کد خبر:268408
پ
علی+مروی
کارشناس مسائل اقتصادی:

افزایش حقوق کارکنان دولت، نارضایتی اجتماعی را در پی دارد

کارشناس مسائل اقتصادی معتقد است، افزایش حقوق کارکنان دولت، نارضایتی اجتماعی را در پی دارد.

کارشناس مسائل اقتصادی معتقد است، افزایش حقوق کارکنان دولت، نارضایتی اجتماعی را در پی دارد.

 

*** کسری تراز عملیاتی به چه معنا است؟ 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، علی مروی در نشست بررسی کسری بودجه دولت و خطر ابرتورم با بیان اینکه در نسخه اولی که دولت برای بودجه ۱۴۰۰ ارائه داد ۳۱۹ هزار میلیارد تومان کسری تراز عملیاتی داشتیم، اظهار کرد:

کسری تراز عملیاتی به این معنا است که پول‌هایی که دولت از جامعه تحت عنوان درآمدهای مالیاتی جمع می‌کند در مقابل پول‌هایی که تحت عنوان بودجه جاری که عمدتاً به حقوق و دستمزد کارکنان دولت و کمک به صندوق‌های بازنشستگی برای پرداخت حقوق بازنشستگان اختصاص داده می‌شود کمتر بوده و این تراز منفی است.

 

*** دولت از چه راهی می‌خواهد جبران کسری بودجه را تامین کند؟

 

وی با بیان اینکه تفاوت سمت درآمد با مصرف در بودجه سال آینده ۳۱۹ هزار میلیارد تومان است که دولت از چند روش همچون انتشار اوراق و واگذاری دارایی‌های دولتی می‌خواهد این کسری را جبران کند، گفت:

انتشار اوراق، دولت را بدهکارتر می‌کند اما از آنجایی که استانداردهای بدهکاری دولت ایران با استانداردهای دنیا فاصله دارد، اجرای این روش امکانپذیر است.

 

*** روش واگذاری دارایی‌های دولت

 

کارشناس مسائل اقتصادی با بیان اینکه روش واگذاری دارایی‌های دولت نیز راه‌هایی است که به افزایش پایه پولی و تورم منجر نمی‌شود، گفت:

با این وجود، ظرفیت واگذاری اموال و دارایی‌های دولت و همچنین انتشار اوراق در حد ۳۱۹ هزار میلیارد تومان نیست لذا دولت نهایتاً مجبور است درآمدهای فروش نفت را به بانک مرکزی داده و آن را به ریال تبدیل کند.

این روش در کوتاه مدت شاید به کاهش نرخ ارز منجر شود اما در بلندمدت هم به تولید کننده ضربه می‌زند و هم فنر ارزی را فشرده‌تر کرده که در سال‌های آینده به در رفتن این فنر می‌انجامد و با ابر تورم روبه رو می‌شویم.

متأسفانه در لایحه اصلاحی دولت این شکاف میان درآمد و مصارف دولت بیشتر شد و به ۴۷۷ هزار میلیارد تومان رسید که ۹۰ تا ۱۰۰ هزار میلیارد تومان آن در مجلس اضافه شد.

بودجه ۱۴۰۰ هم برای تورم و هم برای توسعه ملی بسیار خطرناک است آن هم در شرایطی که در حال مذاکره با غربی‌ها هستیم، این اندازه وابستگی به درآمدهای نفتی موجب می‌شود دست پایین را در مذاکرات داشته باشیم.

 

 

اخبار مهم صنایع:

دپوی ۵ میلیون تن کالای اساسی در بنادر و گمرکات

 

 

*** افزایش حقوق کارکنان دولت، نارضایتی اجتماعی در پی دارد

 

مدرس دانشگاه از دیگر نقاط ضعف بودجه ۱۴۰۰ را تبعات اجتماعی آن عنوان و اظهار کرد:

وقتی مردم می‌بینند که دولت ۵۰ درصد به حقوق کارکنان دولت که ۸۵ درصد آنها جز ۵ دهک بالای درآمدی هستند از این تبعیض ناراضی خواهند شد.

 

این اقتصاددان با بیان اینکه دولت‌ها معمولاً در سال پایانی فعالیت به انضباط مالی توجهی ندارند، بودجه ۱۴۰۰ را بسیار بد دانست و گفت:

از آنجایی که مجالس ما هم ذاتاً مجالس عوام هستند انتظاری از این مجلس نمی‌رفت و خروجی آن به شکاف بیشتر دخل و خرج منجر شد.

 

*** کاهش شدید بودجه عمرانی در لایحه ۱۴۰۰

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، کارشناس مسائل اقتصادی با انتقاد از کاهش شدید بودجه عمرانی در لایحه ۱۴۰۰، اظهار کرد:

تبعات بودجه ۱۴۰۰ بیشتر در متغیرهای اقتصاد کلان اثر دارد و شکاف حدوداً ۵۰۰ هزار میلیارد تومانی دخل و خرج دولت یا اثر تورم‌زایی دارد یا تولیدزدایی یا هر دو، ویژگی توسعه‌ای بودن بودجه نیز با کاهش بودجه عمرانی عملاً از بین رفته است و سال آینده هیچ اتفاقی برای خروج از رکود و ایجاد رونق رخ نخواهد داد.

هزینه‌هایی که شکاف دخل و خرج دولت به اقتصاد کشور وارد می‌کند برگشت ناپذیر بوده و نه تنها بودجه ۱۴۰۰ را تحت تأثیر قرار می‌دهد بلکه بودجه سال‌های آتی را نیز به گروگان می‌گیرد و دولت‌های بعدی نمی‌توانند این شکاف را به سرعت پر کنند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 4 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول