کد خبر:269262
پ
چک‌های برگشتی
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

تدابیر قانون جدید برای کاهش چک‌های برگشتی چیست؟

قانون جدید چک با در نظر گرفتن تدابیری موجب کاهش صدور چک‌های برگشتی در سطح کشور شده و انتظار می‌رود با اجرای کامل این قانون از ابتدای سال آینده، این روند تشدید شود.

قانون جدید چک با در نظر گرفتن تدابیری موجب کاهش صدور چک‌های برگشتی در سطح کشور شده و انتظار می‌رود با اجرای کامل این قانون از ابتدای سال آینده، این روند تشدید شود.

 

*** افزایش ۱۵ و ۲۳ درصد ارزش چک‌های برگشتی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، بخش قابل توجهی از خرید و فروش کالاها در بازارهای عمده فروشی شهرهای بزرگ به وسیله چک‌های مدت‌دار صورت می‌گیرد.

در این معاملات، چک به عنوان ابزار پرداخت آتی مورد استفاده قرار گرفته و صادر کننده چک متعهد می‌شود تا در آینده مبلغ معینی پول را به دارنده چک تحویل دهد.

در این میان نابسامانی‌های بازار از یک سو و از سوی دیگر سودجویی برخی افراد موجب شده بود تا قبل از اصلاح قانون چک در سال ۹۷ سهم چک‌های پاس نشده یا برگشتی از کل چک‌های صادر شده بین بانکی به شدت افزایش یابد به طوری که در سال ۹۶ تعداد و ارزش چک‌های برگشتی نسبت به کل چک‌های بین بانکی به ترتیب ۱۵ و ۲۳ درصد برسد که رقم بالایی محسوب می‌شود.

 

*** مشکلات قانون قدیم چک برای صادرکنندگان چک

 

آمار بالای برگشت خوردن چک‌های صادر شده هم برای صادرکنندگان چک و هم برای دریافت‌کنندگان چک مشکلات زیادی را ایجاد کرده بود.

برای مثال برخی از زنان خانه‌دار یا سرپرست خانوار برای تامین نیازهای زندگی خود نسبت به صدور چک به میزانی فراتر از توان مالی خود اقدام می‌کردند که پس از برگشت خوردن چک‌ها با مشکلات زیادی مواجه شده و حتی برخی از آن‌ها هم به زندان فرستاده می‌شدند به گونه‌ای که آمارها نشان می‌دهد بیش از ۹۵ درصد از زندانیان زن محکوم مالی به دلیل چک برگشتی محکوم شده بودند.

علاوه بر صادر کنندگان چک، دریافت‌کنندگان چک برگشتی نیز با مشکلات زیادی روبرو بودند زیرا برخی از آن‌ها فعال اقتصادی بوده بر روی نقد شدن چک حساب کرده و برای آینده تعهدات مالی سنگینی را پذیرفته بودند که نقد نشدن حتی یکی از چک‌ها می توانست عمل به تعهدات آتی آن‌ها را هم با مشکل مواجه کند.

 

 

اخبار مهم صنایع:

ضرورت افزایش سهم ایران از شیرین‌سازی آب خلیج ‌فارس

عرضه انواع کالاهای اساسی مورد نیاز مردم با حجم وسیع

جزئیات افزایش ۳۹ درصدی دستمزد کارگران

 

 

*** تدابیر اتخاذ شده در قانون جدید چک برای کاهش چک برگشتی

 

با توجه به مشکلاتی که صدور چک برای صادرکنندگان و دریافت‌کنندگان چک ایجاد کرده بود در سال ۹۷ طرح اصلاح قانون صدور چک در مجلس مطرح شد و پس از انجام کار کارشناسی لازم به تصویب نمایندگان مجلس رسید.

این طرح مصوب که با عنوان قانون جدید چک در رسانه‌ها شناخته می شود با ایجاد نوآوری‌هایی به دنبال کاهش چک‌های برگشتی بود تا به این ترتیب صادرکنندگان و دریافت‌کنندگان چک از آسیب‌های ناشی از برگشت خوردن چک در امان باشند.

یکی از نوآوری‌های قانون جدید چک، بهینه کردن فرایند پیگیری قضایی چک‌های برگشتی است به این ترتیب که در قانون جدید، اگر چکی برگشت بخورد، کافی است تا دارنده چک از بانک درخواست ثبت شناسه عدم پرداخت نمایند و بعد با استفاده از شناسه عدم پرداخت به دفاتر خدمات قضایی مراجعه کرده و درخواست صدور اجرایی کند.

این در حالی است که بر اساس قانون قدیم چک، دارنده چک می‌بایست در فرایند طولانی به دنبال اثبات و بعد صدور اجرایی چک برگشتی می‌گشت و همین امر هم باعث شده بود تا برخی سودجویان به راحتی چک بکشند و بعد هم به راحتی به تعهدات خود عمل نکنند.

در این میان قانون جدید چک با تغییر فرایند پیگیری قضایی، موجب کاهش زمان و هزینه رسیدگی به چک‌های برگشتی شد و همین امر موجب شد تا هزینه صدور چک برگشتی برای صادر کننده آن افزایش یابد و به این ترتیب انگیزه صادرکننده چک برای خالی گذاشتن حساب در موعد سر رسید چک به حداقل برسد.

 

*** رویکرد پیشینی قانون برای جلوگیری از صدور چک برگشتی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، نوآوری قانون جدید چک به تغییر بار اثبات محدود نمی‌‎شود و اعتبارسنجی دارندگان دسته چک و ثبت سامانه‌ای مشخصات هر چک از جمله مواردی هستند که مفاد قانون جدید چک به آن‌ها توجه شده است.

فارس

 

انتهای پیام////

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × پنج =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول