کد خبر:271647
پ
زنبور عسل
مجری طرح توسعه زنبورداری وزارت جهاد کشاورزی:

شیوه‌نامه اجرایی زنجیره ارزش محصولات زنبور عسل در سال ۱۴۰۰ نهایی می‌شود

مجری طرح توسعه زنبورداری وزارت جهاد کشاورزی از نهایی شدن تدوین شیوه‌نامه اجرایی زنجیره ارزش تامین، تولید و توزیع محصولات زنبور عسل در سال ۱۴۰۰ خبر داد.

مجری طرح توسعه زنبورداری وزارت جهاد کشاورزی از نهایی شدن تدوین شیوه‌نامه اجرایی زنجیره ارزش تامین، تولید و توزیع محصولات زنبور عسل در سال ۱۴۰۰ خبر داد.

 

*** ایجاد ارزش افزوده و رونق کسب و کار 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، حسین اکبرپور هدف از تدوین و اجرای شیوه نامه اجرایی زنجیره تامین، تولید و توزیع محصولات زنبور عسل را ایجاد ارزش افزوده و رونق کسب و کار در این حوزه عنوان کرد و افزود:

ما می توانیم بهبود بهره‌وری همه عوامل تولید، توسعه مناسبات صادرات در راستای تجاری‌سازی محصولات و توسعه صنعت زنبورداری بر مبنای اصلاح مدیریت و تولید را در قالب زنجیره ارزش داشته باشیم.

 

*** هدفگذاری خوبی در نظام زنجیره تامین

 

مجری طرح توسعه زنبورداری وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه هدفگذاری خوبی در نظام زنجیره تامین، تولید و توزیع محصولات زنبور عسل در حال انجام است، اظهار داشت:

اکنون وظایف هر یک از سازمان‌ها و دفاتر از جمله دفتر توسعه زنبورداری و نقش تشکل‌ها در این زنجیره تولید دیده شده است.

واحدهای پرورش زنبور عسل، واحدهای پرورش ملکه، فروشگاه‌های محصولات زنبور عسل و آزمایشگاه‌های مربوط به خوراک زنبور عسل نیز در این زنجیره می‌توانند نقش خود را برای ایجاد ارزش افزوده و تجاری‌سازی محصولات مزیت‌دار ایفا کنند.

 

وی در ادامه، تصریح کرد:

اکنون نیز برخی از حلقه‌های زنجیره تولید زنبور عسل در تعدادی از استان‌ها توسط صاحبان سرمایه تشکیل شده، اما با اجرایی شدن نظام اجرایی تامین، تولید و توزیع محصولات زنبور عسل، همه این حلقه در قالب یک نظام اجرایی تعریف می‌شوند.

تاکنون پیش‌نویس نظام اجرایی تامین، تولید و توزیع محصولات زنبور عسل بیش از ۱۵ بار ویرایش شده و در این پیش‌نویس نظرات استان ها و صاحبنظران در حوزه صنعت زنبورداری احصا شده است.

 

*** ارزش افزوده در صنعت زنبورداری کشور 

 

مجری طرح توسعه زنبورداری وزارت جهاد کشاورزی درباره ارزش افزوده در صنعت زنبورداری کشور، بیان‌ داشت:

ارزش افزوده در بخش‌های مختلف زنبورداری متفاوت است، اما مهمترین بخش فعالیت زنبورداری مربوط به گرده افشانی است.

بر اساس یافته‌های محققان، ارزش گرده افشانی زنبور عسل در تولیدات کشاورزی ۹۰ برابر ارزش محصولات مستقیم زنبور عسل است.

بر اساس تحقیقات انجام شده یک‌سوم محصولات کشاورزی به گرده افشانی حشرات نیازمندند، بیش از یک دوم روغن‌های مورد استفاده در رژیم غذایی انسان از طریق بذور روغنی نظیر پنبه، بادام، سویا، کنجد، کلزا و آفتابگردان به دست می‌آیند که تولید بذر مناسب در اکثر آنها به گرده افشانی حشرات به‌ ویژه زنبورعسل وابسته است.

 

اکبرپور در مورد توسعه کمی و کیفی زنبورداری، گفت:

با توجه به محدودیت‌های منابع ملی و طبیعی، امکان توسعه کمی زنبورداری در این عرصه‌ها در کشور وجود ندارد و از این رو توسعه این صنعت در عرصه‌های جدید و در اراضی زراعی و باغی امکان‌پذیر است.

 

*** مشکلات سمپاشی باغات و اراضی زراعی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مجری طرح توسعه زنبورداری وزارت جهاد کشاورزی در پایان  در مورد مشکلات سمپاشی باغات و اراضی زراعی برای زنبورستان‌های مجاور اظهار داشت:

بسیاری از مشکلات زنبورداری از جمله سمپاشی اراضی باغی و زراعی با تشکیل ستاد ملی گرده افشانی و یا در سطح استان‌ها و هماهنگی‌هایی که انجام می دهند، برطرف خواهد شد.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − 2 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول