کد خبر:271255
پ
وزیر صنعت
وزیر صنعت:

افزایش ۴۰۰ هزار تنی تولید مس در طول ۴۰ سال گذشته/ تولید داخلی بیش از ۷۰ درصد ماشین آلات صنایع بزرگ

وزیر صنعت از افزایش ۴۰۰ هزار تنی تولید مس در طول ۴۰ سال گذشته خبر داد.

وزیر صنعت از افزایش ۴۰۰ هزار تنی تولید مس در طول ۴۰ سال گذشته خبر داد.

 

*** ایران به تولیدکننده و صادرکننده فولاد جهان تبدیل شده است

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، علیرضا رزم‌حسینی در مراسم بهره‌برداری از پنج طرح‌ ملی این وزارتخانه با اعتباری بالغ بر چهار هزار و ۵۳۰ میلیارد تومان در پنج استان کشور که با دستور رئیس‌ جمهوری، اظهار داشت:

روزی واردکننده فولاد بودیم اما امروز تولیدکننده و صادرکننده فولاد هستیم و ایران در بین کشورهای صاحب نام فولاد دنیا، رتبه یازدهم را در بخش تولید به خود اختصاص داده است.

اولین پروژه‌ای که امروز به بهره‌برداری می‌رسد، مربوط به تولید فولاد آلیاژهای خاص در کارخانه اسفراین است که خط جدیدی برای این منظور راه‌اندازی شده است.

این فولادهای خاص برای لوله‌های بدون درز در صنایع شرکت نفت و گاز کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد و از این بابت به تولید داخل و تولید قطعات آلیاژی خاص که امروز افتتاح می‌شود،‌ کمک خواهد کرد.

 

وی با بیان اینکه امروز یک معدن مس متعلق به بخش خصوصی در استان قزوین نیز به بهره‌برداری می‌رسد، افزود:

‌امروزه بخش خصوصی نیز در حوزه مس که سرمایه‎‌گذاری کلانی هم نیاز دارد، کم کم ورود پیدا کرده است، در حالی که قبل از انقلاب، تولید ما در این بخش صفر بود، ‌امروز به ۴۰۰ هزار تن رسیده است و حتی صادرکننده مس به جهان هستیم.

 

*** پروژه سنگ آهن گل گهر سیرجان

 

وزیر صنعت درخصوص پروژه گل گهر سیرجان، توضیح داد:

در حوزه معادن سنگ آهن نیز پروژه گل گهر را داریم که پیش فراوری خوردایش سنگان و پروژه بسیار مهمی است و می‌توان گفت امروز گل گهر سیرجان به پارس جنوبی تبدیل شده است و ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری فراوانی در این بخش در حال اجرا داریم.

ضمن اینکه انتقال آب فاخر که از پروژه‌های ماندگار نظام است، سبب شده که اکنون از آب شیرین دریا برای پروژه‌های صنعتی استفاده کنیم.

 

*** تولید سالانه ۴۰۰ میلیون متر مربع کاشی

 

رزم‌حسینی با بیان اینکه در تولید انواع کاشی و سرامیک، روزی واردکننده بودیم‌، افزود:‌

امروز صادرکننده کاشی و سرامیک هستیم و سالانه ۴۰۰ میلیون متر مربع کاشی تولید می کنیم.

همچنین بیشتر کشورهای منطقه را تحت پوشش داریم، به طوری که ۷۰ درصد کاشی و سرامیک کشور عراق متعلق به ایران است و ۵۰ کارخانه فعال در این بخش نیز از افتخارات نظام و دولت محسوب می‌شود.

در حوزه منطقه ویژه اقتصادی نیز سازمان توسعه ایدرو، به منظور فراهم کردن زیرساخت برای سرمایه گذاران و صنعتگران؛ منطقه ویژه ۹ هزار هکتاری در اختیار دارد که فاز اول آن، امروز افتتاح می‌شود و زمینه احداث کارخانجات صنعتی را فراهم می‌کند.

 

وی ایران را تولیدکننده و صادرکننده آلومینیوم معرفی کرد و گفت:

ما در این بخش رتبه چهاردهم دنیا را به خود اختصاص داده ایم؛ ضمن اینکه در توالید سیمان نیز که روزی واردکننده بودیم، امروز با تولید پنج میلیون تن سیمان به عنوان یکی از کشورهای صادرکننده محسوب می شویم.

وی یادآور شد:‌ در پتروشیمی که قبل از انقلاب، فقط سه تا چهار کارخانه داشتیم و آنچنان هم فعال نبودند، امروز پتروشیمی بسیار شگفت انگیز عمل می کند.

 

*** تولید داخلی ماشین آلات صنایع بزرگ

 

وزیر صنعت با بیان اینکه حدود ۶۵ درصد صنایع فولاد در کشور ساخته می‌شود،‌ تصریح کرد:

۷۰ درصد ماشین‌آلات صنایع پتروشیمی، ۹۰ درصد ماشین‌آلات صنایع نساجی و ۷۵ درصد ماشین‌آلات صنایع فولاد را در داخل تولید می‌کنیم.

 

وی با اشاره به رونق قابل توجه ماشین‌سازی در دولت دوازدهم،‌ خاطرنشان کرد:

این موضوع سبب شده است که در زمینه اشتغال و تولید قطعات از وضعیت مطلوبی برخوردار باشیم.

 

رزم‌حسینی یکی از شاخصه‎های مهم اقتصادی را تشکیل سرمایه ثابت دانست و گفت:‌

امروز شرکت‌های برتر ایران پیشران اقتصاد کشور هستند، بنابراین طرحی را آماده کردیم تحت عنوان اقتصاد مقاومتی با شرکت‌های برتر، در اسفندماه نیز پنج شرکت بزرگ در اجرای ۶۲ پروژه مشارکت کردند. تا پایان دولت، در دو مرحله دیگر نیز از شرکت‌های برتر برای سرمایه‌گذاری در رشته‌هایی که خودشان علاقه مند هستند، ‌دعوت خواهد شد.

 

 

اخبار مهم صنایع:

عملکرد تجارت ایران در سال ۹۹/ واردات ۳۴ میلیون تن کالا در شرایط سخت اقتصادی

رشد اقتصادی کشور مثبت ۲ درصد است/ هیچ مشکل جدی در تامین کالاهای اساسی نداریم

واردات کالاهای داخلی‌سازی شده برای ۳ سال باید متوقف شود

 

 

*** ثبات اقتصادی، راهکاری برای پیشرفت کشور

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر صنعت در پایان با قدردانی از مقام معظم رهبری برای نامگذاری سال ۱۴۰۰، اظهار داشت:‌

در یک نظرسنجی که از ۹۰۰ فعال اقتصادی و نخبه صنعتی کشور ایران در اول فروردین انجام شد، ۶۵ درصد ثبات اقتصادی را یکی از راه‌های پیشرفت کشور دانستند که ریشه ثبات اقتصادی نیز توسعه فضای کسب و کار است؛ بنابراین باید فضای کسب وکار را به سمتی ببریم که این شرایط فراهم شود.

در حوزه تجارت نیز تاکنون ۱۴۶ میلیون تن کالا صادر یا وارد کردیم و تجارت ایران در شرایط کرونا و شرایط دشوار تحریم ها در سال گذشته، نزدیک به ۷۳ میلیارد دلار رسید که امید است در سال جدید نیز شاهد رونق و جهش در تولید و بخش صنعت، معدن و تجارت باشیم.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 5 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول