کد خبر:268292
پ
حراج اوراق بدهی دولتی
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی اعلام شد

نزدیک به ۱۱ هزار میلیارد ریال اوراق بدهی دولتی طی هفته منتهی به ۱۹ اسفندماه سال  ۹۹ توسط سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی خریداری شد.

نزدیک به ۱۱ هزار میلیارد ریال اوراق بدهی دولتی طی هفته منتهی به ۱۹ اسفندماه سال  ۹۹ توسط سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی خریداری شد.

 

*** خریداری هزار میلیارد ریال اوراق بدهی دولتی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، پیرو اطلاعیه در ۱۲ اسفند‌ماه سال ۹۹ در خصوص برگزاری حراج اوراق بدهی دولتی، طی برگزاری چهل و یکمین مرحله از این حراج، ۱۰.۹ میلیارد ریال از این اوراق فروخته شد.

این اطلاعیه می‌افزاید یک بانک سفارش خود را به ارزش ۵.۹ هزار میلیارد ریال در سامانه بازار بین‌بانکی ثبت کرد.
 
وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز ضمن پذیرش این درخواست با فروش ۵.۹ هزار میلیارد ریال اوراق اراد ۷۷ با نرخ بازده تا سررسید ۱۹.۷۴ درصد موافقت کرد.

معاملات مربوط به فروش این اوراق در روز سه‌شنبه ۱۹ اسفند‌ماه سال ۹۹ توسط کارگزاری بانک مرکزی در سامانه معاملاتی بورس ثبت شد.
 
طی هفته گذشته، ۳.۵ هزار میلیارد ریال اوراق اراد ۶۵ با نرخ بازده تا سررسید ۲۱.۵ درصد و ۱.۵ هزار میلیارد ریال اوراق اراد ۸۲ با نرخ بازده تا سررسید ۲۰.۵ درصد در بورس فروخته شد، بنابراین در مجموع، ۱۰.۹ هزار میلیارد ریال اوراق بدهی دولتی طی هفته منتهی به ۱۹ اسفند‌ماه سال ۹۹ توسط سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی خریداری شد.

 

*** برگزاری حراج اوراق بدهی دولتی

 

کارگزاری بانک مرکزی در راستای عرضه تدریجی اوراق در تواتر‌های هفتگی، مرحله چهل و دوم حراج اوراق بدهی دولتی جهت فروش به بانک‌ها، موسسات اعتباری غیربانکی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری، شرکت‌های بیمه‌ای و شرکت‌های تأمین سرمایه را در  ۲۶ اسفند‌ماه سال ۹۹ اجرا می‌کند.

اوراق عرضه شده در این حراج، مرابحه عام، کوپن‌دار و با تواتر پرداخت سود شش‌ماهه (پرداخت کوپن دوبار در سال) است.
 
همچنین در ۲۶ اسفند‌ماه سال ۹۹، پنجمین مرحله از حراج اوراق سلف موازی استاندارد نفت خام برگزار می‌شود.

بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی متقاضی شرکت در این حراج می‌توانند نسبت به ارسال سفارش‌های خود تا ساعت ۱۲:۰۰ در ۲۴ اسفند‌ماه سال ۹۹ تنها از طریق سامانه بازار بین بانکی اقدام کنند.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری، شرکت‌های بیمه‌ای و شرکت‌های تأمین سرمایه متقاضی شرکت در این حراج نیز می‌توانند سفارش‌های خود را تا ساعت ۱۲:۰۰ در ۲۴ اسفندماه سال  ۹۹ از طریق سامانه مظنه‌یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران ثبت کنند. معاملات مربوط به این حراج در ۲۶ اسفندماه سال ۹۹ انجام خواهد شد.
 
تمام نهاد‌های مالی متقاضی شرکت در این حراج می‌توانند سفارش‌های خود را در هر نماد به طور جداگانه ارسال کنند.

 

 

اخبار مهم صنایع:

دپوی ۵ میلیون تن کالای اساسی در بنادر و گمرکات

 

 

*** بانک مرکزی مجاز به خرید و فروش اوراق مالی اسلامی دولت در بازار ثانویه اوراق است

 

به گزارش خبرگزاری صنایع،  شایان ذکر است حداقل حجم سفارش در هر یک از نماد‌های مزبور ۵۰۰ هزار ورقه است.

همچنین به نهاد‌های مالی شرکت کننده در این حراج توصیه می‌شود، تنوع‌ بخشی به سبد دارایی‌های مالی را در سفارش‌گذاری مدنظر قرار دهند.
 
ذکر این نکته ضروری است که وزارت امور اقتصادی و دارایی الزامی به پذیرش کلیه پیشنهادات دریافت شده یا فروش کلیه اوراق عرضه شده در حراج ندارد.

بانک مرکزی سفارشات دریافت شده را برای تصمیم‌گیری به وزارت امور اقتصادی و دارایی ارسال می‌کند و وزارتخانه مزبور، نسبت به تعیین سفارش‌های برنده از طریق مشخص کردن حداقل قیمت پذیرفته شده در سازوکار حراج اقدام می‌کند.

در نهایت، عرضه اوراق به تمامی برندگان به قیمت یکسان انجام می‌شود.
 
همچنین بر اساس جزء (۴) بند «ک» تبصره (۵) قانون بودجه سال ۹۹، بانک مرکزی تنها مجاز به خرید و فروش اوراق مالی اسلامی دولت در بازار ثانویه اوراق است، بنابراین در چارچوب قوانین، بانک مرکزی مجاز به خرید اوراق مالی اسلامی در بازار اولیه نبوده و نمی‌تواند در فرآیند برگزاری حراج، اوراق بدهی دولتی را با هدف تامین مالی دولت خریداری کند.
 
همچنین، کارگزاری بانک مرکزی تامین‌کننده زیرساخت معاملات و برگزارکننده حراج فروش اوراق به بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی عضو بازار بین‌بانکی است و تعهدی نسبت به حجم و قیمت اوراق به فروش رفته در بازار اولیه ندارد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 16 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول