کد خبر:268024
پ
۱
رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران:

نوسانات ارزی به تولید داخلی آسیب جدی زد/ تهدیدهایی که فرصت‌آفرین شد

رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران معتقد است، نوسانات ارزی موجب شد مواد اولیه هر روز با یک نرخ عرضه شود بنابراین آسیب‌های بزرگی به تولید داخلی وارد کرد.

رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران معتقد است، نوسانات ارزی موجب شد مواد اولیه هر روز با یک نرخ عرضه شود بنابراین آسیب‌های بزرگی به تولید داخلی وارد کرد.

 

*** فرصت‌های صنایع

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، ابوالفضل روغنی با بیان اینکه در سال جاری ۴ فرصت مناسب برای تولید داخلی به وجود آمده بود، اظهار داشت:

این ۴ فرصت در واقع تهدیدهایی بودند که قابلیت تبدیل شدن به فرصت را داشتند، مورد نخست افزایش نرخ دلار بود چراکه این مسئله به خودی خود برای تولید داخلی مناسب است.

مورد دوم تصمیم دولت مبنی بر مدیریت واردات و ممنوعیت واردات ۱۶۰۰ قلم کالا بود.

مورد سوم تحریم بود که باعث شد به توان داخلی تکیه کنیم و همچنین عامل چهارم نیز شیوع کووید ۱۹ بود که اگرچه تهدید به شمار می‌رفت اما در عمل برای برخی از صنایع همچون صنایع دارویی و غذایی فرصت مناسبی ایجاد کرد.

 

*** تهدیدهای صنایع

 

وی درخصوص تهدیدهایی که برای تولید داخلی به وجود آمده بود، بیان کرد:

در مقابل تهدیدهایی هم برای تولید وجود داشت، مهم‌ترین تهدید برای تولید داخل در سال جاری، نوسانات ارزی بود.

این نوسانات ارزی که موجب شد مواد اولیه هر روز با یک نرخ عرضه شود آسیب‌های بزرگی به صنعت کشور وارد کرد.

یعنی در عین حال که افزایش نرخ دلار برای تولید داخل یک فرصت بود اما نوسانات ارزی یک تهدید بود، در سال ۹۸ و ۹۹ به قدری نوسانات ارزی سنگین بود که تولیدکنندگان دچار چالش‌های زیادی شدند و امکان برنامه‌ریزی از آنها سلب شد.

مورد دوم شیوع کرونا بود که با توجه به ناشناخته بودن این ویروس، تقریباً تا ۴ ماه نخست سال بسیاری از مشاغل از جمله مشاغل خدماتی و صنعت گردشگری تعطیل شدند و آسیب دیدند و اگرچه دولت قصد حمایت مالیاتی، بیمه‌ای و تسهیلاتی داشت اما در نهایت محقق نشد و به تولیدکننده فشار وارد و تهدید بدی برای صنایع ایجاد شد.

بخش‌هایی از فعالیت‌های عمرانی هم ناشی از کاهش درآمد نفت کم شد و برای صنعت مشکل ایجاد کرد.

 

روغنی در ادامه، گفت:

در سال جاری برخی از صنایع ما همچون لوازم خانگی، کاغذ، صنایع نساجی، سیمان و … علی رغم همه تهدیدات، رشد تولید داشت.

اما بخش‌های خدمات، حمل و نقل، هتلداری، گردشگری و… نیز دچار چالش شدند، اما در مجموع بر اساس جمع جبری در سال ۹۹ نسبتاً سال بدی برای صنعت نداشتیم که امیدواریم در سال ۱۴۰۰ فرصت‌های بهتری به وجود بیاید زیرا صنعت منجر به ثروت ملی، اشتغال پایدار، افزایش درآمد سرانه ملی، رفاه و امنیت اجتماعی می‌شود.

 

 

اخبار مهم صنایع:

ارسال ۱۵ هزار پرونده تخلف میوه فروشی به تعزیرات

توزیع گسترده میوه از روز‌های آینده

۶۷۰ هزار نفر بیمه بیکاری کرونا گرفتند

 

 

*** نوسانات ارزی به تولید ضربه زد

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران در پایان پیرامون چالش تأمین مواد اولیه در سال جاری، تصریح کرد:

یکی از تهدیدهایی در سال جاری با آن مواجه بودیم انبارش مواد اولیه در گمرکات کشور و کمبود مواد اولیه به دلیل عدم تخصیص ارز برای واردات بود.

در ۳ ماه پایان سال صنایع به این نتیجه رسید که پیشنهادات بخش خصوصی و کارآفرینان را مورد توجه قرار دهد که موجب شد بخشی از مشکلات مواد اولیه حل شود. اما بیم این می‌رفت که مشکلاتی که بانک مرکزی به وجود آورده بود برای ما چالش جدی ایجاد کند.

دستورالعمل‌های ارزی بانک مرکزی شرایط‌ بسیار سخت‌گیرانه‌ای برای صنعت ایجاد کرد چرا که تصمیمات ارزی اتخاذ شده غلط بودند اما بعد توجه دولت به پیشنهادات بخش خصوصی مسیر هموار شد.

با شیوه بانک مرکزی، بازگشت ارز صادراتی صددرصد عملی نمی‌شد چراکه روند خرید و فروش و صادرات حداقل ۴ ماه طول می‌کشد حتی در برخی صنایع همچون داروسازی پروسه تا ۱۵ ماه نیز طول می‌کشد.

مهر

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 4 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول