کد خبر:269231
پ
علی قائدی
معاون دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه:

کاهش قیمت ارز موجب افت قیمت مسکن نیز می‌شود

معاون دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه معتقد است، کاهش قیمت ارز در سال ۱۴۰۰ می‌تواند موجب افت قیمت مسکن شود.

معاون دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه معتقد است، کاهش قیمت ارز در سال ۱۴۰۰ می‌تواند موجب افت قیمت مسکن شود.

 

*** نتوانستیم آن چنان که باید در حوزه تولید مسکن موفق عمل کنیم

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، علی قائدی در برنامه رادیویی با اشاره به وضع بازار مس‍کن، اظهار داشت:

شرایط فعلی اقتصادی باعث شده که نتوانیم آن چنان که باید در حوزه تولید م‍سکن موفق عمل کنیم ولی هر طرحی که قرار است انجام شود هم نیاز به کمک مردم دارد و هم توانایی و کمک بانک‌ها را باید سنجید.

 

وی در ادامه افزود:

مثلاً در بخش مسکن ملی مردم باید آورده‌ای داشته باشند و وزارت راه و شهرسازی نمی‌تواند همه هزینه را تقبل کند و متأسفانه شرایط اقتصادی باعث شد مردم در تأمین آورده‌هایشان با مشکل مواجه شوند.

 

*** مداخلات دولت در بازار مس‍کن

 

قائدی در خصوص این که مداخلات دولت بازار را به این روز انداخته است یا خیر، بیان کرد:

اگر سال جاری را بخواهیم در نظر بگیریم دولت در حد توانش اقداماتی که باید در زمینه کمک به خانه دار شدن مردم را انجام داده است مثلاً طرح مسکن ملی را شروع کرد و همچنین برای هزینه اجاره افرادی که اجاره نشین هستند با وام ودیعه م‍سکن کمک کرد.

تمام مسؤلیت حوزه م‍سکن با وزارت راه و شهر سازی است اما ما منابع مالی ثابت نداریم که بتوانیم سالانه روی آن حساب باز کنیم البته مجلس شورای اسلامی طرح صندوق ملی مس‍کن را ارائه داده که می‌تواند در این زمینه به ما کمک کند.

 

وی در خصوص تأمین مالی این صندوق، گفت:

تأمین مالی این صندوق از مالیات‌هایی است که در بخش مسک‍ن اخذ می‌شود و قبلاً این مالیات مسکن در جاهای دیگر می‌رفت ولی قرار است با این صندوق این مالیات‌ها و اقساط بازگشتی مس‍کن مهر و پول حاصل از فروش زمین‌هایمان به این صندوق بیاید.

 

 

اخبار مهم صنایع:

ضرورت افزایش سهم ایران از شیرین‌سازی آب خلیج ‌فارس

عرضه انواع کالاهای اساسی مورد نیاز مردم با حجم وسیع

جزئیات افزایش ۳۹ درصدی دستمزد کارگران

 

 

*** اراضی مسکن ملی عمدتاً خارج از شهر است

 

قائدی در خصوص زمین‌های مس‍کن ملی، تصریح کرد:

زمین‌هایی که در اختیار ما قرار داده می‌شود عمدتاً خارج از شهر است و زمین‌های مرغوب دست بخش‌های خصوصی است که دولت نمی‌تواند به آن‌ها ورود کند.

در بخش تأمین مس‍کن برای افراد کم درآمد در دنیا هم خارج از شهرها برایشان مسکن می‌سازند و این موضوع عجیبی نیست در حال حاضر ۷۸۰ واحد داریم که به دلیل نبود امکانات زیر بنایی نمی‌توانیم آن‌ها را تحویل دهیم.

 

وی در ادامه افزود:

تا کنون نهادی که هماهنگ کننده نهادهای دیگر برای ساخت مس‍کن باشد وجود نداشت اما مجلس خوشبختانه شورای عالی مسکن را تشکیل داد که تصمیماتی که در این شورا گرفته می‌شود برای همه ارگان‌ها لازم‌الاجرا است.

 

قائدی در خصوص تأمین زمین، خاطرنشان کرد:

مجلس شورای اسلامی طرحی تصویب کرده است که ارگان‌ها مکلف هستند در صورت نیاز وزارت راه زمین‌های تحت اختیار را به این وزارتخانه واگذار نمایند ولی این اقدام تأثیر چندانی در تأمین زمین نمی‌گذارد ولی ما در اطراف شهرهای بزرگ شهرک‌هایی را پیدا کرده ایم که می‌توانند در بحث تأمین زمین کمک خوبی به ما کنند.

 

*** هزینه نوسازی هر واحد فرسوده ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون تومان

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون دفتر اقتصاد مس‍کن وزارت راه در پایان پیرامون هزینه نوسازی واحدهای فرسوده، اظهار داشت:

یک واحدی که می‌خواهد نوسازی شود حداقل ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون تومان هزینه دارد و خانواده کم درآمد توان یک جا پرداخت کردن این هزینه‌ها را ندارد و حتی اگر ما بخواهیم وام هم به آن‌ها بدهیم توان پرداخت اقساطش را ندارند.

اگر در سال ۱۴۰۰ ثبات نرخ ارز را داشته باشیم قیمت مسک‍ن هم ثابت خواهد ماند و اگر نرخ ارز کاهشی باشد می‌توانیم حتی کاهش قیمت مسکن را هم شاهد باشیم.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × سه =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول