کد خبر:268469
پ
کارگران
کارشناس حوزه کار:

کف حقوق کارگران در سال ۱۴۰۰ نباید کمتر از ۵ میلیون تومان باشد

کارشناس حوزه کار معتقد است، کف حقوق کارگران در سال ۱۴۰۰ نباید کمتر از ۵ میلیون تومان باشد.

کارشناس حوزه کار معتقد است، کف حقوق کارگران در سال ۱۴۰۰ نباید کمتر از ۵ میلیون تومان باشد.

 

*** حفظ قدرت معیشت خانوارهای کارگران چگونه امکان پذیر است؟

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، حمید نجف در ارزیابی افزایش حداقل دستمزد سال ۱۴۰۰ کارگران ابراز عقیده کرد و اظهار داشت:

با توجه به اینکه کارشناسان افزایش حقوق کارگران در دو مقطع را پیشنهاد دادند و کانون عالی شوراهای اسلامی کار هم به اعتبار قول مساعد وزارت کار که گفته بود در نیمه دوم سال دستمزدها ترمیم می‌شود، ترمیم حقوق کارگران در نیمه دوم سال را درخواست کرد که البته این اتفاق نیفتاد، معتقدم طلب ۶ ماهه را هم نمایندگان کارگری باید روی حداقل دستمزد سال ۱۴۰۰ ببرند و کف دستمزد را بالا ببرند.

 

وی با بیان اینکه کف دستمزد کارگران در سال آینده نباید کمتر از ۵ میلیون تومان باشد، گفت:

اگر بتوانیم حداقل مزد را دو برابر کنیم و پایه حقوق حداقل بگیران را بالا بیاوریم، قدرت معیشت خانوارهای کارگری برای سال ۱۴۰۰ را حفظ کرده‌ایم.

 

کارشناس حوزه کار اقتصاد را یک زنجیره به هم تنیده و پیوسته دانست و بیان کرد:

در بحث دستمزد باید نگاه کلی داشته باشیم و نگوییم یک کارفرما سود کرده یکی سود نکرده است. بلکه طوری حقوق و دستمزد را تعیین کنیم که کارگر و کارمند و بازنشسته ای که می خواهد آن را خرج کند در همه بخشهای اقتصاد هزینه کند و فقط بابت خورد و خوراک صرف نشود.

 

 

اخبار مهم صنایع:

دپوی ۵ میلیون تن کالای اساسی در بنادر و گمرکات

 

 

*** دستمزد باید طوری تعیین شود که اقتصاد مملکت بچرخد

 

وی با بیان این که ما باید به موضوع دستمزد به گونه‌ای نگاه کنیم که چرخه اقتصاد مملکت بچرخد، اظهار کرد:

حقوق و دستمزد است که این چرخه را می گرداند، بنابراین افزایش دستمزدها باید طوری باشد که اولا به کارمند یا کارگر قدرت خرید بدهد دوم اینکه فرد بتواند با آن کیف و کفش و لباس و سایر مایحتاج خود را هم بخرد و تنها صرف تهیه مواد خوراکی و غذایی نکند، یعنی همه صنوف و مشاغل از محل افزایش حقوق منتفع شوند و امرار معاش کنند.

 

نجف در ادامه افزود:

وقتی هزینه‌ها بالا است و مزد کمتری برای نیروی کار در نظر بگیریم طبیعی است که از هزینه های دیگر می‌زند.

اگر در سال جاری اصناف سود نکردند یا بزاز و کفاش درآمد نداشتند دلیلش فقط کرونا نبود، بلکه خرید پوشاک و پارچه اولویت مردم نبود و بیشتر دغدغه خرید مرغ و تخم مرغ و روغن و مواد غذایی را داشتند.

 

وی درباره افزایش حق مسکن و بن خواربار کارگران، تصریح کرد:

مزایای جانبی مزد مخصوصا حق مسکن و بن خواربار باید افزایش پیدا کند و به نقطه ای برسیم که دریافتی کارگر کمتر از ۵ میلیون تومان در سال ۱۴۰۰ نشود.

 

کارشناس حوزه کار در ادامه افزود:

خوشبختانه در سال جاری اتفاق خوبی که افتاد این بود که حق مسکنی که سال‌ها در فیش‌های حقوقی کارگران ۲۰ هزار تومان و ۴۰ هزار تومان درج می شد و مایه شرمندگی بود در سال ۹۹ به ۳۰۰ هزار تومان افزایش یافت و اقدام مثبت و ارزشمندی بود که با همراهی دولت رقم خورد ولی آیا در شرایطی که کرایه خانه‌ها بالای یک میلیون تومان رفته این رقم می تواند به جبران هزینه مسکن و اجاره بهای کارگران کمک کند؟

 

*** کمک هزینه مسکن حق شارژ ساختمان است!

 

نجف در خصوص حق مسکن، بیان کرد:

ما نمی‌گوییم حق مسکن را افزایش دهند بلکه در یک روستای دورافتاده اجاره یک اتاق ۳۵ متری را درآوریم یا نرخ اجاره یک خانه ۵۰ متری برای یک خانواده ۴ نفره را در شهرهای دیگر بررسی کنیم، همان را ملاک افزایش حق مسکن قرار بدهیم.

این مبلغی که به اسم کمک هزینه می پردازیم دیگر کمک هزینه مسکن و اجاره بها نیست، حق شارژ ساختمان است.

 

وی سال ۹۹ را شعب ابی طالب کارگران نامید و گفت:

سال جاری حقیقتا سال سختی برای خانوارهای کارگری بود.

باز هم نمی‌گوییم حقوق کارگران را اضافه کنند بلکه درخواست ما این است که شورای عالی کار اگر نمی‌تواند دستمزد واقعی برای کارگران تصویب کند و افزایش واقعی حقوق کارگران را مدنظر ندارد، همین وضعیت سخت را برای کارگران در سال ۱۴۰۰ حفظ کند.

 

*** حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و آزاد شدن قیمت‌ها

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، کارشناس حوزه کار در پایان پیرامون قدرت معیشت کارگران، اظهار داشت:

در حال حاضر نگرانی فعالان کارگری این است که سال ۱۴۰۰ وضع کارگران از چیزی که هست به مراتب سخت‌تر شود که البته نشانه‌های حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و آزاد شدن قیمت‌ها این را تقویت می‌کند لذا انتظار ما این است که دولت و کارفرما به دستمزد کارگر نگاه مثبت‌تری داشته باشند و قدرت معیشت کارگران را برای سال ۱۴۰۰ حفظ کنند.

در سال جاری به خاطر کرونا و تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها همه در خانه ماندند و طبعا هزینه‌های آموزش، تحصیل، خورد و خوراک، آّب و برق و اینترنت هم افزایش یافت، بنابراین اگر می‌گوییم سال سختی بود از این جهت است که خرج و مخارج و هزینه‌های بیشتری به خانوارهای کارگری تحمیل شد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + ده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول