کد خبر:267825
پ
دانه‌های روغنی
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

۳ پیشنهاد انجمن صنایع روغن‌کشی برای افزایش ضریب خوداتکایی دانه‌های روغنی

انجمن صنایع روغن‌کشی در نامه‌ای به قائم مقام وزیر صمت خواستار تامین ذخایر استراتژیک روغن خام و کنجاله از طریق واردات دانه‌های روغنی شد.

انجمن صنایع روغن‌کشی در نامه‌ای به قائم مقام وزیر صمت خواستار تامین ذخایر استراتژیک روغن خام و کنجاله از طریق واردات دانه‌های روغنی شد.

 

*** افزایش ضریب خوداتکایی دانه‌های روغنی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، انجمن روغن‌کشی در نامه‌ای به قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی خواستار تأمین ذخایر استراتژیک روغن خام و کنجاله سویای شرکت بازرگانی دولتی ایران و شرکت پشتیبانی امور دام از محل واردات دانه و تولیدات کارخانجات روغن‌کشی شد.

 

متن کامل نامه دبیر انجمن صنفی صنایع روغن‌کشی ایران خطاب به قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی به شرح زیر است:

جناب آقای دکتر مفتح

قائم مقام محترم وزیر صمت در امور بازرگانی

با سلام

احتراماً به استحضار می‌رساند ۲۵ کارخانه روغن‌کشی با پراکنش سراسری طی دو سال اخیر ۸۰ درصد کنجاله مورد نیاز و ۴۰ درصد روغن مورد نیاز کشور را از طریق روغن‌کشی از دانه‌های تولید داخل و وارداتی تأمین و به بازار عرضه نمودند. بدین صورت تولید کارخانجات روغن‌کشی از ۳۰۰ هزار تن در سال ۹۲ به ۳,۱۰۰ هزار تن در سال ۹۷ رسید. کارخانجاتی که متأسفانه به دلیل عدم وضع تعرفه مناسب (تعرفه پایین) روغن خام و کنجاله طی سالیان قبل تعطیل یا نیمه تعطیل بودند و هزاران نفر از کارکنان آنها نیز از کار بیکار شده بودند.

لازم به ذکر است برخی کارخانجات روغن‌کشی در راستای منویات رهبری در زمینه افزایش ضریب خود اتکایی در تولید دانه‌های روغنی و خوراک دام با انعقاد قرارداد با کشاورزان در پی رشد تولید دانه‌های روغنی در داخل هستند.

فلذا با عنایت به برنامه‌های دولت محترم در زمینه افزایش ضریب خود اتکایی در تأمین دانه‌های روغنی، حفظ ارزش افزوده، کاهش وابستگی به واردات پیشنهاد می‌شود:

۱- تعرفه واردات روغن خام و کنجاله به صورتی تعیین شود که واردات دانه (مواد اولیه) نسبت به واردات کنجاله و روغن خام (محصول نهایی) دارای اولویت باشد (همانند تعرفه سال جاری).

۲- شرکت بازرگانی دولتی ایران و پشتیبانی امور دام به جای واردات مستقیم روغن خام و کنجاله سویا، دانه روغنی سویا وارد و از محل واردات دانه اقدام به تأمین ذخایر استراتژیک روغن خام و کنجاله سویا نمایند.

۳- اولویت دهی تخصیص ارز برای تأمین کنجاله و روغن خام به دانه‌های روغنی.

 

 

اخبار مهم صنایع:

سفر وزیر صنعت به استان اردبیل

رفع کسری ۴۰ درصدی لایحه بودجه ۱۴۰۰ با بالا بردن درآمد‌های مالیاتی و پایدار

 
 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × چهار =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول