کد خبر:271460
پ
شیخان
دبیر انجمن سیمان:

سه پیشنهاد شرکت‌های سیمانی به وزارت صنعت

دبیر انجمن سیمان از ارایه سه پیشنهاد به وزارت صنعت منبی بر حذف دلالان در سال جدید از طریق فروش اینترنتی و صدور کد خریدار، امکان ذخیره‌سازی سوخت مازوت و آزادسازی قیمت محصولات خبر داد.

دبیر انجمن سیمان از ارایه سه پیشنهاد به وزارت صنعت منبی بر حذف دلالان در سال جدید از طریق فروش اینترنتی و صدور کد خریدار، امکان ذخیره‌سازی سوخت مازوت و آزادسازی قیمت محصولات خبر داد.

 

*** دلالی فعلی در صنعت سیمان یک تاریخچه دارد

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، عبدالرضا شیخان با بیان اینکه دلالی فعلی در صنعت سیمان یک تاریخچه دارد و به گذشته مربوط می‌شود، اظهار داشت:

قبل از سال ۹۱ بحث دلالی در صنعت سیمان به این شکل نبود که شخص دلال به راحتی از درب کارخانه محصول را بخرد و در بازار با قیمت بسیار بالاتری بفروشد، این شرایط زمانی به وجود آمد که ما دچار رکود اقتصادی و به تبع آن رکود ساخت و ساز شدیم و دلالی در این بازه زمانی رشد کرد.

 

دبیر انجمن سیمان در ادامه، تصریح کرد:

در آن زمان به دلیل نبود بازار و کاهش تقاضا، کارخانجات سیمان مجبور شدند با ۶۰ درصد ظرفیت خود تولید کنند.
در این بین هم صنوف شناسنامه‌دار مثل مصالح فروشان، بتن‌سازان و … به دلیل اینکه می‌خواستند وارد سیستم خرید و فروش سختی نشوند از دلالان خرید کردند.

دلالان در این زمان رشد کردند، در واقع خود این صنوف و مصرف‌کننده واقعی دلال را به درب کارخانه سیمان فرستاد و موجب پرورش و گسترش دامنه فعالیت دلالان شدند و حال همین دلالان تبدیل به معضل برای خود این صنوف و مصرف‌کننده نهایی شده‌اند.

 

*** ضرورت شناسنامه‌دار کردن همه صنوف

 

وی با اشاره به اینکه در جلسه‌ای که با مسئولان وزارت صنعت داشتیم، پیشنهاد دادیم که در سال ۱۴۰۰ همه صنوف مرتبط با صنعت سیمان را شناسنامه‌دار کنیم، گفت:

بر اساس این شناسنامه‌دار شدن به آنها سیمان بفروشیم.

مصرف‌کننده نهایی به صورت اینترنتی می‌تواند سیمان بخرد که خود ضوابطی دارد، اما به عنوان مثال مصالح فروش که باید کسب و کار خود را بچرخاند باید شناسنامه‌دار شود.

در این صورت صنف، شخص، انبار و … به صورت شفاف مشخص می‌شود و با توجه به ایجاد یک سیستم سالم، سازمان امور مالیاتی هم می‌تواند از این طریق مالیات بگیرد.

کارخانجات سیمان می‌توانند از خریدار بخواهند که پروانه و سابقه کار داشته باشد که پس از طی این ضوابط به خریدار کد خرید می‌دهند که در اینجا می‌توان صنف را شناسنامه‌دار کرد، البته با وزارت صنعت در این خصوص تفاهم‌نامه‌ای تنظیم کرده‌ایم.

 

*** حذف دلالان در سال ۱۴۰۰

 

دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان با اشاره به اینکه با کمک وزارت صنعت در سال ۱۴۰۰ قصد داریم به موضوع حذف دلالان نظم دهیم، عنوان کرد:

از این طریق دلالی بسیار کمرنگ می‌شود، دلال شخصی است که با پول خرید می‌کند و ممکن است با هر کارت ملی برود سیمان بخرد و کسی هم این شخص را نشناسد.

قصد داریم با کمک وزارت صنعت در سال ۱۴۰۰ به این موضوع نظم دهیم.

 

 

اخبار مهم صنایع:

ممنوعیت عرضه هرگونه مرغ قطعه‌بندی شده توسط واحدهای صنفی

موافقت اوپک پلاس با افزایش تدریجی عرضه نفت

مهم‌ترین موانع تولید، مربوط به سیاست‌های کلان اقتصادی است

 

 

*** لزوم ذخیره مازوت در انبار کارخانجات

 

وی در ادامه با بیان اینکه یکی از اصلی‌ترین وظایف وزارت صنعت حفظ ظرفیت تولید صنایع است، افزود:

در جلسه با وزارت صنعت پیشنهاد دادیم که مازوت را ذخیره کنیم تا در فصل زمستان اگر با کمبود سوخت موجاه شدیم، به موقع بتوانیم از سوخت دوم استفاده کنیم، در این رابطه وزارت نفت می‌تواند به طوری برنامه‌ریزی کند که با نظر خودش اجازه ذخیره‌سازی به واحدها بدهد.

امکان ذخیره‌سازی مازوت در کارخانجات فراهم شده است و اگر مازوت را دپو کنند در زمان استفاده، پول مازوت را بر اساس نرخی که دولت تعیین می‌کند، می‌دهند.

 

*** قیمت‌گذاری دستوری سیمان، اشتباه است

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان در پایان در مورد قیمت‌گذاری نیز، اظهار کرد:

در جلسه با وزارت صنعت الگوهای مختلفی را برای قیمت‌گذاری ارائه دادیم و در آن جلسه نیز موضوع ضرورت حفظ صنعت سیمان برای حفظ تولید و اشتغال که بیشتر هم در مناطق محروم است، مورد تاکید همه قرار گرفت، امیدواریم فرایند طوری شود که قیمت واقعی شود.

ما مخالف قیمت‌گذاری دستوری هستیم زیرا برای حفظ صنعت سیمان باید قیمت شناور مدنظر باشد.

اگر جای دولت بودم قیمت‌گذاری سیمان را آزاد می‌کردم، زیرا در کشور ظرفیت‌سازی تولید سیمان به میزان ۸۸ میلیون تن ایجاد شده، این در حالیست که نیاز کشور حداکثر ۶۲ میلیون تن و صادرات میز حدود ۶ میلیون تن است، از این رو نیازی به قیمت‌گذاری دستوری نیست و سیمان خود می‌تواند بازار را متعادل و عرضه و تقاضا قیمت را تعیین کند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × دو =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول