کد خبر:272046
پ
امید-رضایی
فعال صنعت خودرو و قطعه‌سازی:

سایه سنگین انتخابات ریاست ‌جمهوری و برجام بر مانع‌زدایی در قطعه‌سازی

فعال صنعت خودرو و قطعه‌سازی، ۲ عامل موثر بر مانع‌زدایی در قطعه‌سازی را انتخابات ریاست ‌جمهوری و برجام دانست.

فعال صنعت خودرو و قطعه‌سازی، ۲ عامل موثر بر مانع‌زدایی در قطعه‌سازی را انتخابات ریاست ‌جمهوری و برجام دانست.

 

*** شرایط مطلوب برای قطعه‌سازی، منوط به افزایش تیراژ

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، امید رضایی با اشاره به اینکه آمار نشان می‌دهد که در سال ۹۹، حدود ۵۰۰ هزار خودرو در ایران ‌خودرو و حدود ۴۲۰ هزار خودرو نیز در سایپا تولید شده است که در مجموع بیانگر تولید بیش از ۹۰۰ هزار خودرو است، اظهار کرد:

بنگاه‌های تولیدی در حوزه خودرو خود را بر اساس این تیراژ وفق داده‌اند و در نیروی انسانی، خرید مواد اولیه و فروش محصول خود با توجه به این آمار، تعادل ایجاد کرده‌اند.

در حال حاضر اگر به هر دلیلی تعداد کالای نهایی تولیدی آنها که مورد نیاز خودروساز است، دچار کاهش شود، تامین ‌کننده و حتی خودروساز با مشکل مواجه می‌شود.

اگر میزان تولید در سال جاری برابر با محصولات سال پیش باقی بماند، با توجه به تورم موجود، شرایط برای بنگاه‌های قطعه‌سازی مطلوب نخواهد بود.

با توجه به قیمت تمام شده خودرو و قطعه و اصرار شورای رقابت بر فروش با قیمت حداقلی، اگر در سال جاری، تولید به میزان تیراژ سال پیش باقی بماند، شرکت‌ها وضعیت مطلوبی نخواهند داشت.

 

فعال صنعت خودرو و قطعه‌سازی در ادامه تاکید کرد:

شرایط مطلوب برای قطعه‌سازان، منوط به افزایش تیراژ در حدی است که بتواند قیمت‌های تورمی نهاده‌های تولید را مهار کند.

 

*** مشکلات تولیدکنندگان با افزایش قیمت مواد اولیه

 

رضایی با بیان اینکه هر سال تولیدکنندگان با افزایش حقوق و دستمزد و قیمت مواد اولیه مواجه هستند، افزود:

در این شرایط اگر قیمت مواد اولیه مطابق با تورم یا بیشتر از آن افزایش داشته باشد، قیمت محصول نهایی نیز به همان میزان باید رشد کند.

اگر قیمت نهایی قطعه به اندازه تورم بالا نرود، فروش باید به لحاظ تیراژی رشد کند، در غیر این صورت میزان افزایش قیمت محصول نهایی در جهت پشتیبانی و رشد تولید نخواهد بود.

 

وی با تاکید بر اینکه امید به افزایش تیراژ در سال جدید برای فعالان صنعت قطعه بسیار حیاتی است، گفت:

تحقق رشد تولید خیلی هم دور از انتظار نیست، زیرا در سال جاری خوشبختانه هر دو خودروساز با خودروهای جدید به بازار می‌آیند و این در صورت وجود ثبات مدیریتی در خودروسازی‌ها، می‌تواند فرصت بسیار خوبی برای قطعه‌سازان باشد.

 

 

اخبار مهم صنایع:

وزرای صن‍عت و جهاد کشاورزی به کمیسیون اقتصادی فراخوانده شدند

راه‌اندازی سامانه جدید پس از معاملات بورس در سال ۱۴۰۰

استعلام برخط سوابق کیفری فراهم نشد

 

 

*** انتخابات ریاست ‌جمهوری، عامل تعویق شش ماهه تصمیمات صنعتی

 

فعال صنعت خودرو و قطعه‌سازی در خصوص سایه سنگین انتخابات ریاست‌جمهوری و برجام بر مانع‌زدایی در قطعه‌سازی، اظهار داشت:

در سال جدید چند موضوع وجود دارد که بر صنعت خودرو و قطعه تاثیرگذار خواهد بود، اول انتخابات ریاست جمهوری است که باعث می‌شود همه نگاه‌ها و تلاش‌ها معطوف به انتخابات، تبلیغات آن و سیاست‌گذاری‌ها باشد.

در چند ماه ابتدای سال، با وضعیتی روبه‌رو هستیم که کسی تصمیم مهمی نمی‌گیرد و اقدام خاصی انجام نمی‌دهد.

در واقع در ماه‌های آخر فعالیت دولت، معمولا دولت‌مردان تصمیماتی نمی‌گیرند که در دولت بعد با نقد مواجه شود و تعهداتی برای دولت بعدی ایجاد کند. مجلس نیز معمولا صبر می‌کند تا دولت تازه روی کار بیاید.

 

وی در ادامه، تصریح کرد:

بعد از انتخابات نیز چند ماه طول می‌کشد تا دولت جدید مستقر شود و برای وزیران خود رای اعتماد بگیرد، از همین رو در شش ماه اول سال جاری شرایط غیرقابل پیش‌بینی در جهت قوانین اجرایی و تصمیم‌گیری‌های دولتی خواهیم داشت.

اگر وزیران مرتبط با صنعت، رای اعتماد نگیرند بر کار خودروسازان و قطعه‌سازان اثر خواهد داشت و اگر رای اعتماد بگیرند، حدود ۵ ماه پس از شروع سال کار پیش خواهد رفت.

 

*** صنعت قطعه چشم‌انتظار برجام و بودجه

 

فعال صنعت خودرو و قطعه‌سازی، موضوع دیگر که در سال ۱۴۰۰ بر صنعت خودرو تاثیرگذار است را برجام دانست.

 

رضایی همچنین با اشاره به بودجه مصوب مجلس، گفت:

تحلیل‌های کارشناسان نشان می‌دهد که دولت با کسری بودجه مواجه است و نحوه تامین این کسری برای صنعت کشور اهمیت دارد.

بخشی از این کسری به طور احتمالی از طریق مالیات تامین خواهد شد و این بر همه صنعت کشور اثر دارد و اگر رشد تولید در صنعت رخ ندهد، می‌تواند بنگاه‌ها را با چالش مواجه کند.

 

*** ضرورت تغییر نگاه تولیدکنندگان در سال جاری 

 

وی با بیان اینکه نوسانات نرخ ارز نیز بر کار قطعه‌سازان اثر خواهد داشت، افزود:

تولیدکنندگان باید در سال جدید نگاه خود به بازار را تغییر بدهند، زیرا  حساسیت مدیریت منابع مالی در سال جاری نسبت به سال ۹۹ بیشتر است.

از آنجا که نتایج چنین اتفاقاتی در ید قدرت قطعه‌سازان نیست، تولیدکنندگان خودرویی باید مواردی که به خانواده صنعت خودرو برمی‌گردد را مورد توجه قرار بدهند و به پلتفرم‌های جدید صنعت خودرو بپردازند که فرصتی ایده‌آل برای افزایش تیراژ است.

تا پیش از این پلتفرم‌های جدید در صنعت خودرو وجود داشته است اما اهمیت پلتفرم‌های جدید در این است که در زمان تحریم طراحی شده‌اند و به تولید انبوه رسیده‌اند و این به معنای این است که همه محدودیت‌های جدید در آن دیده شده است.

 

*** الزام استفاده از پلتفرم‌های جدید در صنعت خودرو

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، فعال صنعت خودرو و قطعه‌سازی در پایان بر ضرورت استفاده از این فرصت طلایی توسط قطعه‌ساز تاکید کرد و گفت:

عمق خودکفایی و ارزبری در این پلتفرم‌ها در نظر گرفته شده است و قطعه‌ساز ما باید از این فرصت طلایی استفاده کند تا شرایط کمترین تاثیر را بر تولیدات او داشته باشد.

من به وجود پلتفرم‌های جدید خوشبین هستم، زیرا امکانات جدید در آن می‌تواند استقبال مشتری‌ها را به دنبال داشته باشد.

سال جدید می‌تواند برای واحدهای قطعه‌سازی سال خوبی باشد، در صورتی که بستر تولید خود را برای ورود به سال جدید آماده کرده باشند، ولی اگر نتوانند خود را با پروژه‌های جدید هماهنگ کنند شرایط سال جدید می‌تواند تهدید بزرگی برای آنها باشد.

قطعه نیوز

 

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 9 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول