کد خبر:271268
پ
زادبوم
رئیس سازمان توسعه تجارت پاسخ داد

حجم تجارت کشور در سال ۹۹ چقدر بوده است؟

رئیس سازمان توسعه تجارت، حجم تجارت کشور با جهان در سال ۹۹ را ۷۳ میلیارد دلار اعلام کرد.

رئیس سازمان توسعه تجارت، حجم تجارت کشور با جهان در سال ۹۹ را ۷۳ میلیارد دلار اعلام کرد.

 

*** حجم تجارت کشور با جهان در سال ۹۹ 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، حمید زادبوم با بیان اینکه سال ۹۹ نخستین شریک صادراتی و وارداتی ما کشور چین بوده است، اظهار داشت:

حدود ۱۰ میلیارد دلار نیز از این کشور واردات داشتیم درحالی که کل حجم تجارت ما با جهان ۷۳ میلیارد دلار بوده است ضمن اینکه برخی کالاهای وارداتی چین کالاهایی است که ما سابقه صادرات این کالاها را داشتیم و داریم.

سال ۹۹ حدود ۹ میلیارد دلار صادرات به چین داشتیم که با توجه به ظرفیت‌های موجود این میزان تا سه برابر یعنی ۲۷ میلیارد دلار قابل افزایش است.

 

وی با بیان اینکه چین در سال ۲۰۲۰ حدود ۴ و ۷ دهم تریلیون دلار مبادلات تجاری داشت، اضافه کرد:

چند سال است که چین صادر کننده اول و دومین واردکننده جهان است که اگر صادرات و واردات کل کشورهای اتحادیه اروپا را به صورت یکجا محاسبه کنیم به این میزان نمی‌رسد.

چین را به عنوان یک کشور نباید نگاه کرد بلکه باید به عنوان یک قاره و اقتصاد مهم به آن نگاه کرد، زیرا چین یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون نفر جمعیت دارد که بیش از ۳۰۰ میلیون نفر از این جمعیت افراد مرفهی هستند که در سطح مرفهان جهانی قرار دارند ضمن اینکه تقاضا برای کالاهای تجاری در این کشور بسیار بالاست و اگر کسی برای کالایی بتواند بازاری در چین پیدا کند تقاضای بسیار بالایی برای وی ایجاد خواهد شد.

 

 

اخبار مهم صنایع:

عملکرد تجارت ایران در سال ۹۹/ واردات ۳۴ میلیون تن کالا در شرایط سخت اقتصادی

رشد اقتصادی کشور مثبت ۲ درصد است/ هیچ مشکل جدی در تامین کالاهای اساسی نداریم

واردات کالاهای داخلی‌سازی شده برای ۳ سال باید متوقف شود

 

 

*** انعقاد قرارداد با چین در حوزه‌های مختلف

 

معاون وزیر صنعت درخصوص نمایشگاه واردات که در چین برگزار می‌شود، گفت:

سه سال است که چین نمایشگاه واردات خود را در شهر شانگهای برگزار می‌کند که کشورهای دنیا می‌توانند نیازهای وارداتی چین را در آنجا ارائه کنند.

از آنجا که با چین به عنوان یک اقتصاد بزرگ مواجه هستیم باید نوع منافعی را که می‌توانیم از این اقتصاد به دست آوریم تنظیم کنیم.

بیشتر صادرات ما به چین در سال‌های اخیر، مواد اولیه پتروشیمی، معدنی و مواد خام بوده است که باید از این فرصت استفاده کنیم و این صادرات را به صادرات با ارزش افزوده بالاتر تبدیل کنیم و حتی سرمایه‌گذاری‌ها را در زیرساخت‌هایی که در آن صادرات خام داریم انجام دهیم.

 

زادبوم با بیان اینکه سند امضا شده با چین، سندی کلی است که برای اجرایی شدن آن باید در هر بخش تخصصی قراردادهای مربوط به آن امضا شود، افزود:

می‌توان در حوزه‌هایی مانند نفت، نیرو، گردشگری، صنعت، معدن، تجارت، انتقال فناوری، بانکی، تأمین مالی و زیرساخت‌های حمل و نقل می‌توان قراردادهای توسعه‌ای با چین منعقد کرد.

چین هم اکنون با ۱۶ کشور و اتحادیه منطقه‌ای، قرارداد تجارت آزاد دارد که می‌توانیم از این نوع قراردادها استفاده کنیم البته وقتی می‌گوئیم تجارت آزاد به این معنی نیست که درهای کشور بر روی ورود و خروج از کشور باز می‌شود بلکه قرارداد تجارت آزاد، چهارچوبی است که در یک مهلت زمانی بر اساس منافع لحاظ شده ما و طرف مقابل لحاظ اجرایی می‌شود.

 

*** تعریف زیرساخت‌های لازم برای افزایش تجارت

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس سازمان توسعه تجارت در پایان با اشاره به اینکه اخیراً در نمایشگاه واردات شانگهای که شرکت‌های فرش ایرانی هم در آن حضور داشتند، بیان کرد:

برآورد اولیه نشان می‌داد نه تنها فرش موجود در بازار ما برای فروش می‌تواند وارد بازار چین شود حتی اگر همه فرش‌های خانه‌های ایرانی را هم جمع کنیم می‌تواند در این کشور، بازار داشته باشد

البته برای افزایش تجارت، زیرساخت‌های حمل و نقل باید توسعه و زیرساخت‌های تبادلات بانکی باید به صورتی خاص تعریف شود تا بتوان از این فرصت‌ها بهره‌برداری کرد.

با بعضی کشورها مانند پاکستان، ترکیه و روسیه قراردادهای بازرگانی داریم و با بعضی کشورها ها هم در حال مذاکره هستیم با کشورهایی مانند افغانستان برای برنامه جامع مشترک هم مذاکرات صورت گرفته است ضمن اینکه به دنبال این هستیم که با کشورهای دوست و همسایه هزینه سندهای راهبردی امضا کنیم تا برای اقتصاد ما راهگشا باشد.

۹۰ درصد تجارت جهانی در چارچوب موافقت‌نامه‌های تجاری، تجارت آزاد و تجارت ترجیحی انجام می‌شود که پیش زمینه آن، موافقت نامه‌هایی مانند سندهای راهبردی است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار − 2 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول