کد خبر:271287
پ
سازمان بورس
مدیر نظارت بر بازار اولیه سازمان بورس و اوراق بهادار:

افزایش سرمایه ۲۵۰ شرکت بورسی در سال ۹۹

مدیر نظارت بر بازار اولیه سازمان بورس و اوراق بهادار از صدور مجوز افزایش سرمایه برای ۲۵۰ شرکت بورسی و فرابورسی در سال ۹۹ خبر داد.

مدیر نظارت بر بازار اولیه سازمان بورس و اوراق بهادار از صدور مجوز افزایش سرمایه برای ۲۵۰ شرکت بورسی و فرابورسی در سال ۹۹ خبر داد.

 

*** رشد ۵ برابری عرضه‌های اولیه بورس

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، علی بیک‌زاده با بیان اینکه عرضه‌های اولیه در سال ۹۹ در ب‍ورس تهران و فرابورس ایران بالغ بر ۳۱ هزار میلیارد تومان بوده است که نسبت به سال ۹۸ رشدی بیش از ۵ برابری داشته است، اظهار داشت:

مجموع مجوزهای سازمان بورس برای افزایش سرمایه شرکت‌های ثبت شده نزد سازمان ب‍ورس و اوراق بهادار در سال گذشته بالغ بر ۱۹۶ هزار میلیارد تومان بوده است، در حالی که این رقم در سال ۱۳۹۸، ۱۰۹ هزار میلیارد تومان بوده است.

براین اساس شاهد رشد ۸۰ درصدی مبلغ مجوزهای صادره سال ۱۳۹۹ نسبت به سال ۹۸ بوده‌ایم.

 

وی در ادامه، گفت:

در سال ۹۹ از حیث تسهیل انتشار اوراق، ارکان مورد نیاز جهت انتشار کاهش یافت و رکن متعهد پذیره نویس اختیاری شد؛ همچنین عرضه‌های اولیه در سال ۹۹ در ب‍ورس تهران و فرابورس ایران بالغ بر ۳۱ هزار میلیارد تومان بوده است که نسبت به سال ۹۸ رشدی بیش از ۵ برابری داشته است.

در سال ۹۹ تعداد مجوزهای صادره برای افزایش سرمایه‌ها نیز، ۲۵۰ مجوز بوده که از حیث تعداد نیز نسبت به سال ۹۸ رشد ۷۲ درصدی داشته است.

این در حالی است که بیش از نیمی از مجوزهای صادره بر اساس مبلغ از محل سود انباشته، مطالبات و آورده نقدی و اندوخته‌ها و صرف و سلب بوده است.

 

*** انتشار اوراق شرکتی بر اساس مکانیسم رتبه‌بندی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مدیر نظارت بر بازار اولیه سازمان بورس و اوراق بهادار در پایان با اشاره به اینکه در سال ۹۹ باتوجه به تصویب قانون افزایش سرمایه سلب و صرف، دستورالعمل مربوطه نهایی و به تصویب رسید، بیان کرد:

همچنین، مجموعه اوراق مالی اسلامی شرکتی اعم از مجوز انتشار و معافیت از ثبت در سال ۹۹ بالغ بر ۳۶ هزار میلیارد تومان بوده، در حالی که این رقم در سال ۹۸ بالغ بر ۷ هزار میلیارد تومان بوده است؛ بر این اساس، شاهد رشد چند برابری در این بخش بوده‌ایم.

در سال ۹۹ برای نخستین بار انتشار اوراق شرکتی بر اساس مکانیسم رتبه‌بندی و بدون ضمانت عملیاتی شد که بر این اساس به ترتیب ۳ هزار و ۷۰۰ و ۳ هزار میلیارد تومان اوراق به اتکای رتبه‌بندی منطبق با مصوبات هیئت مدیره سازمان، بدون ضمانت و با کاهش وثائق مورد نیاز منتشر شد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × سه =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول