کد خبر:271792
پ
صادرات
عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی:

ناهماهنگی دستگاه‌ها در ۲ سال گذشته، صادرکنندگان را دلسرد کرد

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی، معتقد است، ناهماهنگی دستگاه‌ها در ۲ سال گذشته، صادرکنندگان را دلسرد کرده است.

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی، معتقد است، ناهماهنگی دستگاه‌ها در ۲ سال گذشته، صادرکنندگان را دلسرد کرده است.

 

*** ناهماهنگی گمرک با سازمان استاندارد

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، هادی حنایی با بیان این که در سال ۹۹، ناهماهنگی گمرک با سازمان استاندارد درباره استاندارد اجباری خرما، باعث شد خرمای باغداران روی دستشان بماند و صادرکنندگان عطای صادرات را به لقایش ببخشند، اظهار داشت

در شرایطی که محصول خرما در کانتینرها آماده صادرات به دیگر کشورها بود، سازمان استاندارد در دستوری ناگهانی مقررات مربوط به استاندارد اجباری این محصول را تغییر داد، و همین به توقف روند صادرات منجر شد.

 

وی در ادامه افزود:

هرچند تغییر این مقررات به نفع کیفیت در فرایند صادرات است، اما ناهماهنگی میان سازمان‌ها در مرحله اجرا، به زیان صادرکنندگان تمام می‌شود.

 

 

اخبار مهم صنایع:

 

 

*** چالش‌های صادرکنندگان در شرایط همه‌گیری کرونا و تحریم‌ها

 

حنایی با اشاره به پاندمی کرونا در دنیا، بیان کرد:

همه‌گیری کرونا، چالشی مضاعف برای صادرکنندگان بود یعنی در ماه‌های نخست همه‌گیری، با اعمال قرنطینه در کشورهای مقصد و تغییر مقررات، شرایط برای صادرکنندگان ایرانی سخت‌تر شد.

در یک نمونه، صادرکنندگان به دلیل تغییر مقررات کشور مقصد مجبور به تغییر اسناد صادراتی شدند، و همین، مسئله بازگشت ارز صادراتی را پیچیده می‌کند.

 

وی در ادامه افزود:

صادرات محصولات کشاورزی ایران به امارات متحده عربی برای کاهش قیمت تمام شده با لنج انجام می‌شود.

بار هر لنج بار معادل بار ۲۰ کامیون است که دست کم متعلق به ۱۰ صادرکننده است، بنابراین برای تخلیه و تحویل بار هر صادرکننده، کارکنان آن شرکت باید در مبدا و مقصد حاضر شوند.

 

حنایی با بیان این که با همه‌گیری کرونا، امارات متحده عربی اعلام کرد برای کاهش تجمع افراد باید روند تحویل و تخلیه توسط کارکنان یک شرکت انجام شود، گفت:

با همکاری صادرکنندگان، همه بار یک لنج، با مدارک یک شرکت صادر شده است، بنابراین بارنامه و همه اسناد گمرکی به نام یک شرکت و یک فرد است در حالی که محموله متعلق به افراد مختلف است.

امیدواریم مسئولان در این بانک مرکزی و وزارت اقتصاد و دارایی چالش‌های صادرکنندگان را با توجه به شرایط همه گیری کرونا و تحریم‌ها درک کنند. به ویژه که درآمد ارزی ناشی از صادرات محصولات کشاورزی در نابسامانی‌های ارزی کشور سهم اندکی دارد.

به طور نمونه صادرات یک کامیون پیاز ارزش چندانی از نظر ارزی ندارد، اما به ایجاد ۵۰ شغل می‌انجامد.

مسئله مهم در صادرات محصولات کشاورزی، اشتغالزایی است و ایجاد گرفتاری ارزی برای صادرکنندگان این محصولات، تهدیدی برای اشتغالزایی است.

 

*** فرصت‌های آینده نباید با عدم همکاری از بین برود

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی در پایان با ابراز امیدواری برای رفع مشکلات صادرکنندگان در سال ۱۴۰۰، اظهار داشت:

امیدواریم سال جاری، مسئولان با درک مجموعه مشکلات صادرکنندگان، راه تعامل را در پیش گیرند، زیرا سال ۹۹، با وجود همه‌گیری کرونا، فرصتی عالی برای رشد صادرات در بخش کشاورزی بود، اما با دستورالعمل‌های سخت گیرانه داخلی، دست صادرکنندگان را بستیم و این فرصت از بین رفت از این رو فرصت‌های آینده نباید با عدم همکاری از بین برود.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × سه =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول