کد خبر:275808
پ
IMG_۲۰۲۱۰۳۲۸_۱۴۳۰۲۰
رئیس بنیاد بهره‌وری موقوفات آستان قدس رضوی:

ضرورت کاهش واردات مواد اولیه صنعت نساجی با تقویت تولید داخلی

رئیس بنیاد بهره‌وری موقوفات آستان قدس رضوی بر ضرورت کاهش واردات مواد اولیه صنعت نساجی با تقویت تولید داخلی تاکید کرد.

رئیس بنیاد بهره‌وری موقوفات آستان قدس رضوی بر ضرورت کاهش واردات مواد اولیه صنعت نساجی با تقویت تولید داخلی تاکید کرد.

 

*** نساجی؛ صنعتی استراتژیک برای ایران

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مالک رحمتی ضمن بازدید از سالن‌های ریسندگی، بافندگی و منسوجات کارخانه نخ‌ریسی و نساجی در شهرستان نیشابور، با مهندسان و کارگران کارخانهدیدار و در نشست با اعضای هئیت مدیره کارخانه، درباره اهداف و برنامه‌های آستان قدس در این حوزه نکاتی را مطرح کرد و اظهار داشت:

کارخانه نخ‌ریسی و نساجی خراسان از جمله کارخانه‌های وابسته به آستان قدس رضوی است که بر حمایت و پشتیبانی از آن تاکید داریم، چرا که این صنعت برای کشور استراتژیک بوده و از قدیمی ترین‌صنایع بشری است.

 

وی در ادامه افزود:

لباس و پوشاک همواره جزو نیازهای اساسی مردم بوده و هست و بایستی در این زمینه به خودکفایی برسیم، در گذشته شروع خوبی برای رشد این صنعت در کشور آغاز شد اما به دلیل بی برنامگی و عدم حمایت عملیاتی و جدی از این صنعت، طی دو دهه گذشته این صنعت بسیار ضعیف شد، در حالی که بر اساس برنامه و سند چشم انداز بیست ساله کشور در افق ۱۴۰۴ ایران می‌بایست جزو ۵۰ کشور برتر صادراتی دنیا می‌شد اما متاسفانه به دلیل فقدان حمایت هوشمند و اثرگذار از این صنعت توسط دولت ها، همواره شاهد کوچک شدن این صنعت استراتژیک در کشور بودیم.

 

رحمتی با بیان این که معتقدیم باید در این صنعت با تکیه بر توان و ظرفیت‌های داخلی، توسعه و رشد داشته باشیم و این جزو اولویت‌های ما در سال پیش رو خواهد بود، اظهار داشت:

صنعت نساجی در کشور سابقه‌ای درخشان دارد، ما در گذشته توانایی تولید بخش عمده پوشاک و پارچه های مورد نیاز کشور را در داخل تولید می کردیم اما به مرور به دلیل چالش های اساسی که در این صنعت به وجود آمد تولید جای خود را به واردات داد، به همین دلیل شرایط فعلی این صنع‍ت قابل قبول نیست و متاسفانه منجر به افزایش واردات پوشاک، پارچه و حتی چادر مشکی شده است.

 

رئیس بنیاد بهره وری موقوفات آستان قدس رضوی در ادامه افزود:

این اتفاق در حالی رخ داده که صنعت نخریسی و نساجی کشور می تواند مانند گذشته پویا باشد و علاوه بر تامین نیاز داخل، در حوزه صادرات و ارزآوری نیز اثرگذار باشد.

 

*** تدوین قوانین و دستورالعمل‌های حمایتی و تشویقی

 

رحمتی تحقق اهداف مدنظر برای احیای این صنعت را نیازمند الزاماتی دانست و گفت:

در گام اول نیازمند تدوین قوانین و دستورالعمل‌های حمایتی و تشویقی از این صن‍عت توسط مجلس و وزارت صمت هستیم که بسیار اثر گذار خواهد بود.

 

وی در ادامه افزود:

دومین نیاز ضروری، تلاش برای کاهش واردات مواد اولیه این صنعت با استفاده از ظرفیت‌های داخلی و طراحی نظام تشویقی برای کشت پنبه، نوغان‌داری و دیگر نیازهای اولیه است.

سومین نیاز اساسی، تقویت صنایع تولیدکننده ماشین آلات نساجی و حمایت از شرکت‌های دانش بنیان است تا ماشین آلات قدیمی و فرسوده کارخانجات با ماشین آلات داخلی جایگزین شود.

 

*** سرمایه‌گذاری در فناوری‌های به روز با رویکرد خلق زنجیره ارزش

 

رحمتی با بیان این که اقدام دیگر نیز ضرورت سرمایه‌گذاری جدی در فناوری‌های به روز با رویکرد خلق زنجیره ارزش است، گفت:

چرا که این صنعت به دلیل ماهیت آن، اگر رونق پیدا کند عامل رشد چندین حوزه دیگر از جمله کشاورزی، ماشین سازی، کارگاه های تولیدی متوسط و بسیاری از کسب و کارهای خانگی خواهد شد و می‌توان با سرمایه گذاری اندک علاوه بر تولید مواد اولیه، اشتغال زایی پایدار می شود در کشور ایجاد کرد.

 

 

اخبار مهم صنایع:

واکنش وزیر راه به همدستی برخی مالکان و بنگاه‌های املاک برای فرار از پرداخت مالیات

بهبود نقدشوندگی بازار سرمایه با تزریق بی‌وقفه و سریع منابع مالی

نامه انتقادی رئیس سازمان بورس به رئیس کل بانک مرکزی

 

 

*** پشتیبانی از تولید و مانع زدایی از مسیر آن

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس بنیاد بهره‌وری موقوفات آستان قدس رضوی در پایان با اشاره به تعیین شعار (تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها) برای سال ۱۴۰۰ توسط رهبر معظم انقلاب، اظهار داشت:

مسئولیت ما در این حوزه سنگین تر از گذشته است و باید تلاش هایمان برای پشتیبانی از تولید و مانع زدایی از مسیر آن را بیشتر کنیم.

بر همین اساس آستان قدس رضوی پشتیبانی‌های خود از کارخانه نخریسی و نساجی خراسان را تقویت خواهد کرد و تلاش می‌کنیم با رفع موانع پیش پای این صنعت و برخی از چالش‌ها، بستر رونق تولید و توسعه آن را با رعایت ادبیات سرمایه‌گذاری فراهم کنیم.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + پنج =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول