کد خبر:269084
پ
سامانه مودیان
پژوهشگر حوزه اقتصادی:

ضرورت راه‌اندازی سامانه مودیان

پژوهشگر حوزه اقتصادی بر ضرورت راه‌اندازی سامانه مودیان تا یکم خرداد ماه ۱۴۰۰ تاکید کرد.

پژوهشگر حوزه اقتصادی بر ضرورت راه‌اندازی سامانه مودیان تا یکم خرداد ماه ۱۴۰۰ تاکید کرد.

 

*** راه‌اندازی سامانه مودیان از خردادماه سال ۱۴۰۰

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، جواد اسکندری با بیان اینکه سامانه مودیان، یکم خردادماه سال ۱۴۰۰ باید راه‌اندازی شود، اظهار کرد:

تمامی اشخاص حقیقی که صاحب مشاغل صنفی و غیر صنفی هستند و تمامی اشخاص حقوقی باید عضو سامانه مودیان شوند و حساب‌های تجاری خود را تعیین کنند تا مشخص شود تراکنش‌های مالی تجاری را در کدام حساب انجام می‌دهند، سازمان امور مالیاتی نیز آن حساب را ملاک مالیات ستانی قرار می‌دهد.

 

وی در ادامه، اظهار داشت:

در گذشته صاحبان مشاغل از فاکتورهای مرسوم خرید و فروش استفاده می‌کردند و این فاکتور را بارگذاری می‌کردند اما طبق قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان، صرفاً صورت حساب الکترونیک معتبر است.

بر اساس این قانون، فروشنده باید وارد سامانه مودیان شده و پیش فاکتور را صادر کند، خریدار نیز باید مندرجات را تأیید کند. بنابراین در این سامانه هم تراکنش‌ها شفاف می‌شود هم صورت حساب‌های الکترونیکی صادر می‌شود.

 

*** مزایای قانون پایانه‌های فروشگاهی

 

پژوهشگر حوزه اقتصادی با اشاره به مزایای قانون پایانه‌های فروشگاهی، عنوان کرد:

این سامانه باعث می‌شود، نظام ممیز محوری از بین برود و کارها به صورت هوشمند انجام شود تا دقت‌ها بالا برود و فسادها حذف شود این صورت حساب‌ها هم برای مالیات بر ارزش افزوده و هم برای مالیات بر عملکرد، کاربرد دارد.

کارگروه راهبری سامانه مودیان که متشکل است از سازمان امور مالیاتی، بانک مرکزی و نماینده تام الاختیار وزارت ارتباطات، اطلاعات و وزارت صنعت موظف شده تا ظرف زمان معینی آئین نامه‌های مرتبط این قانون را مشخص کنند.

این آئین نامه‌ها تا حدود زیادی آماده شدند اما تکمیل نشدند ولی به نظر می‌رسد تا اول خرداد این آئین‌نامه‌ها نیز نهایی شود.

 

 

اخبار مهم صنایع:

مشکلات انبوه‌سازان با ظرفیت‌ قانونی سازمان ملی زمین و مسکن حل می‌شود

بصیرت و صبر دو عنصر مهم برای مواجهه با دشمن است

ممنوعیت صادرات سیب و پرتقال تا اطلاع ثانوی

 

 

*** پایانه‌های فروشگاهی

 

اسکندری درباره پایانه‌های فروشگاهی نیز، اظهار کرد:

تعریف پایانه فروشگاهی این است که به پایانه پرداخت متصل باشد که هم پرداخت با آن صورت گیرد و هم صورت حساب الکترونیک صادر شود و اینجا موضوع بیشتر جنبه سخت افزاری دارد و زمانی که مودی با مصرف‌کننده نهایی سر و کار دارد استفاده می‌شود.

 

*** ضرورت صدور صورت حساب‌های الکترونیکی

 

وی با بیان اینکه صدور صورت حساب‌های الکترونیکی نیاز به ارائه خدمات شرکت‌های معتمد دارد، عنوان کرد:

این شرکت‌ها صورت حساب‌های الکترونیکی را تجمیع می‌کنند و برای سازمان امور مالیاتی می‌فرستند.

چالش جدی این است که این شرکت‌های معتمد باید سریع‌تر شکل بگیرند و آمادگی کامل برای ارائه خدمت توسط پایانه‌های فروشگاهی وجود دارد اما چون شرکت‌های معتمد به طور کامل راه‌اندازی نشدند در کوتاه مدت با همکاری بانک مرکزی از کارتخوان‌های موجود به عنوان پایانه فروشگاهی استفاده می‌شود.

 

*** کاهش خطای نیروی انسانی با سامانه فروشگاهی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، پژوهشگر حوزه اقتصادی در پایان ین قانون به دلیل آثاری که در زمینه جلوگیری از فرار مالیاتی و پولشویی دارد و کمکی که می‌تواند به تأمین بودجه کشور کند نیاز است هرچه سریع‌تر راه‌اندازی شود، اظهار کرد:

نیازمند همکاری دستگاه‌های مختلف به خصوص سازمان مالیاتی و بانک مرکزی امکان‌پذیر است تا بتوان از مزیت‌های آن استفاده کرد و گرنه ممکن است در سال‌های آینده که به درآمدهای مالیاتی نیاز داریم نتوانیم از آن استفاده کنیم.

نیروی انسانی علاوه بر فساد امکان خطا را افزایش می‌دهد اما سامانه فروشگاهی با هوشمند کردن این خطا را کاهش می‌دهد و هزینه سازمان برای وصول مالیات را کاهش داده و درآمد مالیاتی را نیز به طور قابل توجهی افزایش می‌دهد

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 4 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول