کد خبر:268304
پ
آرمان خالقی
قائم ‌مقام دبیرکل خانه صمت:

کاهش قاچاق و رونق تولید کالای ایرانی در شرایط تحریم و شیوع کرونا

قائم ‌مقام دبیرکل خانه صمت از رونق تولید کالای ایرانی در شرایط تحریم و شیوع کرونا خبر داد.

قائم ‌مقام دبیرکل خانه صمت از رونق تولید کالای ایرانی در شرایط تحریم و شیوع کرونا خبر داد.

 

*** سهولت در فضای کسب‌ و کار

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، آرمان خالقی با اشاره به شاخص سهولت فضای کسب‌ و کار در کشورمان، اظهار داشت:

در این زمینه مطابق بررسی‌های بانک جهانی امتیاز خوبی در مقایسه با دیگر کشورها نداریم و علاوه بر آن، در یک فضای عینی و عملی نیز با همه وجود در حال حس کردن آن هستیم.

 

وی در ادامه افزود:‌

هرچه دغدغه‌های برون ‌بنگاهی افزایش یابد، فضای کسب‌ و کار نامطلوب‌تر خواهد شد که نمونه آن را در بروکراسی اداری، دشواری اخذ مجوزها، تغییرات ناگهانی قوانین و مقررات، مشکلات گمرکی، مالیات، تسهیلات بانکی، قانون کار، بیمه تامین اجتماعی، ورشکستگی شرکت‌ها، قانون تجارت و غیره شاهدیم.

 

قائم ‌مقام دبیرکل خانه صمت با اشاره به مشکلات کلان اقتصادی، خاطرنشان کرد:

افزایش قیمت دلار با وجود همه مشکلاتی که برای کشور و معیشت مردم ایجاد کرد، اما در حوزه تجارت بین‌الملل سبب شد تا واردات کالاهای خارجی گران‌تر از قبل تمام شود، همین مساله سبب شد تا شاهد کاهش قاچاق و ایجاد رونق برای کالای ایرانی باشیم.

 

 

اخبار مهم صنایع:

دپوی ۵ میلیون تن کالای اساسی در بنادر و گمرکات

 

 

*** بهبود وضع تولید و روی آوردن به کالای ایرانی

 

خالقی با بیان این که سال ۹۹ با توجه به تداوم تحریم‌ها، پاندمی کرونا، تشدید تورم و رکود و سقوط ارزش ریال، برای بنگاه‌های تولیدی و اقتصادی و عموم مردم سال سختی بود، گفت:

در همین سال سخت نیز چند اتفاق ویژه را شاهد بودیم.

کاهش ارزش ریال با وجود همه مشکلاتی که برای کشور و معیشت مردم ایجاد کرد، اما در حوزه تجارت بین‌الملل سبب شد تا واردات کالاهای خارجی گران‌تر از قبل تمام شده و به‌ صرفه نباشد، همین مساله سبب شد تا شاهد ورود کمتر کالای قاچاق باشیم و فضا برای تولیدکنندگان داخلی بازتر شود.

 

وی در ادامه افزود:

این فضا به ‌ویژه در صنایع لوازم‌ خانگی، نساجی و پوشاک و صنایع غذایی، کمک حال صنایع داخلی شد.

شرایط اقتصادی سبب شد تا در حوزه کالاهای گران‌قیمت با دوام مثل حوزه ساختمان، شاهد کاهش تولید مسکن و گرانی مصالح ساختمانی باشیم، در نتیجه طیف وسیعی از مردم قادر به خرید مسکن نشدند.

 

 

قائم مقام دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت ایران با اشاره به کالاهای مصرفی با دوام، بیان کرد:

در حوزه کالاهای مصرفی با دوام نظیر خودرو، فرش و لوازم ‌خانگی، شاهد بودیم مردم نسبت به قدرت خریدشان در حال خرید هستند و برخی دیگر نیز ورود به بازار ارز، بورس و سهام را ترجیح دادند، اما آنچه مسلم است نگهداری پول نقد بسیار کاهش یافت.

افرادی که قدرت خرید کالاهای بادوام را نداشتند نیز به خرید بیشتر مایحتاج عمومی خود روی آوردند، به ‌طوری که در برخی موارد احتکار خانگی مایحتاج را شاهد بودیم.

 

خالقی در ادامه افزود:

همه تغییرات سریع یاد شده سبب شد تا محاسبات مسوولان اقتصادی کشور به هم بریزد و هر لحظه شاهد باشیم سیل نقدینگی مردم به سمت و سویی منحرف شده و آن قسمت را به هم بریزد که ناشی از مدیریت اشتباه اقتصادی است.

 

وی با بیان این که با محدود شدن ورود کالاهای خارجی و فعالیت خارجی‌ها در کشور، توان تولید داخل به راه افتاد، گفت:

به طوری که شاهد فعال شدن بسیاری واحدهای تولیدی غیرفعال و نیمه فعال و افزایش ظرفیت واحدهای موجود بودیم، همچنین اراده‌ای در قوای سه‌گانه کشور برای کمک به واحدهای راکد شکل گرفت.

به این ترتیب، پس از سال‌ها به این نتیجه رسیدیم که تولید، محور اقتصاد کشور است و تولید ملی، افتخار ملی شد و مردم بیشتری به سوی خرید کالای ایرانی روی آوردند که همه این‌ها در مجموع اتفاقاتی مبارک و از فرصت‌هایی بود که تحریم‌ها در اختیارمان گذاشت.

 

*** استقبال از عادی شدن شرایط بین‌المللی و حضور خارجی‌ها

 

خالقی با اشاره به احتمال برداشته شدن تحریم‌ها در فضای جدید سیاسی بین‌المللی، بیان کرد:

در سال‌های گذشته و متاثر از تحریم‌ها، نوعی شرایط گلخانه‌ای در فضای اقتصادی کشور ایجاد شد تا به هر نحوی تولید را حفظ کنیم، به ‌طوری که امتیازاتی داده شد تا تولید به هر قیمتی ادامه یابد.

باید مراقبت کنیم تا این شرایط سبب تنبل شدن تولیدکنندگان نشود و به شرایط حمایتی عادت نکنند، زیرا اگر روزی تحریم‌ها برداشته شود و کالاهای خارجی به بازار بیایند، آنگاه تولیدات داخلی با شوک مواجه می‌شوند.

 

وی در ادامه افزود:

همین مساله سبب شد تا امروز در صنعت خودرو با شرایط انحصاری مطلق مواجه باشیم، به ‌طوری که اگر خودروهای خارجی مدرن با امکانات و آپشن‌های روز وارد کشور شوند، تولیدات داخلی یارای رقابت با آنها را نخواهند داشت و این صنعت آسیب خواهد دید.

بر این اساس باید برای تولید رقابتی با عرضه رقابتی تلاش و هوشمندانه اقدام کنیم تا وقتی که شرایط و فضای بین‌المللی نرمال شد، آسیب نبینیم.

 

وی با تاکید بر اینکه این دیدگاه به معنای استقبال از مصرف کالاهای خارجی نیست، تصریح ‌کرد:‌

ما فعالان اقتصادی از طبیعی شدن روند مبادلات بین‌المللی استقبال می‌کنیم، زیرا در این شرایط می‌توان مواد اولیه، ماشین‌آلات و تجهیزات مورد نیاز را وارد کرده و کیفیت محصولات‌مان را در فضای رقابتی افزایش دهیم، اما تداوم فضای گلخانه‌ای موجود روح رقابت را از ما می‌گیرد.

 

خالقی با اشاره به ادبیات اقتصاد مقاومتی، اظهار داشت:

اقتصاد مقاومتی وقتی حاصل می‌شود که اقتصاد کشورمان و دیگر کشورها را به صورت دوجانبه به یکدیگر متصل کرده و هر چقدر تعداد این کشورها افزایش یابد، منافع اقتصادی مشترکی تعریف می‌شود و در این صورت، دیگر تحریم‌ها کارساز نبوده و آسیب رساندن خارجی‌ها به اقتصاد کشورمان دشوار می‌شود.

 

*** خانه صنعت و ارائه مشاوره به دولت‌ها

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، قائم ‌مقام دبیرکل خانه صمت در پایان با اشاره به در پیش بودن سال ۱۴۰۰، به انتخابات و روی کار آمدن دولت جدید، اظهار داشت:

خانه صنعت، معدن و تجارت ایران به عنوان یک تشکل، وظیفه جمع‌بندی نظرات و خواسته‌های فعالان مختلف بخش‌های تجاری، صنعتی و معدنی کشور را دارد تا بتواند گزارش‌های مدون‌تر و به ‌روزتری به دولت جدید ارائه کند تا با اطلاعات بهتری وارد عرصه کار شود.

برای سال ۱۴۰۰ در تلاشیم تا تصدی‌های دولت را حتی المقدور به تشکل‌های تخصصی خانه صنعت، معدن و تجارت تفویض کنیم تا دولت کوچک‌تر و چابک‌تر شده و بتواند به حوزه وظایف سیاست‌گذاری و نظارت خود پرداخته و از بنگاه‌داری بپرهیزد، زیرا در غیر این صورت دولت به رقیب بخش خصوصی بدل خواهد شد.

دولت و مجلس باید در این زمینه یک تصمیم جدید اتخاذ کرده و نوع نگاه‌ و رفتارشان را نسبت به مقوله خصوصی‌سازی مشخص کنند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 5 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول