کد خبر:267779
پ
محمد علی دهقان دهنوی
رئیس سازمان بورس:

۳ عامل مهم و موثر بر بازار سرمایه/ بورس مناسب‌ترین بازار برای جذب سرمایه‌های خارجی است

رئیس سازمان بورس ضمن تشریح ۳ عامل اصلی موثر بر بازار سرمایه، این بازار را مناسب‌ترین فضا برای جذب سرمایه‌های خارجی عنوان کرد.

رئیس سازمان بورس ضمن تشریح ۳ عامل اصلی موثر بر بازار سرمایه، این بازار را مناسب‌ترین فضا برای جذب سرمایه‌های خارجی عنوان کرد.

 

*** عوامل کلیدی و موثر بر وضع بازار سرمایه 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، محمد علی دهقان دهنوی در نشست هم‌اندیشی با مدیران ارشد بازار سرمایه ضمن قدردانی از کانون نهادهای سرمایه‌گذاری و کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار به عنوان دو رکن مهم بازار سرمایه کشور، اظهار کرد:

بازار سرمایه کشور تحت تاثیر سه عامل مهم قرار دارد.

دسته اول خارج از بازار سرمایه حادث می‌شود، اما به عنوان متغیرهای کلان اقتصادی تاثیر مستقیم بر بازار دارد، متغیرهایی همچون تورم، تغییرات نرخ ارز، نرخ بهره بانکی و مواردی از این دست متغیرهای برون‌زایی هستند که کنترل آن‌ها نیز در بازار سرمایه امکان پذیر نیست.

 

دبیر شورای عالی بورس عامل دوم را قوانین، رویه‌ها و متغیرهایی دانست که قابل کنترل هستند و گفت:

بازار سرمایه امروز نقش اساسی در اقتصاد دارد و باید در سیاست‌گذاری های کلان اقتصادی کانون توجه باشد. بخشی از مقررات می توانند اصلاح یا بهتر تدوین شوند.

به عنوان مثال قوانینی همچون قیمت‌گذاری دستوری به بنیان‌های اقتصادی و بخش مولد کشور صدمه وارد می‌کند.

این درحالی است که بسیاری از شرکت‌های تولیدی در بازار سرمایه حضور دارند و بخش گسترده‌ای از جامعه نیز امروز سرمایه‌گذار بورسی هستند.

بنابراین قوانین می‌تواند حقوق و منافع شرکت‌ها و مردم را تحت تاثیر قرار دهد.

 

وی دسته سوم را متغیرهای درونی بازار سرمایه دانست و ضمن بیان این که قوانین، مقررات، عملکرد ارکان و نهادهای مالی، عوامل موثر درونی بازار سرمایه هستند، تاکید کرد:

باید زمینه لازم برای حضور مردم را فراهم کرد و خدمات با کیفیت به مردم ارایه شود.

بازار سرمایه بزرگ شده و بیش از ۶ میلیون نفر در آن حضور دارند، لذا امروز نیاز به فضای آرام و تقویت هرچه بیشتر اعتماد در این بازار داریم.

 

دهقان دهنوی در ادامه افزود:

به رغم افزایش ضریب نفوذ بازار سرمایه، نباید فراموش کنیم که بورس بازاری تخصصی و مبتنی بر دانش است.

نهاد ناظر بازار سرمایه صمیمانه درخواست می‌کند، کسانی در خصوص بازار سرمایه اظهار نظر کنند که از تخصص و دانش کافی مالی برخوردار باشند.

 

*** توسعه از طریق سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه انجام می‌شود

 

وی با بیان این که توسعه از طریق سرمایه‌گذاری انجام می‌شود و سرمایه‌گذاری نیز از کانال بازار سرمایه و بازار پول امکان پذیر است، تاکید کرد:

باید به سمتی حرکت کنیم که تولیدکنندگان بتوانند در فضای رقابتی و مبتنی بر روابط منصفانه و عادلانه منافع ناشی از تولید خود را با سهامداران شریک شوند.

امروز حفظ آرامش و برقراری ثبات در بازار سرمایه اولویت نهاد ناظر بازار سرمایه است.

تلاطم‌های اقتصادی ناشی از برخی قوانین و رویه‌ها می‌تواند منافع سهامداران را تهدید کند.

 

رئیس سازمان بورس در ادامه افزود:

سهامداران باید به دور از رفتارهای هیجانی و با تامل بیشتری در خصوص سهام و سبد دارایی تصمیم‌گیری کنند و این مهم بدون ثبات و اصلاح رویه‌ها و قوانین امکان پذیر نیست.

 

 

اخبار مهم صنایع:

مبلغ سود سال ۹۸ مشمولان سهام عدالت اعلام شد

دستور رئیس جمهور به وزارت صنعت

واریز سود سهام عدالت سال ٩٨ تا پایان سال جاری

 

 

*** بازار سرمایه و روزهای آتی

 

وی در بخش دیگری از اظهارات خود به چشم انداز آتی بازار سرمایه اشاره کرد و گفت:

شرایط بازار سرمایه در کشور رو به بهبود است.

کاهش احتمالی قیمت ارز برای بازار سرمایه تهدید نیست، چرا که باعث رفع محدودیت‌ها در تجارت خارجی می‌شود و بسیاری از هزینه‌های نقل و انتقال را کاهش می‌دهد.

علاوه بر این با رونق تولید، بازارهای جدید را به روی صادرات خواهد گشود.

 

دهقان دهنوی در ادامه افزود:

همچنین بازنگری در دستورالعمل بازارگردانی آغاز شده و مسیر را به گونه‌ای طراحی خواهیم کرد که هم شرایط خاص بازار سرمایه کشور در نظر گرفته شود و هم از تجربیات جهانی بهره بگیریم.

 

وی با اشاره به تغییر دامنه نوسان بازار، بیان کرد:

دامنه نوسان نامتقارن، زمانی در شورای عالی بورس تصویب شد که در شرایط نااطمینانی اقتصاد قرار داشتیم و امروز این فضا در حال تغییر و بهبود است.

برقراری دامنه نامتقارن، تصمیمی موقت بود و قطعا در دراز مدت به سمت کاهش محدودیت‌ها و اصلاح آن حرکت خواهیم کرد.

 

*** لزوم افزایش نهادهای مالی در بازار سرمایه

 

سخنگوی شورای عالی بورس با بیان این که همه ما داخل کشتی بازار سرمایه هستیم و بازار سرمایه متعلق به همه ایران است و همه با حس مسئولیت پذیری به دنبال توسعه بازار سرمایه هستیم، گفت:

این بازار باید در همه ابعاد مانند میزان ورود شرکت‌ها به بازار سرمایه، توسعه نهادهای مالی به لحاظ کمی و کیفی و همچنین سرمایه‌گذاران توسعه بیشتری پیدا کند.

ما به دنبال ابرنهادهای مالی هستیم.

تعداد نهادهای مالی حاضر در بازار سرمایه باید افزایش پیدا کنند و هر کدام باید بتوانند در صنایع مختلف به طور اختصاصی به ارائه خدمات بپردازند.

 

وی با بیان اینکه صندوق توسعه بازار نوعی ثبات برای بازار به همراه دارد که منافع آن به همه اهالی بازارخواهد رسید، تصریح کرد:

اقدام صندوق های با درآمد ثابت، هم حمایت از کلیت بازار و هم حمایت از پرتفوی سهام خود آنها خواهد بود.

 

*** تاثیر بهبودبخشی روابط بین‌المللی بر بازار سرمایه

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس سازمان بورس در پایان با اشاره به بهبود روابط بین‌المللی و تاثیر آن بر بازار سرمایه و اقتصاد، اظهار داشت:

امروز فضای خوبی برای گسترش فعالیت‌های نهادهای مالی و جذب سرمایه‌های خارجی در حال شکل‌گیری است و برای جذب سرمایه‌های خارجی، هیچ بازاری مناسب تر از بازار سرمایه نیست.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + بیست =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول