کد خبر:268113
پ
رافع
رئیس مرکز ملی فرش ایران:

افزایش ۱۶.۴ درصدی صادرات فرش دستباف در ۹ ماه سال ۹۹

رئیس مرکز ملی فرش ایران از افزایش ۱۶.۴ درصدی وزن صادرات فرش دستباف در ۹ ماه سال ۹۹  خبر داد.

رئیس مرکز ملی فرش ایران از افزایش ۱۶.۴ درصدی صادرات فرش دستباف در ۹ ماه سال ۹۹  خبر داد.

 

*** افزایش ۱۶.۴ درصدی وزن صادرات فرش دستباف در ۹ ماه امسال

 

به گزارش خبرگزاری صنایع،  از افزایش ۱۶.۴ درصدی وزن صادرات فرش دستباف در ۹ ماه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال ۹۸ خبر داد و اظهار داشت:

به دنبال تحریک تقاضا برای فروش هرچه بهتر فرش ‌دستباف هستیم و در همین راستا فروش اقساطی را در برنامه داریم که بانک مرکزی ۲ بانک و چند صندوق را در این زمینه معرفی کرده است و در همین راستا تفاهم نامه همکاری با صندوق کارآفرینی امید منعقد خواهد شد.

 در ۹ ماهه سال ۹۹ بیش از ۲ هزار و ۷۶۴ تن فرش دستباف ایران به کشورهای هدف صادر شده است که این رقم در مدت مشابه پارسال بیش از ۲ هزار و ۳۶۶ تن بوده است.

 

*** فعالیت بیش از دو میلیون نفر در هنر صنعت فرش دستباف

 

رئیس مرکز ملی فرش ایران با بیان اینکه بیش از ۲ میلیون نفر در حوزه فرش دستباف مشغول به کار هستند، گفت:

۶۰ درصد از این شاغلین، قالیبافان مستمر، ۳۱ درصد قالیبافان فصلی و ۹ درصد در زمینه مشاغل جانبی فرش دستباف مشغول به کار هستند.

 

*** درخواست تخصیص ۱۵۰۰ میلیارد تومان برای بیمه ۳۳۳ هزار نفر قالیباف

 

رافع با اعلام اینکه سال جاری ۲۶۱ هزار و ۶۴ نفر قالیباف بیمه تامین اجتماعی شده است، تصریح کرد:

درخواست برای ۲۰ درصد افزایش بیمه شدگان در سال ۱۴۰۰ به تعداد ۳۱۳ هزار نفر با تخصیص مبلغ تقریباً یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان انجام شده است.

 

*** ارائه بیمه درمان تکمیلی قالیبافان

 

وی درباره ارائه بیمه درمان تکمیلی قالیبافان برای اولین بار در دولت، افزود:

برای اولین بار در دولت تدبیر و امید، بیمه درمان تکمیلی برای قالیبافان ارائه شده است که در یک هفته ۲۳ هزار نفر برای دریافت این بیمه ثبت نام کرده اند.

 

*** افزایش ۳۴ درصدی تولید فرش دستباف در ۱۰ ماه سال ۹۹

 

رئیس مرکز ملی فرش ایران همچنین با اشاره به آمار تولید فرش دستباف در ۱۰ ماه سال ۹۹ از رشد ۳۴ درصدی در این حوزه خبر داد و افزود:

در ۱۰ سال جارییک میلیون و ۸۶۹ هزار و ۴۰۳ متر مربع فرش دستباف تولید شد که این رقم در سال ۱۳۹۸ یک میلیون و ۲۳۱ هزار و ۳۲۱ مترمربع بوده است.

 

رافع همچنین در خصوص میزان تولید فرش دستباف بر اساس نوع تولید بیان کرد:

۴۲ درصد از فرش تولیدی تا پایان دی ماه سال جاری فرش تجاری، ۱۹ درصد درشت باف، ۱۶ درصد ظریف و کرک، ۹ درصد تابلو فرش، ۸ درصد گبه و ۶ درصد تمام ابریشم بوده است.

 

*** تشکیل ستاد راهبری فرش دستباف در مرکز ملی فرش ایران

 

وی در ادامه به تشکیل ستاد راهبری فرش دستباف در مرکز ملی فرش ایران اشاره کرد و گفت:

در این ستاد ۸ نفر از نمایندگان بخش خصوصی، اتحادیه‌های مختلف صادر‌کنندگان، تولیدکنندگان و فروشندگان فرش دستباف حضور دارند.

 

 

اخبار مهم صنایع:

رشد مثبت اقتصادی کشور در ۹ ماه نخست سال جاری

توزیع گسترده میوه از روز‌های آینده

ارسال ۱۵ هزار پرونده تخلف میوه فروشی به تعزیرات

 

 

*** راه‌اندازی خانه‌های فرش در کشورهای هدف صادراتی

 

رئیس مرکز ملی فرش ایران در ادامه سخنان خود توسعه بازار، ترویج و ارتقاء کیفیت فرش دستباف را از اولویت‌های وزارت صنعت عنوان کرد و افزود:

پنج پروژه ذیل این اولویت تعریف شده است که در این راستا ایجاد خانه‌های فرش در کشورهای هدف صادراتی را دنبال می‌کنیم.

خانه‌های فرش متکی به بخش خصوصی خواهند بود و در قانون ششم توسعه نیز راه‌اندازی این خانه‌ها ابلاغ شده است که شیوه نامه‌های آن تدوین و مورد تایید سازمان توسعه تجارت ایران نیز قرار گرفته است.

 

*** تخصیص بودجه ۱۰۰۰ میلیارد تومانی از سوی وزارت صنعت برای توسعه قالیبافی

 

وی همچنین به تخصیص یک هزار میلیارد تومان اعتبار به صورت تسهیلات ارزان قیمت برای ایجاد مجتمع‌های قالیبافی و کارگاه‌های متمرکز و غیر متمرکز از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت اشاره کرد و افزود:

برش استانی سهمیه بندی این اعتبارات انجام شده است و هر استان با توجه به سرانه قالیبافان و درصد بافندگانش از کل کشور این بودجه را دریافت می کند.

 

رافع همچنین از اختصاص یک هزار میلیارد تومان دیگر از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به توسعه هنر صنعت خبر داد

 

*** صادرات فرش نباید مشمول رفع تعهد ارزی باشد

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس مرکز ملی فرش ایران در پایان در مورد مشکلات ایجاد شده برای صادرکنندگان به دلیل سیاست رفع تعهدات ارزی، اظهار کرد:

قبول داریم که نباید برای صادرات فرش، سیاست رفع تعهد ارزی را اجرا کرد اما این اتفاق افتاده و ما با رایزنی‌هایی که انجام داده‌ایم، مهلت رفع تعهد ارزی برای صادرات فرش که سال ۹۸ یکسال تعیین شده بود، سال ۹۹ نیز یکسال خواهد بود.

متأسفانه سایر کشورها نقش‌های فرش ایرانی را کپی می‌کردند و ما به دلیل عدم عضویت در سازمان جهانی مالکیت معنوی WIPO، حق استفاده از کپی‌رایت را نداریم.

از این‌ رو سه کمیته خلاقیت، هویت و اصالت در وزارت دادگستری تشکیل دادیم و این موضوعات را از این طریق پیگیری خواهیم کرد. ما در آینده می‌خواهیم نقشه‌های فرش را بفروشیم که در این راستا مقرر شده انجمن طراحان فرش تشکیل شود.

تولیدکنندگان فرش در بخش مواد اولیه با مشکلات زیادی مواجهند که در نظر داریم با همکاری بخش خصوصی، گام‌هایی را در این حوزه برداریم، به تازگی نیز یک کارخانه نخ‌ریسی در استان آذربایجان شرقی راه‌اندازی شد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + 10 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول