کد خبر:268521
پ
فرشید فرزانگان
رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و امارات:

صادرات ۴ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلاری ایران به امارات در ۱۱ ماهه سال جاری

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و امارات از صادرات ۴ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلاری ایران به امارات در ۱۱ ماهه سال جاری خبر داد.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و امارات از صادرات ۴ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلاری ایران به امارات در ۱۱ ماهه سال جاری خبر داد.

 

*** صادرات ۴ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلاری ایران به امارات

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، فرشید فرزانگان با بیان این که در ۱۱ ماهه سال جاری بیشترین صادرات ایران بعد از چین و عراق به اما‌رات با ۴ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار بوده است که نشان دهنده افزایش مجموع صادرات و واردات میان دو کشور است، اظهار کرد:

اما‌رات در سال ۲۰۱۹ بیش از ۳۰ میلیارد دلار طلا وارد کرده است.

الماس و خودرو در رتبه‌های بعدی فهرست وارداتی این کشور قرار دارد.

 

وی با بیان اینکه بزرگترین شریک تجاری امارات در طلا و جواهر هند است، خاطرنشان کرد:

صادرات غیرنفتی اما‌رات به کشورهای جهان طلا، آلومینیوم و جواهر است و محصول پلی اتیلن با چهار میلیارد دلار در رتبه پنجم صادرات قرار گرفته است.

با توجه به این که اما‌رات تولید پلی اتیلن ندارد این رقم صادراتی مربوط به ایران است.

 

 

اخبار مهم صنایع:

دپوی ۵ میلیون تن کالای اساسی در بنادر و گمرکات

 

 

*** امارات؛ دومین شریک تجاری ایران در سال ۹۸ 

 

فرزانگان با بیان این که امارات در سال ۹۸ دومین شریک تجاری ایران محسوب می‌شد، خاطرنشان کرد:

بیشترین واردات مستقیم دبی از ایران به ترتیب مربوط به سبزی و میوه، خشکبار، سرب و آهن شکل‌دهی شده است و واردات دبی از ایران در محدوده قلمرو ۳۹۵.۴ میلیون دلار بوده است که بیشترین آن مربوط به گروه‌های سبزیجات و میوه، ماهی و زعفران و خشکبار و همچنین آهن و میلگرد است.

 

وی در ادامه افزود:

بیشترین واردات غیرنفتی از دبی به ایران در محدوده قلمرو به قلمرو نیز به ترتیب مربوط به سیگار و توتون، شکر، آب‌ معدنی و نوشیدنی‌های غیرالکلی، عطر و ادکلن، کاغذ و انواع کنسرو است و میزان صادرات مجدد دبی به ایران هم سه میلیارد و ۱۲۷ میلیون دلار بوده است.

 

*** سهم ایران از بازار صادرات به امارات حدود ۲ درصد بوده است

 

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و اما‌رات با بیان اینکه ۱۵ کشور همسایه یک هزار و ۱۶۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۸ واردات داشته‌اند، اظهار داشت:

بیشترین واردات مربوط به اما

رات با ۲۶۱ میلیارد دلار بود و سهم ایران از این بازار حدود ۲ درصد بوده است.

هدف‌گذاری ایران در سال ۹۸ برای صادرات به امارات حجم ۶ میلیارد دلاری و در سال ۹۹ حجم هفت میلیاردی بود که عملا هیچ یک محقق نشد و در سال ۹۸ تنها ۴.۵ میلیارد دلار آن محقق شد.

برای سال ۱۴۰۰ هدف‌گذاری ۸ میلیارد دلاری شده است که به نظر موانع زیادی بر سر راه آن وجود دارد.

 

*** موانع موجود در راه تجارت ایران و امارات

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و اما‌رات در پایان با اشاره به موانع موجود در راه تجارت ایران و ام‍ارات، اظهار داشت:

یکی از این موانع سختگیری بانک مرکزی امارات برای حساب‌های بانکی ایرانی‌ها است و از سوی دیگر ضعف ناوگان حمل ‌و نقل به خصوص حمل و نقل جاده‌ای کانتینری یخچال‌دار می‌تواند هزینه‌های زیادی را بر تجارت اضافه کند، همچنین با مشکل عدم وجود زیرساخت‌های سردخانه‌ای برای محصولات کشاورزی مواجه هستیم.

برای تسهیل تجارت با اما‌رات راهکارهایی مانند تسهیل سفرهای فعالان اقتصادی، ارتباط بانک‌های ملی و صادرات با بانک‌های اما‌رات، برگزاری‌های نمایشگاه‌های دائمی وجود دارد که می‌تواند کمک شایانی به بهبود فضای تجاری کند.

حضور پررنگ تجار ایرانی در نمایشگاه اکسپو، اتخاذ دیپلماسی فعال اقتصادی به خصوص در مورد اما‌رات، بحرین و به ویژه عربستان با ظرفیت ۱۳۵ میلیارد دلاری پذیرش کالا، وجود دارد.

علاوه بر این‌ها ما نیاز به تصویب FATF داریم، اما‌رات بر قوانین آن تأکید زیادی دارد و این موضوع در تجارت با امارات باعث مشکل شده است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 8 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول