کد خبر:267982
پ
کارگر
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

آغاز مذاکرات تعیین دستمزد سال ۱۴۰۰ کارگران

دومین جلسه دستمزد شورای عالی کار به منظور مذاکره برای تعیین حداقل دستمزد سال ۱۴۰۰ کارگران آغاز شد.

دومین جلسه دستمزد شورای عالی کار به منظور مذاکره برای تعیین حداقل دستمزد سال ۱۴۰۰ کارگران آغاز شد.

 

*** تعیین دستمزد سال ۱۴۰۰ کارگران

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، دومین جلسه د‌ستمزد شورای عالی کار به منظور مذاکره برای تعیین حداقل دستمزد سال ۱۴۰۰ کارگران آغاز شد.

شایان ذکر است، در جلسه نخست وزارت کار در دو بخش گزارشی از چگونگی تعیین سبد معیشت خانوارهای کارگری در کمیته دستمزد و تورم کالاهای مصرفی و خوراکی و هزینه‌های کارفرمایان و بنگاههای تولیدی ارائه کرد.

این گزارش علیرغم آنکه نشان می داد هزینه‌های سبد معیشت خانوارهای کارگری نسبت به پارسال روند افزایشی داشته اما از کاهش هزینه‌های تولید کارفرمایان در مقایسه با سال قبل حکایت داشت.

در اولین جلسه د‌ستمزد شورای عالی کار نمایندگان کارفرمایی بحث تعیین مزد منطقه‌ای را مجدد پیش کشیدند که با توجه به زمان باقی مانده تا پایان سال و عدم امکان بررسی، مورد پذیرش قرار نگرفت و مقرر شد کمیته‌ای راهبردی برای بررسی موضوع تشکیل و مرکز پژوهشهای سازمان تامین اجتماعی مامور تهیه گزارشی در این زمینه شود و نماینده کارگر و کارفرما دیدگاهها و نقطه نظرات خود را در کارگروه مذکور مطرح کنند.

دومین جلسه د‌ستمزد شورای عالی کار برای بررسی و تعیین حداقل دستمزد سال ۱۴۰۰ در حالی آغاز شد که بسیاری از کارشناسان، فعالان حوزه کار و مقامات کارگری با توجه به هزینه سبد معیشت خانوارهای کارگری بر لزوم کاهش شکاف بین حداقل د‌ستمزد و معیشت کارگران برای سال ۱۴۰۰ تاکید دارند.

به زعم آن‌ها با توجه به اعلام رقم هزینه سبد معیشت کارگران، افزایش قیمت اقلام خوراکی و کالاهای اساسی، نوسان نرخ ارز و اعلام رقم ۱۰ میلیون تومانی خط معیشت از سوی بانک مرکزی به عنوان مرجع رسمی آمار، دستمزد سال ۱۴۰۰ کارگران باید منطبق با واقعیت‌های روز جامعه تعیین شود و بخش اعظمی از هزینه‌های زندگی آن‌ها را پوشش دهد.

 

 

اخبار مهم صنایع:

مبلغ سود سال ۹۸ مشمولان سهام عدالت اعلام شد

دستور رئیس جمهور به وزارت صنعت

واریز سود سهام عدالت سال ٩٨ تا پایان سال جاری

 

 

*** هزینه معیشت ماهانه خانوارهای کارگری

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، کمیته دستمزد در آخرین نشست خود هزینه ماهانه معیشت خانوارهای کارگری را ۶ میلیون و ۸۹۵ هزار تومان اعلام کرد که این رقم تنها منحصر به بخش خوراکی‌ها و مواد غذایی است و با احتساب هزینه‌های درمان، مسکن و اجاره بها به بیش از ۱۰ میلیون تومان می‌رسد.

لازم به ذکر است، سال ۹۸ کمیته دست‍مزد رقم هزینه سبد معیشت کارگران را ۴ میلیون و ۹۶۰ هزار تومان تعیین کرد که بر این اساس نمایندگان گروه‌های کارگری در تلاشند تا اختلاف دو میلیون تومانی هزینه سبد معیشت کارگران در تعیین دستمزد سال ۱۴۰۰ جبران شود.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 4 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول