کد خبر:271427
پ
سعید-زرندی
معاون طرح و برنامه وزیر صنعت:

معیار اصلی برای سنجش میزان موفقیت بخش تولید/ رشد ۳ برابری انتشار اوراق برای واحدهای صنعتی در سال ۹۹

معاون طرح و برنامه وزیر صنعت، معیار اصلی برای سنجش میزان موفقیت بخش تولید را شاخص رشد اعلام شده توسط مرکز آمار ایران و بانک مرکزی دانست.

معاون طرح و برنامه وزیر صنعت، معیار اصلی برای سنجش میزان موفقیت بخش تولید را شاخص رشد اعلام شده توسط مرکز آمار ایران و بانک مرکزی دانست.

 

*** اقدامات وزارت صنعت در سال ۹۹

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سعید زرندی در رسانه ملی با اشاره به اقدامات وزارت صنعت در سال ۹۹، اظهار داشت:

وزارت صنعت در سال ۹۹ اقداماتی را در زمینه جهش تولید انجام داد و سعی کرد علاوه بر ریل‌گذاری برای توسعه تولید در سال‌های آینده، با اجرای برنامه‌های مختلف در کوتاه مدت نیز به نتایج مطلوب برسد و اگر چه به طور کامل به هدف مورد نظر نرسیدیم ولی در برخی از حوزه‌ها نتایج خیلی خوبی حاصل شد.

 

وی معیار اصلی برای سنجش میزان موفقیت بخش تولید را شاخص رشد اعلام شده توسط مرکز آمار ایران و یا بانک مرکزی دانست و تصریح کرد:

بر اساس شاخص ۹ ماهه سال ۹۹ که از سوی این مراکز اعلام شد، شاخص حوزه صنعت نسبت به مدت مشابه سال ۹۸ در حدود ۷.۸ درصد مثبت بوده است در حالیکه در سال‌های قبل از آن حتی رشد منفی را هم داشتیم.

 

زرندی در کنار همکاری و هماهنگی دستگاه‌های مختلف در راستای حمایت از تولید، چند اقدام وزارت صمت را در حصول این نتایج مهم و تأثیرگذار عنوان کرد و افزود:

یکی از این اقدامات مربوط به شناسایی ظرفیت‌های خالی حوزه صنعت و معدن بود که به صورت جدی در وزارتخانه پیگیری و سعی شد طرح‌های نیمه تمام و واحدهای تعطیل را به عنوان اولویت برای سرمایه‌گذاری معرفی شود.

 

اخبار مهم صنایع:

ممنوعیت عرضه هرگونه مرغ قطعه‌بندی شده توسط واحدهای صنفی

موافقت اوپک پلاس با افزایش تدریجی عرضه نفت

مهم‌ترین موانع تولید، مربوط به سیاست‌های کلان اقتصادی است

 

 

*** مدیریت واردات کالا و اجرای نهضت ساخت داخل

 

وی اقدام دوم را مربوط به مدیریت واردات کالا معرفی کرد و ادامه داد:

وزارتخانه سعی کرد از واردات کالاهای نهایی تا جایی که امکان دارد جلوگیری کند و به این ترتیب بازار در اختیار محصول ایرانی قرار گرفت.

بحث ساخت داخل نیز از دیگر اقدامات وزارت صنعت، معدن و تجارت در راستای رشد تولید بود و از سال ۹۸ با اجرای نهضت ساخت داخل سعی شد وابستگی ارزی در بخش تولید کالاها کاهش یابد که نتایج و آثار خوبی را به دنبال داشت.

 

*** رشد تولید در ۲۷ محصول منتخب صنعتی

 

زرندی در ادامه با تاکید بر رشد خوب ۲۷ محصول منتخب صنعتی از ۴۲ محصول، گفت:

چهارمین اقدام مهم دیگر وزارت صنعت در افزایش تولید، ایجاد یک بستر بر مبنای اعتماد به واحدهای تولیدی و فعالان اقتصادی بود در واقع نگاه برای تأمین ارز واحدهای صنعتی متفاوت شد و با اجرای واردات در مقابل صادرات و به رسمیت شناختن ارز اشخاص، شاهد رشد در حوزه تولید بودیم.

 

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت در ادامه صحبت‌های خود در خصوص موضوع ساخت داخل، تصریح کرد:

در این زمینه سه نوع محصول تعریف شد که یکی از آن‌ها محصولات وارداتی بود که تولیدکننده ایرانی قادر است آن را تولید کند، ما با کمک سامانه توان ایران این محصولات را به تولیدکنندگان معرفی کردیم و نزدیک به ۲.۵ میلیارد دلار قرارداد از طریق این سامانه انجام شد که این اتفاق به معنی کاهش ارزبری است.

 

*** رشد سه برابری انتشار اوراق برای واحدهای صنعتی در سال ۹۹

 

وی در ادامه به موضوع تأمین ارز و سیاست‌های وزارت صمت در این زمینه اشاره کرد و گفت:

در کنار سایر منابع مالی از جمله تسهیلات بانکی و استفاده از تبصره ۱۸ قانون بودجه، از سال ۹۹ با یک رویکرد جدید سعی کردیم تأمین مالی را از طریق بازار سرمایه پیگیری کنیم و بنگاه‌های بزرگ را تشویق کردیم تا از طریق فروش سهام در بورس و همچنین از طریق انتشار اوراق، از ظرفیت این بازار استفاده کنند و خوشبختانه در سال ۹۹ سه برابر سال ۹۸، انتشار اوراق برای واحدهای صنعتی داشتیم و امیدواریم سال جاری هم این رشد را داشته باشیم.

کار ابتکاری دیگری که وزارتخانه در بهمن و اسفند ماه سال ۹۹ برای تأمین منابع مالی واحدهای خرد انجام داد استفاده از ظرفیت بنگاه‌های بزرگ بود به این ترتیب که با استفاده از منابع مالی شرکت‌های بزرگ در بانک‌ها، تسهیلاتی را برای واحدهای کوچک تأمین کرد و در اسفند ماه با این روش حدود ۱۲ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری جدید داشتیم.

 

*** ضرورت همکاری سایر دستگاه‌ها برای تسهیل روند صدور مجوز

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون طرح و برنامه وزیر صنعت در پایان پیرامون رفع موانع تولید و حذف مراحل زائد اداری در روند صدور مجوز، اظهار داشت:

وزارت صنعت در سال جدید از ۹۵۶ نخبه صنعتی، نظرسنجی در خصوص نیازهای بخش تولید در سه حوزه اقتصاد کلان، دستگاه‌های همکار تولید و در وزارت صمت انجام داد که در بخش مربوط به وزارت صنعت دو اولویت مشخص شد که یکی مربوط به زیرساخت شهرک‌های صنعتی و دیگری مربوط به روند صدور مجوزها بود همانطور که قبلاً هم اعلام کردیم، ما در سال ۹۹، تا جایی که امکان داشت در وزارت خانه فرآیند صدور مجوز را کوتاه کردیم به طوری که در حوزه‌های مختلف به جز خودرو، فولاد و پتروشیمی، روند صدور مجوز به ۳.۶ روز رسید اما در صدور مجوز برای واحدهای تولیدی، بین ۱۱ تا ۱۸ سازمان و دستگاه‌ها دیگر نیز دخیل هستند که وزارت صنعت برای تسهیل در روند صدور مجوزها پیشنهاد داد تا این دستگاه‌ها، نیازها و شروط خود را اعلام کنند و تولیدکننده در همان ابتدا، متعهد به انجام و رعایت آن‌ها شود و امیدواریم با اقدامات و همکاری همه بخش‌ها و دستگاه‌ها، سال ۱۴۰۰ نیز شاهد اتفاقات خوبی در حوزه تولید باشیم.

 

 

انتهای پیام/// 

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × چهار =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول