کد خبر:273335
پ
بررسی گزارش‌های صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی نشان می‌دهد:

رتبه ۱۶ تا ۲۲ اقتصاد ایران در جهان طی ۱ دهه اخیر

بررسی گزارش‌های صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی نشان می‌دهد، اقتصاد ایران علیرغم اعمال شدیدترین تحریم‌ها، طی یک دهه گذشته بین رتبه‌های ۱۶ تا ۲۲ دنیا قرار داشته است.

بررسی گزارش‌های صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی نشان می‌دهد، اقتصاد ایران علیرغم اعمال شدیدترین تحریم‌ها، طی یک دهه گذشته بین رتبه‌های ۱۶ تا ۲۲ دنیا قرار داشته است.

 

*** ایران، بالاترین نرخ رشد توسعه

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، اقتصاد ایران به ویژه طی یک دهه اخیر سال‌های پر فراز و نشیب زیادی را تجربه کرده است، سال‌ها درگیر تحریم بوده و سال ۹۹ نیز تبعات بیماری کرونا نیز به آن اضافه شد.

در این بین اقتصاد ایران به لحاظ جایگاه ژئوپلتیک، ژئواستراتژیک و اندازه تولید ناخالص داخلی همواره بین کشورهای برتر جهان قرار داشته است، البته باید همین جا به این نکته توجه داشت که رفاه و توسعه، شاخصه‌های گوناگونی دارد و اکنون آنچه که مردم در اختیار دارند در مقایسه با دهه‌های گذشته بسیار بیشتر شده است، به عنوان نمونه، در روستا‌ها اینترنت، حمل و نقل، بهداشت و … ایجاد شده است که در گذشته این چنین نبود و ایجاد آن‌ها هزینه دارد.

یکی از مهمترین معیارها در این خصوص، شاخص توسعه انسانی است که طبق گزارش سازمان ملل متحد، جمهوری اسلامی ایران طی ۴۰ سال گذشته بالاترین نرخ رشد توسعه را در جهان داشته است.

گزارش توسعه انسانی یکی از مهمترین و معتبرترین گزارش‌های اقتصادی و اجتماعی در جهان است که هرساله توسط دفتر توسعه سازمان ملل متحد (UNDP) منتشر می‌شود و در این گزارش شاخص توسعه انسانی (HDI) کشورها بر اساس معیارهایی چون امید به زندگی، کیفیت نظام آموزشی، درآمد واقعی و سرانه درآمد ملی از عدد صفر تا یک محاسبه می‌شود.

بین ۱۰۵ کشور دنیا که از سال ۱۹۸۰ میلادی شاخص توسعه انسانی برای آنها محاسبه می‌شد، ایران با ۰٫۳۳۷ درجه افزایش، طی این ۴ دهه بالاترین رشد را در شاخص توسعه انسانی داشته است.

 

*** حجم تولید ناخالص داخلی

 

در عین حال یکی از مهمترین شاخص‌های مقایسه اقتصاد کشورها در گزارش‌های صندوق بین‌المللی پول، بانک جهانی و سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، حجم تولید ناخالص داخلی بر اساس شاخص قدرت برابری خرید (PPP) است که رتبه‌بندی اقتصادهای بزرگ دنیا را نشان می‌دهد و بررسی این گزارش‌ها طی یک دهه اخیر نشان می‌دهد، جمهوری اسلامی ایران از رتبه‌های ۱۶ تا ۲۲ را بین کشورهای دنیا داشته است.

البته جدول زیر که از یکی از گزارش‌های صندوق بین‌المللی پول استخراج شده، نیز نشان می‌دهد، اقتصاد ایران طی سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۰ بین ۱۸ کشور برتر دنیا بوده است.

 

 

اخیرا نیز رهبر معظم انقلاب در سخنرانی نوروزی با استناد به یکی از گزارش‌های بانک جهانی به رتبه ۱۸ اقتصاد ایران بین اقتصادهای دنیا اشاره کرده بودند، البته پیش از این نیز ( بهمن ماه ۹۹) رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور بر رتبه برتر اقتصاد ایران در بین اقتصادهای جهان اشاره کرده و گفته بود، با همه مشکلاتی که وجود دارد و کسی نمی‌تواند رنج اقتصادی مردم را انکار کند، اما باید بپذیریم ما جزو ۱۸ کشور بزرگ جهان در تولید ناخالص داخلی هستیم.

 

*** توسعه انسانی چه زمانی ملاک بررسی اقتصاد واقع شد؟

 

رییس سازمان برنامه و بودجه در این باره،  تاکید کرده بود:

پس از جنگ جهانی دوم، اقتصاد کشور‌ها بر اساس رشد اقتصادی پنج تا هفت درصدی بررسی می‌شد، اما از ۱۹۷۰ تا ۱۹۹۰ میلادی رشد اقتصادی به همراه توزیع عادلانه ثروت شاخص قرار گرفت و پس از آن توسعه انسانی، ملاک بررسی اقتصاد کشورها است.

 

وی با بیان اینکه حتی در کشور‌های اروپایی نیز برخی نرخ بیکاری بالایی دارند، اضافه کرد:

جمهوری اسلامی ایران که با جنگ، ترور و تحریم در سال‌های گذشته روبرو بوده است نمی‌تواند بگوید رفاه کامل را ایجاد کرده، اما بر اساس شاخص توسعه انسانی سازمان ملل، در همه سال‌های پس از انقلاب وضع ما بهتر شده است.

 

*** مهم‌ترین معیار در رتبه‌بندی قدرت اقتصادی کشورها

 

گفتنی است، شاخص تولید ناخالص داخلی یا GDP بر اساس معیار PPP ( قدرت برابری خرید)، مهم‌ترین معیار در رتبه‌بندی قدرت اقتصادی کشورها در جهان محسوب می‌شود.

محاسبه GDP اساسا توسط نهادهای داخلی هر کشوری انجام می‌شود و به طور مثال در ایران بانک مرکزی و مرکز آمار سالانه این شاخص را محاسبه می‌کنند، اما برای مقایسه کشورها در سطح جهان، نهادهای متعددی همچون صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی، پس از بررسی آمارهای هر کشور، اقدام به انتشار لیست رتبه بندی شده کشورهای جهانی در شاخص GDP می‌نمایند. شاخص تولید ناخالص داخلی هر کشور ابتدا بر اساس واحد پولی همان کشور محاسبه می‌گردد.

به طور مثال بانک مرکزی ایران شاخص GDP را بر اساس ریال گزارش می‌کند، در کشورهای اروپایی این شاخص برحسب یورو اعلام می‌شود، هند به روپیه، چین به یوآن، ژاپن به ین و آمریکا نیز این شاخص را برحسب دلار گزارش می‌کند، ولی در گزارش‌های جهانی برای مقایسه کشورها، تولید ناخالص داخلی بر اساس نرخ دلار و قدرت برابری خرید محاسبه می شود.

بر اساس اعلام صندوق بین‌المللی پول تولید ناخالص داخلی ایران در سال ۲۰۲۱ به ۶۵۱ میلیارد دلار افزایش خواهد یافت. بر اساس این آمار تولید ناخالص داخلی به قیمت جاری در سال ۲۰۲۰ حدود ۶۱۰ میلیارد دلار بوده است.

همچنین در سال ۲۰۱۹ نیز تولید ناخالص داخلی کشور حدود ۵۸۳ میلیارد دلار اعلام شده است.

گفتنی است در سال ۲۰۱۷ تولید ناخالص داخلی کشور ۴۳۰ میلیارد دلار بوده است.

 

 

*** رتبه ۲۲ ایران در تولید ناخالص داخلی

 

بررسی آمارهای صندوق بین‌المللی پول نشان می‌دهد، ایران بر حسب تولید ناخالص داخلی با (معیار برابری قدرت خرید) در رتبه بیست و دوم قرار دارد.

بر این اساس تولید ناخالص داخلی کشور در سال ۲۰۲۱ حدود ۱۰۰۰ میلیارد دلار برآورد شده است.

لازم به ذکر است، برای محاسبه دلاری میزان تولید ناخالص داخلی کشورها، دو روش متفاوت وجود دارد.

در روش اول، برای تبدیل شاخص به مقدار دلاری، از نرخ اسمی دلار که در بازار کشورها بین مردم مبادله می‌گردد، استفاده می‌شود. در روش دوم به جای نرخ اسمی دلار، نرخ برابری قدرت خرید دلار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در این روش از طریق مقایسه قدرت خرید دلار در بازار آمریکا با قدرت خرید پول ملی هر کشور (برای کالای واحد) در بازار داخلی، نرخ دلار را تعیین می‌کند.

حاصل این روش نیز شاخص GDP برابری قدرت خرید است.

 

 

همانطور که در جدول بالا قابل مشاهده است، طبق براورد صندوق بین‌المللی پول، اقتصاد ایران بر اساس تولید ناخالص داخلی با معیار برابری قدرت خرید در سال ۲۰۱۹ در رتبه هجدهم دنیا بوده است، البته در سال ۲۰۱۷ میلادی نیز اقتصاد ایران رتبه ۱۸ دنیا را داشت.

 

 

گفتنی است بر اساس آخرین گزارش بانک جهانی نیز تولید ناخالص داخلی کشور با معیار ppp یا برابری قدرت خرید حدود ۱۰۰۰ میلیارد دلار بوده است و ایران بین کشورهای دنیا در رتبه ۲۳ قرار دارد. 

 

*** دو معیار محاسبه تولید ناخالص تولید داخلی برای اقتصاد ایران

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، باید به این نکته نیز دقت داشت که برآوردهای مختلف نهادهای بین‌المللی از جمله صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی معمولا بر اساس اطلاعات اولیه بوده و ممکن است چندین بار این امارها بروزرسانی شوند، اما نکته مهم این است که اقتصاد ایران به لحاظ اندازه و حجم بر حسب هر دو معیار محاسبه تولید ناخالص تولید داخلی جزو کشورهای برتر جهان می‌باشد.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 14 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول