کد خبر:268058
پ
بهزاد محمدی
مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی:

عزم جدی دولت برای توسعه زنجیره پروپیلن در کشور

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی از عزم جدی دولت برای  توسعه زنجیره پروپیلن در کشور خبر داد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی از عزم جدی دولت برای  توسعه زنجیره پروپیلن در کشور خبر داد.

 

*** فراهم‌سازی اجرای طرح‌های زنجیره پروپیلن

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، بهزاد محمدی با تأکید بر توسعه زنجیره ارزش محصولات پتروشیمی برای کیفی‌سازی و توسعه هوشمند این صنعت، اظهار کرد:

با تصویب آئین‌نامه ساخت واحدهای میان‌دستی و پایین‌دستی پتروشیمی و اصلاح آئین‌نامه تخفیف پلکانی خوراک در هیئت دولت، زمینه اجرای طرح‌های زنجیره‌پروپیلن فراهم شد.

 

وی درباره مصوبه هیئت دولت برای توسعه صنعت پتروشیمی و آمایش سرزمین در حوزه این صنعت، گفت:

خوشبختانه مصوبه بسیار خوب و مؤثری صادر شده است که شامل دو بخش کلی است، بخش نخست آئین‌نامه ساخت واحدهای میان‌دستی و پایین‌دستی پتروشیمی با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و تعاونی برای انتقال‌پروپیلن تولیدی به داخل کشور با رویکرد آمایش سرزمینی و ایجاد اشتغال پایدار است که مسیر توسعه زنجیره ارزشمند پروپیلن را در کشور تسهیل می‌کند و بخش دوم اصلاح آئین‌نامه تخفیف پلکانی خوراک است که با اصلاحات انجام شده کاربردی‌تر و مؤثرتر می‌شود.

 

 

اخبار مهم صنایع:

رشد مثبت اقتصادی کشور در ۹ ماه نخست سال جاری

توزیع گسترده میوه از روز‌های آینده

ارسال ۱۵ هزار پرونده تخلف میوه فروشی به تعزیرات

 

 

*** ارسال دو آئین‌نامه‌ در خصوص توسعه هوشمند صنعت پتروشیمی به هیئت دولت

 

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی درباره کمک این مصوبه به توسعه صنعت پتروشیمی، افزود:

همانطور که پیش‌تر هم اعلام شده بود، شرکت ملی صنایع پتروشیمی مطالعه و بررسی گسترده‌ای در خصوص ساختار کیفی صنعت پتروشیمی انجام داده است و راهبرد توسعه زنجیره ارزش محصولات را یک راهبرد و راهکار اساسی برای کیفی‌سازی و توسعه هوشمند صنعت پتروشیمی می‌داند.

در این راه لازم است برخی از مواد قانونی و مقرراتی ایجاد و یا اصلاح شوند که دو آئین‌نامه‌ای که به آن اشاره شد در همین زمینه تدوین و به هیئت دولت ارسال شد.

 

*** دلایل توسعه نیافتن کافی زنجیره پروپیلن

 

محمدی با اشاره به اینکه زنجیره‌پروپیلن مهمترین زنجیره ارزش محصولات در صنعت پتروشیمی است، اما تا کنون در توسعه آن موفق عمل نشده است و یا ناکافی بوده است، عنوان کرد:

بخش عمده‌ای از واردات محصولات پتروشیمی، حدود ۶۰۰ میلیون دلار در زنجیره پروپیلن بوده که معادل ۴۰ درصد از کل ارزش واردات محصولات پتروشیمی است.

در بررسی دلایل توسعه نیافتن کافی زنجیره پروپیلن به مواردی از جمله مشکلات و موانع تولید پروپیلن در کشور برخوردیم، زیرا می‌دانیم اگر پروپیلن کافی تولید شود، زنجیره پایین‌دست آن جذابیت دارد و توسعه می‌یابد، هم‌اکنون حدود یک میلیون تن پروپیلن در کشور تولید می‌شود که برای جبران کمبود آن طرح‌هایی تعریف کرده‌ایم که در پایان برنامه هفتم توسعه، سال ۱۴۰۵ تولید پروپیلن ایران به حدود ۴ میلیون تن می‌رسد.

 

*** توسعه طرح‌های پایین‌دست پروپیلن با صدور مصوبه

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در پایان با بیان اینکه برای اجرایی شدن این طرح‌ها لازم بود مسیر توسعه تسهیل و هموار شود، اظهار کرد:

با آئین‌نامه‌های فوق در عمل این زمینه فراهم شده است و طرح‌های تولید پروپیلن که در پارک پروپیلن عسلویه طراحی شده و خوشبختانه موافقت‌نامه اولیه طرح‌های آن هم از سوی وزارت نفت صادر شده است به سمت اجرایی شدن خواهند رفت.

از سوی دیگر با توجه به لزوم توجه به توسعه متوازن و آمایش سرزمینی در حوزه صنعت پتروشیمی، با صدور این مصوبه از سوی هیئت دولت، طرح‌های پایین‌دست پروپیلن در مناطق داخلی کشور قابل توسعه خواهند بود و به بازار هدف که همان بنگاه‌های کوچک و متوسط هستند، نزدیک می‌شوند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + بیست =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول