کد خبر:268214
پ
ظرفیت نیروگاه‌ها
مدیرکل دفتر بودجه و تامین منابع شرکت برق حرارتی:

قیمت گواهی ظرفیت نیروگاه‌ها از فروردین افزایش می‌یابد

مدیرکل دفتر بودجه و تامین منابع شرکت برق حرارتی از افزایش قیمت گواهی ظرفیت نیروگاه‌ها از ابتدای سال آینده خبر داد.

مدیرکل دفتر بودجه و تامین منابع شرکت برق حرارتی از افزایش قیمت گواهی ظرفیت نیروگاه‌ها از ابتدای سال آینده خبر داد.

 

*** تعیین نرخ واقعی از طریق مکانیزم عرضه و تقاضا

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، علی صابری با اشاره به اینکه اوراق گواهی ظرفیت دارای یک قیمت تئوریک است، اظهار کرد:

این قیمت تئوریک به گونه‌ای تعیین می‌شود که زیان ناشی از حمایت در قالب خرید تضمینی برق جبران شود، اما نرخ واقعی این اوراق در بورس از طریق مکانیزم عرضه و تقاضا تعیین می‌شود، بنابراین قیمت‌ها ممکن است با ارزش ذاتی اوراق متفاوت (کم یا زیاد) باشد و این مسئله در مورد هر اوراقی صادق است.

به طور مثال ممکن است رکود یا انتظار رکودی بین فعالان اقتصادی در بازار و کشور به وجود بیاید و متقاضی واقعی برای گواهی ظرفیت وجود نداشته باشد، یا کسانی که قبلاً گواهی ظرفیت خریده‌اند، گواهی ظرفیت خود را به عنوان فروشنده (کاهش قدرت قراردادی) ارائه دهند که شرایط خاص صنعت برق باعث شده است گواهی ظرفیت، بازار متمایزی نسبت به دیگر بازارها داشته باشد.

 

مدیرکل دفتر بودجه و تأمین منابع شرکت برق حرارتی در ادامه، افزود:

در شرایط رونق اقتصادی، متقاضی خرید انشعاب بالا بوده و متناسب با آن متقاضی برای گواهی ظرفیت نیز افزایش پیدا خواهد کرد و برعکس این حالت در شرایط رکود اتفاق می‌افتد، بنابراین قیمت گواهی ظرفیت تابعی از چندین متغیر از جمله انتظارات رکود و رونق کشور و انتظارات قیمتی آن است.

 

*** اتخاذ تصمیم درستی از میزان مورد نیاز برای سرمایه‌گذاری در احداث نیروگاه

 

صابری با تاکید بر اینکه اگر بازار گواهی ظرفیت به طور کامل شکل بگیرد، قیمت آن تعیین‌کننده میزان سرمایه‌گذاری لازم برای ایجاد ظرفیت جدید برق کشور است، گفت:

بنابراین باید به عنوان یک نماگر اقتصادی به قیمت گواهی ظرفیت نگریسته شود که وقتی قیمت آن افت پیدا می‌کند بدین معنا است که متقاضیان انشعاب یا در حال عرضه گواهی ظرفیت خود هستند و انشعابات خود را می‌فروشند یا عرضه گواهی ظرفیت بسیار زیاد است و نیروگاه‌های زیادی وارد مدار شده‌اند.

بدین منظور دولت باید متناسب با عرضه گواهی ظرفیت که منجر به کاهش قیمت و یا افزایش قیمت می‌شود، تصمیم درستی از میزان حمایت یا میزان مورد نیاز برای سرمایه‌گذاری در احداث نیروگاه اتخاذ کند.

به عنوان مثال در شرایطی که قیمت گواهی ظرفیت کاهش پیدا می‌کند، دولت ممکن است تصمیم بگیرد که برای چند سال آینده در بخش نیروگاهی سرمایه‌گذاری کمتری انجام دهد و این سرمایه را به سمت صنایع دیگر سوق دهد.

 

مدیرکل دفتر بودجه و تأمین منابع شرکت برق حرارتی ادامه داد: از طرف دیگر هم ممکن است برای سرمایه‌گذاری در این صنعت حمایت‌های لازم را به عمل آورد، زیرا صنعت برق یک صنعت زیرساختی و پیشرو است، بنابراین اگر کمبودی در این صنعت باشد یا متوقف شود، صنایع دیگر متوقف خواهند شد و به نوعی کل بخش‌های کشور به صورت زنجیروار متضرر خواهند شد.

 

صابری با بیان اینکه گواهی ظرفیت یک نماگر بسیار خوب برای سیاستگذار و دولت است تا از روی قیمت گواهی ظرفیت تشخیص دهد که کشور در چند سال آینده نیاز به ظرفیت برق جدیدی دارد یا نه و بر اساس آن تصمیم بگیرد، خاطرنشان کرد:

بخش خصوصی نیز از این نماگر استفاده می‌کند تا بداند از این مسیر به چه میزان می‌تواند نیروگاه خود را تأمین مالی کند و برای فروش برق تولیدی خود چه میزان ظرفیت در کشور وجود خواهد داشت.

 

*** قیمت فعلی گواهی ظرفیت

 

وی با اشاره به قیمت فعلی گواهی ظرفیت، گفت:

بازار گواهی ظرفیت در انتهای سال ۹۸ با نرخ برآوردی برای قیمت تئوریک راه‌اندازی گردید و در طول سال نیز در مقطعی افزایش و هم اکنون با نرخ ۱۰,۶۳۹ ریال به ازای هر وات عرضه می‌گردد، منتها این نرخ در راستای راه‌اندازی و گسترش بازار بوده و در آینده نه چندان دور افزایش خواهد یافت، لذا متقاضیان و مشمولانی که مکلف‌اند این اوراق را خریداری کنند بهتر است نسبت به خرید آن اقدام نمایند.

بر اساس مصوبه ابلاغی وزارت نیرو شاهد افزایش قیمت گواهی ظرفیت از ابتدای سال ۱۴۰۰ خواهیم بود.

این افزایش اینگونه خواهد بود که در صورتی که حجم مبنای اوراق گواهی ظرفیت (به میزان پنج مگاوات و به صورت تجمعی تعیین گردیده است) در یک یا چندین روز به صورت تجمعی معامله گردد و افزایش قیمت اوراق در روز معاملاتی بعد به میزان پنج درصد انجام خواهد شد، البته این برای گواهی ظرفیتی است که از سمت شرکت برق حرارتی عرضه خواهد شد.

 

*** در چه صورتی مشمول جرایم ناشی از عدم ارائه نخواهند شد؟

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مدیر کل دفتر بودجه و تأمین منابع شرکت برق حرارتی با تاکید بر اینکه مشمولان و متقاضیان در صورت خرید و ارائه اوراق تا انتهای سال مشمول جرایم ناشی از عدم ارائه نخواهند شد، اظهار کرد:

در حال حاضر با همکاری نهادهای ذیربط، گواهی ظرفیت چندین نیروگاه پذیرش شده و هم اکنون در تابلو بورس با نرخ ۱۰,۶۳۹ ریال به ازای هر وات عرضه شده است.

با توجه به اینکه برنامه افزایش قیمت از ابتدای سال آینده اجرا خواهد شد، از این رو توصیه می‌شود مشمولان و متقاضیان سریعاً اقدام به خرید نمایند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + هفت =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول