

عملا بخش عمده‌ای از وقت سرمایه‌گذار در استعلام‌ها تلف می‌شود چه اشکالی دارد که ما استعلام‌ها را یکجا بگیریم و زیرساخت‌ها را آماده کنیم که سرمایه‌گذار بلافاصله اقدام کند.

با این اقدامات ظرفیت‌ها خیلی سریع بالفعل خواهد شد. خیلی از مطالعات اولیه و امکان‌سنجی و استعدادیابی باید توسط نهادهای مختلف انجام شود و سرمایه‌گذار برای اطمینان خود این مطالعات را تکمیل کند.

 

وی با بیان اینکه سرمایه‌گذار محکوم به سرمایه‌گذاری در کشور نیست و برای این کار مخیر است، ادامه داد:

اینکه ما به صادرکننده مجوز می‌دهیم با سرمایه‌گذار ارتباط داشته باشد باعث بروز فساد می‌شود.

وقتی چنین مشکلاتی وجود دارد کسی به سمت تولید نمی‌آید و تولید موجود هم تعطیل می‌شود.

ما باید حمایت‌های لازم را از تولید انجام دهیم اگر درست برخورد کنیم شاید همین میزان سرمایه‌گذاری صورت گرفته کافی باشد ولی از تولید حمایت و پشتیبانی نمی‌شود.

در عوض ما فعالیت‌های رقیب که سودآوری آنها بالا است را آزاد گذاشته‌ایم اما سرمایه‌گذاری صنعتی به کشاورزی ریسک زیادی دارد و افراد طبیعتا به سراغ بخش رقیب می‌روند که مالیات و بیمه هم ندارد.

 

 

اخبار مهم صنایع:

وزرای صنعت و جهاد کشاورزی به کمیسیون اقتصادی فراخوانده شدند

راه‌اندازی سامانه جدید پس از معاملات بورس در سال ۱۴۰۰

استعلام برخط سوابق کیفری فراهم نشد

 

 

*** انتقاد از برخوردهای سلیقه‌ای در مورد قوانین بیمه و مالیات

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در پایان با انتقاد از برخوردهای سلیقه‌ای و عدم شفافیت در مورد قوانین بیمه و مالیات، اظهار کرد:

در چنین شرایطی کسی که اهل رشوه باشد رشوه می‌دهد و کارش راه می‌افتد و کسی که سالم کار می‌کند برای ادامه فعالیت با مشکل مواجه می‌شود، آنچه مسلم است تولید به این شکل رونق نمی‌یابد.

ما باید اجازه دهیم واحدهای تولیدی از دوران نوزادی خود بگذرند و به دوران بلوغ برسند بعد از آن‌ها مالیات بگیریم. 

ما در بخش رقیب تولید سخت‌گیری نداریم اما در بخش تولید همه استانداردهای روز دنیا باید رعایت شود.

ایسنا

 

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × دو =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول