کد خبر:267822
پ
سهامداران
کارشناس بازار سرمایه پاسخ داد

سهامداران بورس در کدام سهم‌ها باقی بمانند؟

کارشناس بازار سرمایه معتقد است، سهامداران باید در سهام ارزنده و بنیادی که در مجامع می‌توانند سود خوبی را تقسیم کنند، حضور داشته باشند.

کارشناس بازار سرمایه معتقد است، سهامداران باید در سهام ارزنده و بنیادی که در مجامع می‌توانند سود خوبی را تقسیم کنند، حضور داشته باشند.

 

*** کاهش میزان ریسک‌پذیری در بازار

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، پیمان حدادی به روند کنونی معاملات بورس اشاره کرد و اظهار کرد:

در روزهای گذشته در بازار سهام شاهد کاهش ارزش معاملات بودیم که این موضوع نشات گرفته از چند عامل بود.

ابتدا باید پذیرفت که با توجه به نزدیک شدن روزهای پایانی سال، میزان ریسک‌پذیری در بازار کاهش پیدا کرده و دیگر شاهد وجود خریدار چندانی در بازار نیستیم.

افرادی که به دنبال خروج از بازار بودند در نهایت با هر قیمتی از بازار خارج شدند، به همین دلیل در قسمت فروش شاهد فروش‌های سنگینی در بازار نیستیم و صف‌های فروش ایجاد شده در چند روز گذشته به دلیل نبود خریدار بوده است.

 

وی در ادامه، تصریح کرد:

همچنین کارگزاران اعلام کردند که اجباری برای تسویه اعتبارات وجود ندارد، بنابراین افرادی که اقدام به دریافت اعتبار کرده بودند این ریسک را پذیرفتند که با اعتبار، سال را به پایان برسانند، در نتیجه عدم الزام فروش سهام از این گروه معامله‌گران باعث شد تا ارزش معاملات با کاهش همراه شود.

 

*** چه عواملی باعث افزایش تقاضا در بازار شد؟

 

کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه رونق بازار اوراق بدهی در دو هفته گذشته بیشتر بر بازار سهام سایه انداخت تا معاملات این بازار چندان رونق نگیرد و بیشتر نگاه‌ها معطوف به سمت بازار اوراق بدهی شود، عنوان کرد:

با توجه به وجود ثبات در عوامل بنیادی بازار مانند قیمت ارز و قیمت‌های جهانی، همچنین تصویب برخی از مصوبه‌های شورای عالی بورس مانند خرید سهام توسط صندوق با درآمد ثابت و نیز حمایت از ۴.۵ میلیون سهامدار که دارای کمتر از ١٠ میلیون تومان سرمایه در بازار بودند تا حدودی باعث شد که معاملات بازار از روز شنبه سمت و سوی رشد را به خود بگیرد که به نظر می‌رسد این روند در بازار ادامه‌دار باشد و همچنان امروز و فردا شاهد افزایش تقاضا در بازار باشیم.

سهامداران نباید چنین تصوری را داشته باشند که با بازگشت رشد به معاملات بورس شاهد ایجاد صف‌های خرید در بازار باشیم، اما به‌طور حتم بازار از صف‌های فروش پر عرضه فاصله خواهد گرفت.

 

*** روند متعادل بازار در ایام باقی‌مانده تا پایان سال

 

وی، روند معاملات بورس در چند روز پایانی سال را پیش‌بینی کرد و گفت:

در هفته جاری و هفته آینده که روزهای پایانی سال هستند بازار روند متعادلی را در پیش می گیرد و حجم معاملات با افزایش و کاهش چندان چشمگیری همراه نخواهد بود، بازار با نوسان مثبت کار خود را پایان می دهد و پرونده معاملات بورس در سال ٩٩ بسته خواهد شد.

 

حدادی، به روند معاملات بورس در فروردین ماه اشاره کرد و افزود:

بازار سرمایه که ٢٧ اسفند ماه به کار خود پایان می‌دهد تا ١٠ روز متوالی تعطیل می‌شود، ممکن است در این مدت اخباری وارد این بازار شود و قیمت‌ها در بازارهای جهانی با تغییر و تحول زیادی همراه شود، بنابراین سهامدارانی که دارای سرمایه کمی در بازار هستند تمایل دارند تا بدون سهم سال را به پایان برسانند.

 

 

اخبار مهم صنایع:

مبلغ سود سال ۹۸ مشمولان سهام عدالت اعلام شد

دستور رئیس جمهور به وزارت صنعت

مبلغ سود سال ۹۸ مشمولان سهام عدالت اعلام شد

 

 

*** تاثیرات رمز ارزها بر بازار سرمایه

 

کارشناس بازار سرمایه به تاثیر معاملات بیت کوین بر بازار سرمایه تاکید کرد و اظهار داشت:

در چند هفته اخیر موضوع بیت‌کوین یا رمز ارزها معاملات بورس را تحت تاثیر قرار داد و باعث شد تا سهامداران از بازار سرمایه فاصله بگیرند و به سمت بازار رمز ارزها پیش بروند.

به نظر می‌رسد در روزهای آینده به دلیل محدودیت‌هایی که از سمت بانک مرکزی برای این بازار گذاشته شده، انتقال نقدینگی از سمت بازار سرمایه به سمت رمز ارزها کاهش یابد، بنابراین دیگر عامل خاصی در بازار وجود ندارد که به دنبال آن سهامداران حقیقی بخواهند به سمت فروش سهام خود در بازار بروند.

سهامداران حقیقی که اکنون در بازار به دنبال فروش سهام هستند تجربه چندانی از این بازار ندارند و جزو افرادی هستند که در سقف‌های قیمتی خرید کردند و اکنون در حال فروش سهام خود در کف‌های قیمتی هستند.

سهامداران می‌دانند سهام‌شان اکنون در بازار ارزنده است اما اقدام به فروش سهام خود در بازار می‌کنند با این امید که دوباره با قیمت کمتر خرید کنند، در حالی که در وضعیت فعلی چنین اقدامی اشتباه است و هر لحظه ممکن است بازار به مدار صعودی بازگردد و شاهد افزایش قیمت سهام در بازار باشیم.

 

وی در ادامه،  خاطرنشان ‌کرد:

براساس پیش‌بینی‌های انجام شده به نظر می‌رسد که بورس از هفته دوم یا سوم فروردین ماه وارد فاز صعودی شود و دیگر نتوان به راحتی به سهام ارزنده و بنیادی بازار دست یافت، بنابراین بهتر است سهامداران در سهام ارزنده و بنیادی که در مجامع می‌توانند سود خوبی را تقسیم کنند حضور داشته باشند.

 

*** پرهیز از تصمیمات هیجانی در بازار برای جبران ضررهای

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، کارشناس بازار سرمایه در پایان به اینکه اقبال بازار بیشتر به سمت کدام یک از صنایع در بازار است، اظهار کرد:

اکنون تمایل و رونق معاملات بورس بیشتر به سمت سهامی مانند پالایشی‌ها، معدنی‌ها، فولادی‌ها و پتروشیمی‌ها است که مرتبط به قیمت‌های جهانی هستنند، اما اگر تا پایان سال جاری اخبار مثبتی در زمینه FATF در بازار منتشر شود سهامی مانند بانکی و خودرویی با رونق همراه خواهند شد.

با توجه به وضعیت حاکم شده در بازار احتمال افزایش قیمت سهام در بازار بسیار بیشتر از ریزش قیمت‌ها است و بهتر است سهامدارانی که در زیان هستند از تصمیمات هیجانی در بازار برای جبران ضررهای خود بپرهیزند.

بهار بورس نزدیک است و پیش‌بینی ما این است که شاخص بورس تا خرداد ماه به کانال یک میلیون و ٧٠٠ هزار واحد خواهد رسید.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − پانزده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول